Polub nas na Facebooku
Czytasz: Terapia Simontonowska – czyli jak „lepiej“ sobie radzić w trakcie leczenia onkologicznego
menu
Polub nas na Facebooku

Terapia Simontonowska – czyli jak „lepiej“ sobie radzić w trakcie leczenia onkologicznego

Mężczyzna podczas sesji z psychologiem

Fot: NoSystem images / gettyimages.com

W ostatnich latach coraz większą wagę przykłada się do samopoczucia psychicznego w trakcie leczenia choroby onkologicznej. Pacjenci oraz ich bliscy często szukają pomocy oraz wskazówek, co robić, by lepiej sobie radzić w tym czasie. Terapia Simontonowska jest jedną z metod psychologicznych, które wychodzą na przeciw osobom chcącym zadbać o siebie w sposób całościowy – nie tylko fizycznie, ale też psychicznie i duchowo. Co to zatem jest terapia Simontonowska i czemu służy?

Metoda ta została stworzona przez Carla Simontona, amerykańskiego onkologa-radiologa, pioniera psychoonkologii. W swojej pracy medycznej zauważył on duży związek między samopoczuciem fizycznym i psychicznym pacjentów i na bazie tych doświadczeń stworzył program terapii poznawczo-behawioralnej, zwanej terapią Simontonowską. Jest ona stosowana jako jeden z rodzajów pomocy psychologicznej w Stanach Zjednoczonych, Japonii, niektórych krajach Ameryki Południowej i Europy (m.in. w Polsce).

Zobacz także: Diagnoza choroby onkologicznej – jak sobie z nią poradzić?

Co daje terapia Simontonowska?

Metoda ta daje pacjentom i ich bliskim dużo nadziei na wyzdrowienie – Simonton twierdził, że pracą z wyobraźnią czy relaksacją można znacząco wpłynąć na swój stan zdrowia. Należy zaznaczyć jednak, że program Simontonowski nie leczy osób chorujących onkologicznie. Służy on poprawie jakości życia psychicznego i duchowego w trakcie leczenia konwencjonalnego, jest wyłącznie jego uzupełnieniem.

W programie tym podstawowym założeniem jest podejście holistyczne do choroby – łączące ciało, umysł oraz emocje. Simonton uważał, że tylko dobrze radząc sobie z każdym z tych trzech wymiarów, pacjenci są w stanie dobrze funkcjonować. Terapia Simontonowska bazuje więc na pracy z przekonaniami, czyli myślami (np. na temat choroby i leczenia), ćwiczeniach relaksacyjnych oraz wizualizacjach. Ważnym założeniem w tej metodzie jest również myśl, że każdy z nas jest inny i wobec tego, inaczej będzie radził sobie z leczeniem i być może w inny sposób powracał do zdrowia. Co ciekawe, dużo mówi się też o roli i znaczeniu osób wspierających w tym sposobie pracy. Warsztaty Simontonowskie organizowane są więc wspólnie dla osoby w trakcie leczenia, wraz z osobą bliską.

Zobacz także: Pomoc psychoonkologiczna w chorobie. Dlaczego warto i gdzie takiej pomocy szukać?

Czego można się nauczyć wspierając się terapią Simontonowską?

  • Pracy z przekonaniami. Maxie Clarence Maultsby Jr. stworzył Racjonalną Terapię Zachowania mówiącą o tym, że to myśli i przekonania dotyczące różnych faktów z życia wywołują nasze emocje. Wobec tego należy się przyjrzeć naszym przekonaniom i zastanowić się, czy to nie one powodują nasze cierpienie. A jeśli tak, trzeba pracować by te przekonania zmienić. Dokonuje się tego z pomocą Pięciu Zasad Zdrowego Myślenia.
  • Wewnętrznej mądrości i duchowości opartej na nadziei, wierze i poczuciu sensu.
  • Roli wyobraźni w trakcie leczenia – Simonton twierdził, że duże znaczenie ma wyobrażanie sobie pożądanego rezultatu. Może do tego służyć praca wizualizacyjna – wprowadzanie ciała w stan relaksu i myślenie o tym, czego chcemy dla siebie w obszarze zdrowia i choroby (np. wizualizowanie, jak chemioterapia niszczy komórki nowotworowe). Do ćwiczenia wyobraźni używa się też pracy z rysunkiem, popularnej w tej metodzie.
  • Odkrywania korzyści wtórnych oraz znaczenia choroby – co choroba nam daje dobrego, jakkolwiek trudno jest czasami uwierzyć w realność takiego stwierdzenia.
  • Robienia Dwuletniego Planu Zdrowienia – czyli wskazówek, co możemy robić każdego dnia, by wyzdrowieć. W planie tym przyglądamy się takim kategoriom, jak: sens życia, zabawa, ćwiczenia fizyczne, wsparcie społeczne, odżywianie oraz medytacja.

Carl Simonton jest twórcą kilku książek na temat psychoonkologii, m.in. “Triumf życia. Możesz mieć przewagę nad rakiem”, czy “Jak żyć z rakiem i go pokonać”.

Czym zajmuje się psychoonkolog? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Gdzie szukać pomocy?

Praca według tej metody może odbywać się warsztatowo, w grupach lub w trakcie indywidualnych spotkań z psychoonkologiem. Warto szukać fundacji, stowarzyszeń i ośrodków w Polsce, które oferują okresowo bezpłatną terapię Simontonowską, m.in.:

  • Fundacja Ogród Nadziei – prowadzi warsztaty simontonowskie - http://www.ogrodnadziei.org.pl,
  • Stowarszyszenie Unicorn– organizują wsparcie indywidualne, warsztaty, wykłady - http://unicorn.org.pl,

Terapia Simontonowska ma swoich zwolenników i przeciwników. Onkolog krytykowany jest za głoszenie twierdzeń, że pacjenci mogą się samouzdrowić dzięki jego metodom. Warto jednak podejść do tej metody jak do źródła różnych narzędzi, pozwalających poczuć się lepiej psychicznie. Trzeba też nieprzerwanie pamiętać, że terapia Simontonowska i stosowanie jej założeń nie zagwarantują nam pozytywnego zakończenia leczenia onkologicznego. Może mieć ona wpływ na to, jak sobie radzimy na co dzień, jak funkcjonujemy emocjonalnie, jednak nie ma wpływu na wynik leczenia medycznego.

Zobacz także: Oncoindex – nowa broń dla pacjentów onkologicznych

Fundacja Alivia wspiera pacjentów onkologicznych – sprawdź, jak możesz pomóc!

Fundacja Alivia

Fundacja Alivia

Fundacja Alivia

Fundacja Alivia

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
7
Polecamy
Alzheimer – mów o tym głośno!
Alzheimer – mów o tym głośno! Dzień Dobry TVN
Na czym polega i jak przebiega terapia psychodynamiczna?
Na czym polega i jak przebiega terapia psychodynamiczna? Dzień Dobry TVN
Terapia metodą Simontona – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?
Terapia metodą Simontona – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona? TVN zdrowie
Psychoterapeuta:
Relacja terapeutyczna jest jak związek - nie od razu trafimy na dopasowaną do nas osobę 
Psychoterapeuta: Relacja terapeutyczna jest jak związek - nie od razu trafimy na dopasowaną do nas osobę  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie