Polub nas na Facebooku
Czytasz: Proteza penisa – czy jest sposobem na pokonanie impotencji?
menu
Polub nas na Facebooku

Proteza penisa – czy jest sposobem na pokonanie impotencji?

Mężczyzna, który ma problemy z erekcją

Fot: grinvalds / gettyimages.com

Impotencja, inaczej określana mianem zaburzeń erekcji, to dysfunkcja płciowa objawiająca się brakiem wzwodu podczas stosunku. Mimo postępów medycyny zmagają się z nią miliony mężczyzn na całym świecie. Oferowana przez lekarzy farmakoterapia nie zawsze pozwala odzyskać męskość, dlatego trzeba szukać innych metod na rozwiązanie problemu. Jedną z nich jest proteza penisa.

Protezę prącia wstawia się, gdy zawodzi leczenie farmakologiczne. Niegdyś była ostatecznością, obecnie jest to jedna z najczęściej wybieranych metod w leczeniu impotencji. Różnorodność protez penisa pozwala na wybranie modelu dopasowanego do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Jakie są rodzaje protez penisa i z jakich materiałów są one zbudowane?

Czym jest proteza penisa?

Proteza penisa to implant, który wszczepia się mężczyznom z zaburzeniami erekcji. Do użytku wprowadzono je w latach 70. XX wieku. Były traktowane jako jedna z ostatecznych możliwości na odratowanie utraconej męskości. Z biegiem czasu stały się jedną z najczęściej stosowanych metod walki z impotencją, ale nadal wszczepiana jest dopiero wtedy, gdy zawodzi leczenie farmakologiczne lub gdy inne choroby pacjenta nie pozwalają na farmakoterapię.

Zobacz także: Problemy z erekcją – przyczyny, sposoby domowe i farmakologiczne

Zabiegi protezowania członka cechują się wysoką skutecznością. Po wszczepieniu implantu wzwód uzyskuje około 95% mężczyzn. Ponieważ operacja wiąże się z dużą ingerencją w okolicach prącia, zabieg jest nieodwracalny. Nie ma dla niego alternatywy w momencie niepowodzenia lub niezadowolenia z efektów. Minusem jest cena samej protezy. Jej koszt to wydatek rzędu 12000 złotych.

Zobacz film i dowiedz się jak powinna przebieg prawidłowa erekcja:

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6.

Rodzaje protez penisa

Na rynku są obecnie różne typy protez penisa, które różnią się między sobą wyglądem i materiałem użytym do ich skonstruowania. Wyróżnia się:

  • puste protezy penisa – są wykonane z solidnych materiałów, co umożliwia odbywanie stosunków pomimo braku erekcji. Nie są implantem wszczepionym pod skórę, więc można ich używać jedynie podczas współżycia. Protezy na penisa, które są puste, określa się często mianem zabawek urozmaicających miłosne igraszki;
  • pełne protezy penisa – są całkowitym zastępstwem członka, więc mogą nie odpowiadać mężczyznom marzącym o doznaniach w czasie stosunku;
  • protezy półsztywne – są zbudowane z metalu i pokryte tworzywem sztucznym. Wszczepia je się pod skórę, ale nie mogą się całkowicie zginać, więc członek cały czas jest w półwzwodzie. Niektórzy mężczyźni, zwłaszcza aktywni, mogą odczuwać dyskomfort z tego powodu.
  • hydrauliczne protezy prącia – typowe implanty wszczepiane wewnętrznie podczas rozległego zabiegu chirurgicznego. Mogą być jedno-, dwu- lub trzyczęściowe. Ten typ protezy jest najdroższy, ale też najczęściej stosowany w leczeniu impotencji. Mężczyźni, którzy posiadają protezę hydrauliczną, mogą odbywać pełne stosunki seksualne.

Jak jest zbudowana proteza penisa?

Większość protez prącia jest zbudowana w ten sam sposób, a różni je jedynie liczba części. Klasyczny model trzyczęściowy posiada:

  • zbiorniki usztywniające, które wszczepia się w ciała jamiste umiejscowione po obu stronach prącia;
  • umiejscowiony nad pęcherzem zbiornik z płynem, którego zawartość będzie przepompowywana do ciał jamistych;
  • pompkę umieszczaną w mosznie, która przepycha płyn.

W protezach dwuczęściowych nie ma zbiornika z płynem – jego funkcję pełni zbiornik pompki. W jednoczęściowych natomiast rolę pompki pełni część dystalna (prącie), a rolę zbiornika – część bliższa żołędzi. Protezy jednoczęściowe uważa się za najbardziej nowoczesne. Mają zwartą budowę, a ich wszczepianie jest łatwiejsze, co zmniejsza ryzyko niepowodzenia w trakcie operacji.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy mężczyzny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Jak przebiega zabieg wszczepienia protezy penisa?

Protezę penisa wszczepia się, gdy istnieją ku temu przesłanki medyczne lub gdy zawiodło stosowane dotychczas leczenie farmakologiczne. Po obu stronach prącia, w ciałach jamistych, umieszcza się zbiorniki usztywniające, które są połączone rurką z wypełnionym płynem zbiornikiem umieszczonym w pachwinie. Jego działanie zależy od pompki wszczepionej pomiędzy jądrami, więc mężczyzna musi ją nacisnąć, jeśli chce osiągnąć wzwód. Po odbytym stosunku płyn wraca na swoje miejsce po naciśnięciu zaworu pompy. O obecności protezy świadczą jedynie niewielkie blizny.

Wszczepiony implant staje się częścią ciała pacjenta. Nie stanowi żadnej przeszkody w codziennych czynnościach ani w aktywności fizycznej. Nie ma też wpływu na przeżycie orgazmu, o co najbardziej martwią się niektórzy panowie.

Wszczepienie protezy penisa nie jest krótkim zabiegiem, ale poważną operacją chirurgiczną, podczas lub po której mogą wystąpić powikłania, takie jak np. krwawienia, infekcje bakteryjne, wady protezy lub erozja wokół tkanki implantu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
6
Polecamy
Kiedy krzywy penis przestaje być normą, a staje się utrapieniem?
Kiedy krzywy penis przestaje być normą, a staje się utrapieniem? Dzień Dobry TVN
Mikropenis = mikro problem?
Niekoniecznie.
Mikropenis — leczenie, które przynosi skutki
Mikropenis = mikro problem? Niekoniecznie. Mikropenis — leczenie, które przynosi skutki Dzień Dobry TVN
Czy penisa można powiększyć?
Czy penisa można powiększyć? TVN zdrowie
Impotencja - przyczyny, objawy, rodzaje i sposoby leczenia zaburzeń erekcji
Impotencja - przyczyny, objawy, rodzaje i sposoby leczenia zaburzeń erekcji TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby