Polub nas na Facebooku
Czytasz: Torakoskopia i wideotorakoskopia – badanie wnętrza klatki piersiowej
menu
Polub nas na Facebooku

Torakoskopia i wideotorakoskopia – badanie wnętrza klatki piersiowej

Młody mężczyzna opisuje ból w klatce piersiowej do lekarza.

Fot. DjelicS /Getty Images

Torakoskopia to endoskopowe badanie wnętrza klatki piersiowej, wykonane najczęściej przez nacięcie powłok w międzyżebrzu. Alternatywną metodą jest wykonanie mediastinoskopii – wziernikowania śródpiersia, które wykonuje się z dojścia u podstawy szyi.

Torakoskopia jest badaniem endoskopowym przeprowadzanym od strony jamy opłucnej. Urządzenie optyczne wprowadza się przez powłoki, wykonując nacięcie w międzyżebrzu – w miejscu najbardziej ułatwiającym dostęp do obszaru, który lekarz chce zbadać albo poddać leczeniu.

Torakoskopia – podstawy metody

Torakoskopia to wziernikowanie jamy opłucnej w celu obserwacji struktur klatki piersiowej, pobrania wycinków tkanek do badania histopatologicznego albo do wykonania zabiegów na opłucnej lub tkance płucnej. W metodzie tej wykorzystuje się urządzenia optyczne. Klasyczny torakoskop składa się z obiektywu, światłowodowego toru optycznego i znajdującego się na drugim końcu urządzenia okularu, do którego podłącza się kamerę lub zagląda bezpośrednio. Urządzenie może być sztywne lub giętkie, tak jak inne endoskopy.

Torakoskop wyposażony jest również w:

  • oświetlenie (obecnie najczęściej diodowe),
  • kanał, którym do wnętrza jamy opłucnej można wprowadzić końcówkę roboczą – szczoteczkę lub igłę do pobrania materiału albo narzędzie służące do wykonania zabiegu.
  • kanał umożliwiający odsysanie treści z jamy opłucnej albo podanie do niej gazu lub płynu.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o układzie oddechowym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Odmianą torakoskopii jest wideotorakoskopia. Używane do niej urządzenie różni się od klasycznego tym, że kamera znajduje się bezpośrednio na głowicy roboczej i jest wprowadzana do wnętrza ciała. W związku z tym nie ma potrzeby konstruowania drogiego, światłowodowego toru optycznego – na zewnątrz wyprowadzane są jedynie przewody elektryczne przekazujące sygnał wideo.

Przebieg torakoskopii

Torakoskopia jest zabiegiem wykonywanym w warunkach szpitalnych. Ze względu na to, że jest on wykonywany w znieczuleniu ogólnym, pacjentowi zaleca się zwykle kilkunastogodzinną dietę. Chorego znieczula się ze względu na bolesność niektórych czynności, znaczną wrażliwość opłucnej na dotyk (co mogłoby powodować intensywny kaszel) oraz po to, by przypadkowy ruch nie doprowadził do przemieszczenia narzędzi i uszkodzenia tkanek wewnętrznych.

Po ułożeniu chorego na zdrowym boku nacina się powłoki klatki piersiowej i mięśnie międzyżebrowe po stronie przeciwnej, w miejscu, które umożliwia najlepszy dostęp do badanego obszaru. W międzyczasie do oskrzela głównego po stronie badanej jest wprowadzany dren, którym odsysane jest powietrze z płuca. Powoduje to zmniejszenie jego rozmiaru i powiększenie przestrzeni pomiędzy opłucną płucną (znajdująca się bezpośrednio na miąższu płuc) a opłucną ścienną (pokrywającą od środka ścianę klatki piersiowej). W warunkach fizjologicznych przestrzeń pomiędzy tymi dwiema błonami – jama opłucnej – jest szczelinowata. Opisane czynności pozwalają na jej powiększenie i bezpieczne wprowadzenie tam końcówki torakoskopu lub wideotorakoskopu.

Podczas zabiegu operator może oglądać struktury płuca, śródpiersia i ściany klatki piersiowej, pobierać zeskrobiny komórek do badania cytologicznego, próbki tkanek do oceny histopatologicznej, płyn opłucnowy (który poddaje się analizie cytologicznej lub mikrobiologicznej). Torakoskopia lub wideotorakoskopia płuc umożliwia również wykonanie zabiegów na tkance płucnej.

Po zakończeniu zabiegu niezbędne jest pozostawienie w jednym z nacięć drenu, który odprowadza z jamy opłucnej krew lub wysięk. Przede wszystkim pozwala on na założenie tzw. drenażu ssącego, który umożliwia rozprężenie płuca. Dren usuwa się, a miejsce po nim szczelnie zaszywa, jeśli nie odprowadza już płynu, a płuco powróciło do swojego naturalnego stanu.

Torakoskopia i wideotorakoskopia płuc – zastosowanie

Torakoskopia i wideotorakoskopia płuc wykonywane są, gdy niezbędne jest uzyskanie dostępu do wnętrza jamy opłucnej. Zabieg jest o wiele mniej inwazyjny niż klasyczna torakotomia, która jest dużym zabiegiem chirurgicznym, wymagającym znacznie dłuższej rekonwalescencji.

Wskazaniami do torakoskopii lub wideotorakoskopii mogą być:

  • obserwacja w kierunku nowotworu płuca,
  • ocena stanu płuc i opłucnej oraz wnęki i niektórych narządów śródpiersia,
  • odprowadzenie płynu wysiękowego lub krwi z jamy opłucnej i diagnostyka przyczyn tego typu zmian,
  • konieczność zaopatrzenia płuca, którego uszkodzenie (np. z powodu urazu lub pęknięcia pęcherza rozedmowego) jest przyczyną odmy,
  • konieczność resekcji części płuca.

Zobaczcie także, w jaki sposób można leczyć raka płuc. Na czym polega operacja?

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6

Torakoskopia a mediastinoskopia i bronchoskopia

Torakoskopia jest zabiegiem technicznie bardzo podobnym do mediastinoskopii i bronchoskopii. We wszystkich używa się endoskopów z torem wizyjnym. Umożliwiają one ocenę stanu narządów klatki piersiowej i wykonanie mniejszych zabiegów. Elementami różnicującym badania są dostępne narządy i miejsce wprowadzenia endoskopu.

Bronchoskopia to badanie tchawicy i oskrzeli z dojścia przez jamę ustną, gardło i krtań. Mediastinoskopia umożliwia wgląd w narządy śródpiersia, a badanie wykonuje się z nacięcia u podstawy szyi – tuż nad rękojeścią mostka. Niekiedy, w przypadku skomplikowanych zabiegów, opisane techniki łączy się, uzyskując dostęp do pola operacyjnego z dwóch stron, np. od strony oskrzeli (bronchoskopia) i jamy opłucnej (torakoskopia). Dzięki temu pole operacyjne jest lepiej widoczne, a wykonanie zabiegu – łatwiejsze.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
0
Polecamy
Torakotomia – przebieg i wskazania do zabiegu
Torakotomia – przebieg i wskazania do zabiegu TVN zdrowie
Na czym polega torakotomia?
Wskazania i przebieg
Na czym polega torakotomia? Wskazania i przebieg TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Zastrzyk młodości.
Jak wygląda zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej?
Zastrzyk młodości. Jak wygląda zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?