Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tropiki w miejskiej dżungli. Jak chronić oczy w czasie wakacji w mieście?
menu
Polub nas na Facebooku
Artykuł z cyklu "OCZYwiście. Wyraźnie możesz"

Tropiki w miejskiej dżungli. Jak chronić oczy w czasie wakacji w mieście?

mat. prasowe

Słońce i bardzo wysokie temperatury - to prognoza na najbliższe dni. Nie każdy ma możliwość korzystania z pięknej pogody na urlopie. Upały w mieście bywają nieznośne, są też znacznie bardziej niebezpieczne niż te spędzone na urlopowym wyjeździe. Intensywne promieniowanie i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze reakcje chemiczne, przez które smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni skórę i oczy. Jak ochronić się przed tropikami w miejskiej dżungli?

Upalne dni spędzane w mieście bywają trudne do zniesienia. Na wakacjach nad wodą jest szansa, że skwar nam nie zaszkodzi. Na urlop szykujemy się pamiętając o zagrożeniach związanych z lejącym się

z nieba żarem. Chronimy skórę i głowę przed słońcem, zabieramy okulary przeciwsłoneczne. Inaczej sprawy mają się, kiedy nie mamy możliwości ucieczki na wypoczynek i te najcieplejsze dni spędzamy w mieście.

Wakacje w mieście? Chroń się!

Przy dużym nasłonecznieniu przekroczone są stężenia szkodliwego ozonu troposferycznego w przyziemnej warstwie atmosfery. W okresie największych upałów wzrasta również emisja tlenków azotu z rur wydechowych. Brak wiatru sprzyja występowaniu wysokich stężeń innych zanieczyszczeń. Temperatura w mieście jest też zwykle o kilka stopni wyższa niż na otwartej przestrzeni. Spowodowane jest to nagrzewaniem się murów i kamieni oraz ograniczoną wymianą powietrza. Wszystkie te czynniki utrudniają oddychanie, drażnią skórę i oczy. Jak przetrwać upały w mieście bez ryzykowania zdrowiem?

Przede wszystkim w upalne dni chrońmy nasze ciało tak samo jak podczas wyjazdu urlopowego. Pamiętajmy o nasmarowaniu skóry kremem z filtrem oraz zabezpieczeniu głowy przed słońcem. Ubierajmy się w lekkie, przewiewne stroje z naturalnych materiałów. Jeśli chcemy zachować dobre samopoczucie najważniejsze jest picie dużej ilości wody.

Ciepłe spojrzenie

Ostre słońce i mała wilgotność powietrza negatywnie wpływają też na narząd wzroku, powodują suchość oraz pieczenie gałki ocznej. Podczas słonecznego dnia do oka dociera nawet dziesięciokrotnie więcej światła, niż tego potrzebujemy. Zdrowie naszych oczu podczas upałów zależy od działań profilaktycznych.

„Kluczowe jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia całego ciała. 8 do 10 szklanek wody dziennie to niezbędna ilość do utrzymania nawodnienia ciała (w tym również oczu). W upały warto wprowadzić do diety ryby. Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważnym elementem przy produkcji łez... W przypadku mocnego pieczenia i podrażnienia można sięgnąć po krople do oczu, ale warto wybierać te naprawdę skuteczne. Nigdy też nie zapominajmy o okularach z dobrym filtrem” - radzi Tomasz Suliński, ekspert marki Systane ® Complete.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Warto wiedzieć, że okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniego filtru UV są bardziej szkodliwe niż ich brak. Powodują rozszerzenie źrenic, przez które do wnętrza oka dociera więcej promieni UV, które mogą uszkodzić delikatne tkanki oka. Kupując okulary skupmy się więc nie tylko na tym, czy pasują nam do twarzy, ale pamiętajmy, że mają służyć przede wszystkim ochronie. Niestety, te kupowane na bazarach lub w marketach często nie są wystarczające, by dobrze zabezpieczyć nasz wzrok. Najlepsze okulary mają filtr UV 400, który pochłania 100% promieniowania słonecznego. Pamiętajmy jednak, że zastosowanie się do wszystkich wymienionych środków ostrożności nie gwarantuje nam bezpieczeństwa w temperaturach powyżej 30 stopni, dlatego miejskie upały najlepiej przeczekać bez wychodzenia na słońce.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Jak chronić oczy jesienią i zimą?
Jak chronić oczy jesienią i zimą? TVN zdrowie
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne TVN zdrowie
Jak opalić się na brązowo?
Sprawdzone sposoby
Jak opalić się na brązowo? Sprawdzone sposoby Dzień Dobry TVN
Ciągle mi zimno.
Dlaczego i co z tym zrobić?
Ciągle mi zimno. Dlaczego i co z tym zrobić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Kamil
A co z soczewkami z filtrem UV? Warto je rozważać?
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii