Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie jajnika – jakie są jego przyczyny? Leczenie zapalenia przydatków
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie jajnika – jakie są jego przyczyny? Leczenie zapalenia przydatków

NAN

Fot: sorrapongs / fotolia.com

Zapalenie jajnika najczęściej występuje wraz z zapaleniem jajowodów. Mówimy wówczas o zapaleniu przydatków. Objawia się bólem w podbrzuszu, który może promieniować do pachwin. Na zapalenie przydatków szczególnie narażone są kobiety aktywne seksualnie, do około 40–50 roku życia.

Zapalenie jajnika jest infekcją, która dotyka około 2% kobiet. Poza bólem w podbrzuszu może także wystąpić gorączka, której towarzyszy ogólne złe samopoczucie. W leczeniu konieczne jest podanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Zapalenie jajnika czy zapalenie jajowodu?

Zapalenie jajnika to w rzeczywistości zapalenie przydatków, ponieważ obie struktury umiejscowione są tak blisko siebie, że nie wyodrębnia się pojedynczego stanu zapalnego. Jeżeli w organizmie pojawia się infekcja, obejmuje ona zarówno jajniki, jak i jajowody

Zapalenie jajnika może mieć ostry przebieg – wówczas objawy występują nagle i są nasilone, kobiety skarżą się na znaczne pogorszenie samopoczucia i dotkliwy ból. Często też jest to dolegliwość przewlekła, która rozwija się powoli, a jej objawy nie są tak nasilone, ale nie ustępują, powodując ciągły dyskomfort – występuje najczęściej jako powikłanie infekcji o ostrym przebiegu.

Zapalenie jajnika – przyczyny

Do zapalenia przydatków dochodzi z dwóch przyczyn. Może być ono skutkiem innej infekcji, która rozwija się w organizmie, np. zapalenia wyrostka robaczkowego, kiedy stan zapalny szerzy się od jednej zainfekowanej struktury tkanek na inne. Są to jednak rzadsze przypadki. Znacznie częściej zapalenie jajnika wywołują drobnoustroje, które wnikają do organizmu kobiety przez pochwę, szyjkę i jamę macicy. Patogeny (m.in. bakterie beztlenowe, chlamydie, gronkowce, dwoinki rzeżączki czy paciorkowce) mają ułatwioną drogę do narządów płciowych zwłaszcza po porodzie, zabiegach ginekologicznych, rozszerzeniu szyjki macicy, zabiegu łyżeczkowania i w okresie krwawień menstruacyjnych.

Zapalenie jajników i jajowodów – jakie są objawy infekcji?

Zapalenie przydatków rozwija się kilka dni. W ostrym przebiegu ból występuje nagle, zlokalizowany jest w podbrzuszu, promieniuje do pachwin i może obejmować jedną lub drugą stronę ciała, dlatego często mówi się potocznie o zapaleniu jajnika lewego lub zapaleniu jajnika prawego. Dolegliwości nasilają się podczas stosunku seksualnego, ale także w trakcie wizyt w toalecie. Pojawia się ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu. Niekiedy infekcji towarzyszą nudności połączone z uciążliwymi wymiotami. Zapaleniu przydatków o ciężkim przebiegu może doprowadzić do zapalenia otrzewnej, dlatego nagły lub utrzymujący się ból w podbrzuszu powinny być wskazaniem do konsultacji ginekologicznej.

W stanach przewlekłego zapalenia jajnika objawy nie są aż tak gwałtowne, ale nie ustępują. Charakterystyczne są bóle w podbrzuszu i towarzyszące im stany podgorączkowe. Dolegliwości nasilają się w czasie miesiączki.

Zapalenie jajników – leczenie. Czy można je leczyć domowymi sposobami?

Przy ostrym zapaleniu przydatków wymagane jest leczenie szpitalne przez okres od 7 do 10 dni polegające na podawaniu antybiotyków (w niektórych przypadkach farmakoterapia nie ogranicza się tylko do jednego antybiotyku) oraz leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (np. paracetamol i ibuprofen). Ważne jest, aby nie dopuścić do dodatkowego przeziębienia organizmu.

W stanach zapalnych, które nie mają ostrego przebiegu, o konieczności hospitalizacji decyduje lekarz. Często jednak leczenie zapalenia jajnika prowadzone jest w domu i również polega na zażywaniu leków. Wyleczenie choroby jest bardzo ważne, ponieważ infekcja może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, jak ropień jajnikowo-jajowodowy. Nie należy prowadzić terapii na własną rękę, ponieważ dolegliwość jest zbyt poważna. Bardzo odległym, ale możliwym powikłaniem przewlekłego zapalenia jajników jest ciąża pozamaciczna, a także zwiększone ryzyko niepłodności. W wyniku nieleczonej infekcji może dojść do włóknienia w obrębie jajowodów, co w konsekwencji powoduje upośledzenie ich drożności.

Zapalenie jajnika w ciąży

Ból jajnika w ciąży może się zdarzyć w jej pierwszym etapie, kiedy w organizmie zachodzą ciągłe zmiany, przez co łatwiej mogą do niego wniknąć drobnoustroje.

Należy pamiętać, że w trakcie ciąży zmienia się środowisko pochwy kobiety, przez co staje się ona bardziej wrażliwa na niepożądane działanie drobnoustrojów, dlatego może łatwiej dojść do zapalenia jajnika. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, jak ból czy podwyższona gorączka, warto poinformować lekarza prowadzącego ciążę, który, po przeprowadzeniu badań (wymaz i USG), zaproponuje bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka leczenie.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
3
Polecamy
Zapalenie przydatków – jak rozpoznać jego objawy?
Skuteczne metody leczenia infekcji
Zapalenie przydatków – jak rozpoznać jego objawy? Skuteczne metody leczenia infekcji TVN zdrowie
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet?
Jakie są sposoby jej leczenia?
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet? Jakie są sposoby jej leczenia? Dzień Dobry TVN
Co to są choroby intymne i skąd się biorą?
Co to są choroby intymne i skąd się biorą? Dzień Dobry TVN
Ból jajnika w ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny kłucia jajników w ciąży?
Ból jajnika w ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny kłucia jajników w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?