Polub nas na Facebooku
Czytasz: Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok?
menu
Polub nas na Facebooku

Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok?

Kobieta, która oczyszcza zatoki

Fot: volkovslava / gettyimages.com

Woda utleniona do nosa może być stosowana w celu zredukowania bólu zatok, np. przy ich stanach zapalnych. Jest jednym z najtańszych środków leczniczych na rynku, a jej 3% roztwór można kupić w każdej aptece bez recepty. Często jej zalety, poza właściwościami odkażającymi, są niedoceniane. Mimo wszystko jest już coraz rzadziej stosowana w praktyce klinicznej.

Woda utleniona do nosa jest skuteczną metodą oczyszczania zatok, która nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Niegdyś stosowana szczególnie u osób, które nie chcą lub nie mogą zażywać zbyt dużych ilości leków. Obecnie dostępnych jest jednak wiele innych środków bezpieczniejszych dla błon śluzowych nosa, które wypierają wodę utlenioną z powszechnego użytku.

Wątpliwości co do skuteczności wody utlenionej

Najnowsze badania naukowe oraz doświadczenie lekarzy wskazuje na fakt, że woda utleniona nie powinna być stosowana jako środek dezynfekujący. Okazuje się bowiem, że nadtlenek wodoru, bez względu na stężenie, działa silnie drażniąco na żywe komórki. W przypadku ran i skaleczeń udowodniono, że woda utleniona wręcz spowalnia gojenie się ran, co przekłada się na większe ryzyko infekcji. Dlatego też w przypadku płukania jamy nosowej wodą utlenioną warto najpierw omówić ten rodzaj leczenia ze swoim lekarzem rodzinnym. Są jednak osoby, które nadal są zwolennikami leczenia wodą utlenioną. Warto więc wiedzieć jak ją stosować.

Woda utleniona do nosa w chorobie zatok

Zapalenie zatok może być powikłaniem po przeziębieniu, nawet jeśli nie miało ono ostrzejszego przebiegu. Jest również konsekwencją częstego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Objawem rozwijającego się stanu zapalnego jest ból głowy, który nasila się zwłaszcza w okolicy czoła i nasady nosa. Charakterystyczne jest, że dyskomfort jest większy się o poranku, po wstaniu z łóżka, a także przy pochylaniu. Leczenie zaostrzonych stanów zapalnych zatok jest skomplikowanym procesem, ale w niektórych łagodnych infekcjach nie wymaga udziału specjalisty i można je prowadzić domowymi sposobami. Jeżeli jednak ból się utrzymuje, zawsze wymagana jest konsultacja lekarska.

Jedną z metod na radzenie sobie z chorymi zatokami jest wykorzystanie roztworu przygotowanego na bazie wody utlenionej. Chociaż u wielu osób taki pomysł wywołuje początkowe zdziwienie, to z medycznego punktu widzenia znajduje jednak swoje uzasadnienie. Zastosowanie wody utlenionej do nosa powoduje niemal natychmiastową redukcję bólu związanego z chorobami zatok. Zmniejsza uczucie ucisku charakterystyczne dla tego typu infekcji, a także pomaga je oczyścić z zalegającej wydzieliny i skraca przebieg choroby. Taki roztwór ma działanie odkażające, czyli wspomaga niszczenie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego.

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6

Płukanie nosa wodą utlenioną – jak to robić?

Do płukania nosa wodą utlenioną należy sporządzić roztwór soli fizjologicznej z jej dodatkiem. Do około 5 ml soli należy dodać 2–3 do 5–7 kropli wody utlenionej. Ważne jest, aby butelka z preparatem była świeżo otwarta, ponieważ jest to roztwór, który bardzo szybko się utlenia. Niektórzy zamiast wody stosują też płyn Lugola (4–5 kropli), który również działa bakteriobójczo.

Następnie należy przyjąć pozycję leżącą, tak aby głowa znajdowała się niżej niż reszta ciała – można np. zwiesić ją poza krawędź łóżka. Przygotowany płyn należy wlać do nosa za pomocą pipety, kolejno do każdej dziurki i leżeć tak długo jak to możliwe, aby substancja dostała się nawet do trudno dostępnych miejsc. Po tej aplikacji można odczuć pieczenie, ale jest ono charakterystyczne w przypadku trwającego stanu zapalnego i podrażnienia śluzówki. Dyskomfort może być w pierwszej chwili bardzo silny, ale wraz z postępującym leczeniem będzie coraz mniejszy. Jeżeli nie wystąpi, może to oznaczać, że infekcja została zażegnana.

Po kilku minutach należy wydmuchać nos, opróżniając w ten sposób zatoki z nadmiaru wydzieliny. Można odczuwać spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła – w takiej sytuacji nie należy jej połykać, a wypluć.

Można wykonywać tego typu wlewy nawet do 3 razy dziennie, ale kurację należy wdrażać stopniowo (zaczynając od pojedynczej aplikacji). Nie stosuje się od razu płynu o zbyt mocnym stężeniu (2 do 3 kropli wody utlenionej przy pierwszych wlewach). Po pierwszej aplikacji może być odczuwane pogorszenie stanu, ponieważ rozrzedzona skumulowana wydzielina będzie spływać, powodując uciążliwe zatkanie nosa, a także ból uszu. Stopniowe i bardzo delikatne wdrażanie leczenia jest szczególnie wskazane przy ostrych infekcjach. Należy też obserwować własny organizm, ponieważ u niektórych lepiej sprawdza się zakraplanie nosa w godzinach porannych, a inni wolą to robić przed snem.

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6

Roztwór wody utlenionej do nosa

Przed płukaniem naczynie z przygotowanym roztworem wody utlenionej do nosa należy delikatnie ogrzać w dłoniach, aby nie wlewać zbyt zimnego płynu. Oba składniki dobrze jest wymieszać w niewielkim naczyniu. Aplikator (stosowany zazwyczaj do oczu lub uszu) można kupić w aptece – szklany z gumową końcówką lub plastikowy. Po każdorazowym przygotowaniu roztworu płukanie należy prowadzić aż do wyczerpania dawki. Raz przygotowana substancja powinna być na bieżąco wykorzystana, ponieważ woda utleniona pozostawiona inaczej niż w szczelnie zamkniętym pojemniku traci swoje właściwości w procesie utleniania.

Woda utleniona, znana także jako nadtlenek wodoru, której zazwyczaj używamy do przemywania ran, skutecznie radzi sobie także w wieloma patogenami, wirusami, bakteriami i grzybami. Wiele z mam zna jej zastosowanie jako sprawdzonego środka wybielającego i czyszczącego. Można nią zakraplać uszy w przebiegu przeziębienia lub grypy, ponieważ choroba rozpoczyna się od tego, że w uchu środkowym dochodzi do namnażania bakterii. Jeżeli infekcja jest już rozwinięta, roztworem wody utlenionej należy też płukać gardło. Stosowana profilaktycznie poprawia kondycję całego organizmu, a jej działanie odkażające jest przydatne również przy zmianach w obrębie jamy ustnej, np. aftach.

Zobacz film: Zapalenie zatok – objawy i leczenie Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
291
21
Polecamy
Woda utleniona na zatoki – jak ją bezpiecznie stosować?
Woda utleniona na zatoki – jak ją bezpiecznie stosować? TVN zdrowie
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować?
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować? Dzień Dobry TVN
Płukanie gardła solą – proporcje, składniki, zastosowanie
Płukanie gardła solą – proporcje, składniki, zastosowanie Dzień Dobry TVN
Płukanie zatok – jak skutecznie dbać o zatoki w domu i czym je płukać?
Płukanie zatok – jak skutecznie dbać o zatoki w domu i czym je płukać? TVN zdrowie
Komentarze (3)
Irena
Ma Pani rację, Pani Jolu
Czytaj całość
Redakcja serwisu
Tekst został sprawdzony raz jeszcze. Dziękujemy.
Czytaj całość
Kreo
Przez większość artykułu woda jest zachwalana, a na końcu że badania naukowe mówią by lepiej jej nie używać. Genialne
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?