Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uczulenie skórne – objawy, przyczyny. Jak sobie radzić z czerwonymi plamami?
menu
Polub nas na Facebooku

Uczulenie skórne – objawy, przyczyny. Jak sobie radzić z czerwonymi plamami?

 lekarz wykonuje testy alergologiczne w laboratorium

Fot. humonia / Getty Images 

Uczulenie skórne może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nie zawsze reakcja alergiczna na ten sam antygen ma identyczne nasilenie i objawy. Dlatego gdy pojawiają się czerwone plamy na ciele, warto skonsultować się z lekarzem.

Uczulenia skórne najczęściej mają postać czerwonych plam, którym niejednokrotnie towarzyszy świąd czy obecność pęcherzyków. Najczęściej uczulenia skórne wywołane są przez alergeny kontaktowe, czyli jest to tzw. wyprysk kontaktowy. Jednak mogą to być także uczulenia uogólnione mające postać pokrzywki skórnej lub rozlanych plam na całym ciele.

Uczulenie skórne – przyczyny

Nie jest regułą, że uczulenie skórne i powstanie czerwonych plam na ciele to efekty wyłącznie kontaktowego działania alergenu na skórę. Alergia skórna może być również odzwierciedleniem reakcji układowej na alergen wziewny czy pokarmowy. Wtedy też czerwone plamy na skórze mogą lokalizować się właściwie wszędzie. Za powstawanie uczulenia odpowiedzialne są przeciwciała grupy IgE produkowane w odpowiedzi na czynnik uczulający. Te przeciwciała powodują wytwarzanie różnego rodzaju substancji, jak np. histamina. Substancja ta powoduje świąd, zaczerwienienie skóry, czerwone plamy na skórze, wysypkę i bąble. Bezpośrednią przyczyną uczulenia skórnego są przede wszystkim kosmetyki, leki, sierść zwierząt, proszek do prania, biżuteria, chemikalia. Przyczyną plam na skórze mogą okazać się również alergeny pokarmowe, jak np. czekolada, orzechy, krowie mleko.

Skórne uczulenie może pojawić się już u dziecka, natomiast nie ma nic dziwnego w tym, że dopiero u dorosłych występują pierwsze objawy alergii.

 Co to jest alergia i skąd się bierze? dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Co to jest alergia i skąd się bierze? Źródło: Stylowy Magazyn.

Objawy uczulenia skórnego

Uczulenie skórne może mieć różny obraz kliniczny. Czerwone plamy skórne to najczęstszy objaw alergii będącej przede wszystkim formą wyprysku kontaktowego. Polega to na tym, że w miejscu bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą tworzy się swędzący obrzęk, dochodzi do łuszczenia skóry, pojawiają się pęcherzyki. Wyprysk kontaktowy, czyli rumieniowate plamy na skórze, może być rozsiany na całym ciele mimo miejscowego kontaktu z alergenem. Innym objawem uczulenia skórnego jest pokrzywka. Objawia się bąblami i zaczerwienieniem. Również może mieć charakter ograniczony bądź rozsiany. Zdarza się, że pokrzywce towarzyszy obrzęk naczynioruchowy, czyli poważniejszy odczyn alergiczny.

Nasilenie objawów jest zmienne. Każdy kontakt z alergenem może wywołać nieco odmienny obraz kliniczny uczulenia, przy czym częściej zdarza się, że kolejne reakcje uczuleniowe są coraz silniejsze. Może zdarzyć się, że objawom skórnej alergii towarzyszą objawy uogólnione w postaci obrzęku błon śluzowych i zagrażającej życiu duszności.

Uczulenie skórne – domowe sposoby

W przypadku wystąpienia czerwonych plam na skórze czy innych postaci skórnej alergii można wspomóc się wapnem. Istotna jest identyfikacja i eliminacja czynnika sprawczego. Czasami konieczne jest wykonanie testów alergicznych, by zidentyfikować problem. Jeśli ma się tendencję do skórnych alergii, a dodatkowo czynnik alergizujący jest trudny do eliminacji (pyłki, roztocza, słońce), warto zaopatrzyć się w specjalistyczne leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają nasilenie objawów skórnych.

Jeśli uczulenie skórne wystąpiło w wyniku kontaktu z jakimś środkiem, konieczne jest obmycie skóry, zdjęcie biżuterii, która również może być podejrzana o wywołanie uczulenia. Narastające objawy wymagają czasami konsultacji z lekarzem, który poprzez podanie glikokortykosteroidów zapobiegnie groźnym powikłaniom ostrej reakcji alergicznej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
4
Polecamy
Alergia skórna – przyczyny alergii skórnej, objawy i metody leczenia
Alergia skórna – przyczyny alergii skórnej, objawy i metody leczenia TVN zdrowie
Alergia na proszek do prania u niemowląt i dorosłych – objawy
Alergia na proszek do prania u niemowląt i dorosłych – objawy TVN zdrowie
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie