Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rolki - jakie wybrać? Wyczynowe, kauczukowe
menu
Polub nas na Facebooku

Rolki - jakie wybrać? Wyczynowe, kauczukowe

rolki

Fot. Lya_Cattel / Getty Images

Rolki powinny być zawsze dopasowane do posiadanych umiejętności i stylu jazdy. Inny typ przeznaczony jest dla początkujących, a jeszcze inny dla zaawansowanych rolkarzy. Przy pierwszych zakupach lepiej zasięgnąć rady specjalisty, niż kupić produkt, który nie spełni założonych oczekiwań.

Rolki to sport, który nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o płeć i wiek. Wspólnie mogą się bawić całe rodziny. To zarówno rozrywka i uzupełnienie treningu dla amatorów fitnessu, jak i wyzwanie dla osób, które lubią bardziej agresywną i freestylową jazdę.

Rolki - o czym powinien wiedzieć początkujący?

Rolki dla początkującego to zdecydowanie nie te, które leżą na półce ze sprzętem wyczynowym. Mimo że sport jest dość prosty i techniki można się szybko nauczyć, to jednak wybór źle dobranego sprzętu może skończyć się niepotrzebną kontuzją, co zdecydowanie nie zachęca do dalszego uprawiania tej aktywności.

Rolkarz, który dopiero zaczyna swoją przygodę, powinien wybrać łyżworolki dla początkujących. Jest to produkt przeznaczony dla osób dorosłych, którzy nie wiedzą jeszcze jaki typ jazdy wybiorą w przyszłości. Te modele sprawdzają się dobrze na prostej nawierzchni i przy dobrej pogodzie, bo takie są właśnie najlepsze warunki do nauki - mają odpowiednią szerokość kół i tak dobrane łożyska, aby umożliwić łatwą i płynną jazdę. Niestety nie nadają się do zabawy i dynamicznej jazdy. Dają za to dużo przyjemności podczas płynnej przejażdżki. Jest to najbardziej uniwersalny typ rolek o bardzo dużej rozpiętości rozmiarów i modeli.

Z kolei rolki polecane dla dzieci to przede wszystkim modele z regulacją, które pozwalają zmieniać ustawienia aż do 4 rozmiarów. W ten sposób rodzice unikają częstych zmian sprzętu, z racji tego, że dzieci szybko rosną. Rolki regulowane ponadto gwarantują bezpieczną jazdę, czyli są idealne do nauki. Zastosowane w nich rozwiązania nie pozwalają na osiąganie zbyt dużych prędkości, dlatego też są dedykowane dla tych najbardziej początkujących użytkowników.

Polecamy: Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Jaki sport uprawiać po przebytych kontuzjach?

W ofercie wielu firm są również modele z wymienną płozą, polecane szczególnie miłośnikom łyżwiarstwa, którzy również w lecie chcą się cieszyć ulubioną dyscypliną. Z nich również znacznie częściej korzystają młodsi, głównie z racji ograniczeń co do wagi. Ponieważ mają wymienne płozy - latem można zakładać kółka, a zimą łyżwy - producenci przestrzegają, aby waga rolkarza nie przekraczała 60 kg. Zazwyczaj mają też ograniczoną tabelę rozmiarów.

Najważniejsze jednak, aby każdy rozpoczynający swoją przygodę z rolkami pamiętał, że nie warto kupować sprzętu na wyrost. Często jest trudno się na nim nauczyć właściwej techniki, a co gorsza można się szybko zniechęcić.

Jak wybrać sport dla siebie? Jak zmotywować się do aktywności fizycznej?

Zobacz film: Jak dobrać sport dla siebie. Źródło: 

Rolki wyczynowe - czym się różnią?

Rolki wyczynowe są bardzo ogólną kategorią, w której mieszczą się modele o różnym przeznaczeniu. Dla zaawansowanych jeźdźców idealnie nadają się tzw. rolki agresywne, które są bardzo wytrzymałe, aby zapewnić bezpieczeństwo nawet przy dużych prędkościach. Nadają się do wykonywania ewolucji, pokonywania przeszkód itp. Ich charakterystyczną cechą są bardzo małe kółka, które ustawione są w układzie najlepiej odpowiadającym preferencjom rolkarza, np. dwa kółka rozdzielone są przerwą lub są różnej wielkości. Niektóre płozy do takiej jazdy mają tylko dwa koła! Na ten typ zdecydowanie powinny decydować się osoby o naprawdę dużych umiejętnościach - modele zupełnie nie nadają się dla początkujących, a dodatkowo są znacznie cięższe.

Podobnie rolki do jazdy szybkiej, których głównym przeznaczeniem jest oczywiście jazda szybkościowa - to typ dla użytkownika, który korzysta z opcji treningów na specjalnym torze, umożliwiającym osiągnięcie naprawdę dużych prędkości. Łatwo je rozpoznać, ponieważ mają bardzo duże kółka i charakterystyczny niski but.

Zupełnie inny typ prezentują rolki freestylowe, używane do zabawy przez zaawansowanych rolkarzy. Umożliwiają wykonywanie szybkich manewrów, np. gwałtownego skrętu, slalomu czy hamowania, dlatego też posiadają ciasno ustawione koła. Są również dość szybkie i dobrze sprawdzają się w mieście. Warto pamiętać też, że wśród modeli można znaleźć także umożliwiające grę w hokeja, ale jest to typ bardzo specjalistyczny, a przez to znacznie mniej popularny.

Rolki i niezbędne akcesoria

Niezależnie, czy decydujemy się na rolki do jazdy fitness, czy rolki terenowe, zawsze należy pamiętać o odpowiednim kasku i ochraniaczach. Nie ma co zaprzeczać - każdemu może zdarzyć się upadek. Początkujący wywracają się z racji braku umiejętności i równowagi, a zaawansowani rolkarze przy karkołomnych ewolucjach. Dlatego kask jest niezbędny - niezależnie od wieku o własną głowę trzeba dbać. Tym bardziej, że zawsze jest też ryzyko zderzenia np. z rowerzystą, rolkarzem czy innym użytkownikiem drogi. Dobrze też wyposażyć się w komplet ochraniaczy - na kolana (na nie upada się najczęściej) i na łokcie i nadgarstki (dostępne są rękawice ze wzmocnieniem nadgarstków). W ten sposób, nawet jeśli dojdzie do upadku, można uniknąć zadrapań, stłuczeń i skaleczeń.

I ostatnia rada na koniec - nigdy nie można kupować rolek na oko, zawsze należy je wcześniej przymierzyć, a but nie może uwierać ani uciskać. 

Polecamy: Korzyści z uprawiania sportów zimowych

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
145
12
Polecamy
Przewodnik po rolkach rekreacyjnych – jak kupić te najlelpsze?
Przewodnik po rolkach rekreacyjnych – jak kupić te najlelpsze? Dzień Dobry TVN
Wrotki dla dzieci - pomysł na naukę jazdy.
Jak kupić dobre rolki dla dzieci?
Wrotki dla dzieci - pomysł na naukę jazdy. Jak kupić dobre rolki dla dzieci? Dzień Dobry TVN
Narty biegowe - jak dobrać narty biegowe?
Narty biegowe - jak dobrać narty biegowe? TVN zdrowie
Bieżnia do biegania - jaką wybrać?
Domowa, elektryczna
Bieżnia do biegania - jaką wybrać? Domowa, elektryczna TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu