Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego – objawy i leczenie schorzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego – objawy i leczenie schorzenia

NAN

Fot: smallblackcat / stock.adobe.com

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym jest skutkiem dyskopatii, rwy kulszowej, zbyt małej ilości mazi stawowej lub przepuklina krążka międzykręgowego. Leczenie schorzenia polega na zabiegach rehabilitacyjnych (metoda McKenzie'go), ćwiczeniach indywidualnych oraz pływaniu na plecach i rozciąganiu się. W bólach kręgosłupa ważna jest również dieta bogata w witaminy A, B, D, E oraz minerały, takie jak wapń i krzem.

Kręgosłup w dolnych partiach nazywany jest odcinkiem lędźwiowym. Ból w tym miejscu jest najczęstszą dolegliwością pleców.

Ból pleców w odcinku lędźwiowym

Odcinek lędźwiowy umożliwia prawidłową postawę ciała i płynny ruch. Ból w tym miejscu często jest lekceważony, jednak często jest symptomem poważnych chorób kręgosłupa. Zwyrodnienie tego odcinka powstaje zwykle na skutek zbyt małej ilości mazi stawowej. Skutkiem tego chrząstka w stawie staje się nierówna i coraz cieńsza. Z biegiem czasu powoduje to obniżenie kręgów kręgosłupa i ucisk na nerwy. Do zwyrodnienia w odcinku lędźwiowym dochodzi też często w przypadku, gdy osoba przyjmuje nienaturalną postawę, która utrudnia jej normalnie działanie. Objawy nasilają się też podczas kaszlu, kichania i poruszania tym odcinkiem. Jeśli czuje się dolegliwość w tym miejscu dłużej niż 2 tygodnie należy udać się do lekarza, który wykona prześwietlenie rentgenowskie oraz zleci badanie tomografem lub rezonansem magnetycznym.

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny: dyskopatia, rwa kulszowa

Dyskopatia jest jednym z najpopularniejszych przyczyn bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Jest to schorzenie, w którym zaburzeniu ulega krążek międzykręgowy. Jego jądro miażdżyste staje się uwypuklone, przez co naciska ono na rdzeń kręgowy i jego nerwy. Skutkuje to silnym bólem w obrębie kręgosłupa oraz podrażnieniem nerwów. W cięższych stanach tej choroby pacjent odczuwa mrowienie w okolicy kręgów szyjnych oraz drętwienie kończyn. Natomiast rwa kulszowa skutkuje nagłym, ostrym bólem w okolicy lędźwiowej, który promieniuje wzdłuż pośladków w stronę stopy. Osoba doświadczająca tego nieprzyjemnego uczucia czuje też mrowienie i drętwienie ciała. Rwa kulszowa powstaje w wyniku ucisku korzenia nerwu w miejscu opuszczania kanału kręgosłupa. Często jest to skutkiem dyskopatii lub przeciążenia stawów międzykręgowych.

Zobacz także: Przemieszczenie kręgów kręgosłupa, czyli kręgozmyk – objawy, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

zobacz film: Rak kręgosłupa - jak wygląda operacja wycięcia zmiany? Źródło: 36,6.

Leczenie bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Podstawą w leczeniu bóli kręgosłupa lędźwiowego jest rehabilitacja. Są to specjalistyczne masaże które rozluźniają mięśnie przykręgowe i mięśnie brzucha. Na rwę kulszową stosuje się metodę McKenzie'go. Lekarze rehabilitanci często zalecają też pływanie na plecach, jogę oraz klasyczne rozciąganie mięśni (jak przed treningiem). Podczas bólu w odcinku lędźwiowym warto też jeździć na rowerze. W przypadku tego rodzaju bólu lekarze nie zalecają raczej biegania. Często wykonuje się też zabiegi indywidualnie w domu, jednak szczegółowy wykaz samodzielnych ćwiczeń jest zależny od wyniku MRI.

Dieta w przypadku bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Niedobór określonych składników mineralnych i witamin może zwiększać bóle kręgosłupa w części lędźwiowej. Podstawą w diecie chroniącej układ kostny są: wapń, magnez, krzem, cynk, chrom oraz witamina A, B, B12, C i D. Należy wystrzegać się mleka, które wypłukuje wapń z organizmu, co pogłębia osteoporozę. Jest to przeciwstawne zdanie do wiedzy potocznej, gdzie utożsamia się mleko ze wzmacnianiem kości. Składnik ten powinien być tylko przyjmowany w okresie niemowlęcym. Niezmiernie ważnym składnikiem diety są warzywa, takie jak: marchewka, kapusta, brokuły, pietruszka, buraki i ogórki. Opóźniają one starzenie się stawów i zapobiegają zwyrodnieniom kręgosłupa. Tuńczyk, makrela i śledzie są bogate w kwasy omega-3, które nadają kościom elastyczności i sprawności. Substancje te występują też w olejach: z oliwek, lnianym i rzepakowym. Przy bólach kręgosłupa należy koniecznie unikać fast foodów, chipsów, alkoholu i mocnej kawy. Szkodliwie na stawy wpływa również tłuszcz zwierzęcy i białe pieczywo.

Zobacz film: Jak złagodzić ból i leczyć złamanie kręgosłupa? Źródło: 36,6.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
725
100
Polecamy
Co to jest spondyloza i czym jest spowodowana?
Objawy i leczenie spondylozy kręgosłupa
Co to jest spondyloza i czym jest spowodowana? Objawy i leczenie spondylozy kręgosłupa TVN zdrowie
Co powoduje bóle nóg od kręgosłupa?
Objawy i sposoby leczenia rwy kulszowej
Co powoduje bóle nóg od kręgosłupa? Objawy i sposoby leczenia rwy kulszowej TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu