Polub nas na Facebooku
Czytasz: Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.
menu
Polub nas na Facebooku

Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

penis

janulla/gettyImages.com

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Stulejka u dorosłego to zwężenie napletka, który zarówno w spoczynku, jak i w wzwodzie uniemożliwia ściągnięcie go w dół penisa. Powoduje ból i mocno wyczuwalny ucisk. Niemożliwe jest zsunięcie napletka również na siłę, gdyż prowadzi to do mikrourazów, a nawet zwężenia pierścienia penisa. Stulejka uniemożliwia przeprowadzenie właściwej higieny również przez dyskomfort, jaki odczuwa mężczyzna. Przez wielu panów nie jest uznawana za chorobę, a jedynie wstydliwy defekt. Tymczasem wymaga ona leczenia i konsultacji z lekarzem urologiem. Bagatelizowana stulejka prowadzi do stanów zapalnych, problemów z erekcją, infekcji dróg moczowych lub rodnych partnerki, obrzęków, a nawet problemów z płodnością.

Przyczyny powstawania stulejki u dorosłych

Stulejka jest dolegliwością najczęściej kojarzoną z wiekiem dziecięcym. Jednak może być zdiagnozowana również u dorosłego mężczyzny. Jej przyczyny są różne. Czasami stulejka może przybrać postać wrodzoną, kiedy jej leczenie nie zostało podjęte w dzieciństwie. U niektórych pacjentów ten rodzaj zmiany może powrócić jako konsekwencja nieprawidłowo leczonej stulejki dziecięcej. W pozostałych przypadkach mówimy o stulejce nabytej, która może być uwarunkowana genetycznie lub powstać w konsekwencji np. nieprawidłowej higieny. Ponadto stulejka nabyta powstaje w wyniku:

  • urazów prącia;
  • miejscowych stanów zapalnych napletka lub żołędzi;
  • stanu zapalnego cewki moczowej;
  • infekcji powstałej wskutek nieprawidłowej higieny;
  • naturalnego zwężania się napletka wynikającego z anatomii mężczyzny.

Objawy stulejki u dorosłego mężczyzny

Stulejka jest schorzeniem, które bardzo łatwo zdiagnozować, poprzez uniemożliwienie odprowadzenia napletka z żołędzia penisa. Ponadto mężczyzna odczuwa silny ból, ucisk i dyskomfort nawet podczas chodzenia, kiedy odsłonięte prącie pociera o bieliznę. W wielu przypadkach pacjenci wskazują również na problemy ze wzwodem, silny ból podczas stosunku, a nawet podczas oddawania moczu. Dodatkowo stały ucisk żołędzia powoduje obrzęk i zaczerwienienie. Przyklejony napletek uniemożliwia mężczyźnie przeprowadzenie właściwej higieny, co prowadzi do gromadzenia się w stulejce resztek nasienia, moczu, martwego naskórka. W zaawansowanym stadium mężczyzna odczuwa cuchnący zapach i zbieranie się pod napletkiem ropnej wydzieliny. Namnażające się bakterie powodują z czasem stale nawracające zakażenia cewki moczowej, a w skrajnych przypadkach prowadzą do chorób nerek mężczyzny. Ponadto bakterie wpływają na jakość nasienia i płodność. Tworzący się stan zapalny jest również zagrożeniem dla partnerki, u której może doprowadzić do infekcji dróg rodnych lub moczowych.

Leczenie stulejki u dorosłych

Stulejka jest bardzo poważnym schorzeniem, które wpływa zarówno na zdrowie, jak i jakość życia. Bagatelizowanie jej może prowadzić do szeregu poważnych komplikacji i powikłań zarówno zdrowotnych, jak i psychicznych. Stulejkę u dorosłego mężczyzny leczy się przez obrzezanie, czyli usunięcie części napletka. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Operacja stulejki u dorosłych nie upośledza doznań seksualnych, a wręcz przeciwnie, poprawia je, szczególnie u tych pacjentów, którzy wcześniej odczuwali ból. Korekcja napletka może być przeprowadzona u pacjentów w każdym wieku. Po zagojeniu się obrzezany penis niczym nie różni się od tego nieoperowanego. Ilość wyciętego napletka nie jest praktycznie zauważalna. Zabieg usunięcia stulejki przeprowadza się tradycyjną metodą chirurgiczną lub laserowo. Druga metoda wyklucza wystąpienie krwawienia, gdyż w chwili wycinania napletka światło lasera powoduje natychmiastowe zamknięcie drobnych naczyń. W rezultacie po zakończonym zabiegu nie powstaje krwiak.

Zalecenia po zabiegu usunięcia stulejki

Po zabiegu obrzezania mężczyzna wraca do pełnej aktywności po upływie 4 tygodni. Zabieg jest prosty i trwa zaledwie godzinę, dlatego nie jest konieczna hospitalizacja. Kluczowe w powrocie do zdrowia jest natomiast przestrzeganie zaleceń lekarza. Założony opatrunek powinien być zmieniany codziennie. Po upływie 2 tygodni mężczyzna może przeprowadzić delikatny masaż penisa polegający na odwodzeniu i przywodzeniu w celu uniknięcia ponownego zwężenia ujścia napletka. Przez 4 tygodnie niewskazane są kontakty seksualne i wszelka aktywność fizyczna. Ma to na celu uniknięcie blizn i powstawania mikrourazów. Bardzo ważna jest również właściwa pielęgnacja prącia środkami antybakteryjnymi, np. naparem z rumianku i Octeniseptem. Czasami lekarz może zalecić smarowanie rany maścią z antybiotykiem.

Zobacz wideo: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego

36.6

Bibliografia:

M. Sodolska, P. Wędzikowski, D. Moczulski, Stulejka jako rzadka przyczyna przewlekłej choroby nerek, Forum Nefrologiczne 2009.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
6
Polecamy
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych
Objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych TVN zdrowie
Załupek – jak wygląda leczenie?
Czym się różni od stulejki?
Załupek – jak wygląda leczenie? Czym się różni od stulejki? TVN zdrowie
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?