Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji oparte na rezonansie magnetycznym zostaną przeprowadzone w Łodzi
menu
Polub nas na Facebooku

Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji oparte na rezonansie magnetycznym zostaną przeprowadzone w Łodzi

operacja

Fot. Bounce / Getty Images

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującym zaburzeniem pracy serca. W leczeniu schorzenia wykonuje się zabiegi ablacji. Po raz pierwszy lekarze z Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przeprowadzą zabieg ablacji z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Pierwsze operacje zaplanowane są na początek lipca. 

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą arytmią serca. Ze statystyk wynika, że na przypadłość cierpi około 600 tys. Polaków. Lekarze wyróżniają trzy typy migotania:

  • napadowe migotanie przedsionków - ataki arytmii utrzymują się około 7 dni, nie wymagają leczenia,
  • przetrwałe migotanie przedsionków - ataki arytmii trwają ponad tydzień, konieczne jest wdrożenie leków i przeprowadzenie kardiowersji (metody przywracania prawidłowego rytmu serca za pomocą impulsów elektrycznych),
  • utrwalone migotanie przedsionków - utrzymuje się przez całe życie i nie poddaje się leczeniu, można stosować jedynie leki przeciwzakrzepowe i kontrolujące czynność serca.

Migotanie przedsionków serca leczy się poprzez farmakoterapię, a w przypadku, kiedy leki nie działają - operacyjnie. Już niebawem w Polsce zostanie przeprowadzony pierwszy zabieg ablacji z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Należy pamiętać, że migotanie przedsionków jest jedną z głównych przyczyn udaru niedokrwiennego mózgu - w konsekwencji nieregularnego kurczenia się przedsionków dochodzi do zaburzają przepływu krwi, co przyczynia się do tworzenia skrzepów. 

Więcej na temat migotania przedsionków znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Czym jest migotanie przedsionków? Źródło: 36,6

Pierwszy taki zabieg w Polsce. Czym jest ablacja?

Prof. Andrzej Lubiński, kierownik Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie przeprowadzone zostaną rewolucyjne zabiegi już w lipcu mówi o nowej metodzie w rozmowie z rynekzdrowia.pl:

Okazało się, że obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego umożliwia ocenę zaawansowania zmian obszarów zwłóknienia mięśnia przedsionka na etapie planowania zabiegu ablacji, ich identyfikację i usunięcie w trakcie zabiegu. Jest to metoda rewolucyjna, zmieniająca sposób myślenia o ablacji.

Ablacja to zabieg, który wykorzystuje prąd o częstotliwości radiowej. Do miejsca częstoskurczu w sercu wprowadzana jest specjalna podgrzewana elektroda, która usuwa z mięśnia sercowego obszary odpowiedzialne za jego arytmię. Zabieg ablacji wykonuje się za pomocą długich i cienkich elektrod ablacyjnych. Po uprzednim znieczuleniu miejscowym wprowadza się igłę do tętnicy lub żyły udowej. Przez igły wprowadza się do serca elektrody, które są podgrzane do temperatury około 60 stopni Celsjusza. 

Lekarze z Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi uczestniczą w międzynarodowym programie badawczym DECAAF II, zainicjowanym przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Salt Lake City, którzy jako pierwsi zaproponowali leczenie migotania przedsionków oparte na ocenie zwłóknienia serca na podstawie obrazu uzyskanego za pomocą rezonansu magnetycznego. Amerykańscy naukowcy opracowali specjalny program komputerowy umożliwiający ocenę  obszarów zwłóknienia mięśnia przedsionka serca. 

Pacjenci włączeni do programu otrzymują kieszonkowe EKG - rejestrator łączący się z telefonem komórkowym, który pozwala na uzyskanie jednoodprowadzeniowego zapisu EKG. Dzięki temu lekarze będą wiedzieć w jakim dniu i ile czasu utrzymywała się arytmia serca. Pierwszy zabieg ablacji z ich wykorzystaniem rezonansu magnetycznego zaplanowano na początek lipca. Co miesiąc do programu włączanych ma być 2-3 pacjentów. Do 2020 roku program obejmie w Łodzi ok. 25 chorych.

Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób leczy się migotanie przedsionków:

Zobacz film: Krioablacja. Sposób na migotanie przedsionków. Źródło: 36,6

Migotanie przedsionków - objawy

  • palpitacja, niemiarowe kołatanie serca,
  • osłabienie,
  • duszność - szczególnie wysiłkowa,
  • zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • obfite napadowe pocenie się,
  • szum w uszach.

Warto pamiętać, że migotanie przedsionków może wystąpić samoistnie, jednak mogą mu towarzyszyć inne schorzenia, np. nadciśnienie tętnicze. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby to:

  • wady serca;
  • cukrzyca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • choroba niedokrwienna serca;
  • niewydolność serca;
  • nadczynność tarczycy;
  • choroby płuc;
  • niewydolność nerek;
  • palenie tytoniu;
  • nadmierne spożywanie alkoholu;
  • przebyte operacje na sercu;
  • czynniki genetyczne.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
43
5
Komentarze (2)
My♥️
Mój 2 letni synek ma tę wadę jest po operacji juz pol roku i w jej trakcie tej jednej jedynej nastąpiła całkowita korekta wady !! Nie bedzie drugiej czy trzeciej !! No ale to niestety nie było możliwe w PL ale operowany był przez Polaka ! Prof. Malec mowi to nazwisko komuś cos ? Daliście odejść wybitnemu kardiochirurgowi i zostaliście daleko w tyle w PL w dalszym ciagu te wadę operuje sie kilku etapowo a bedą pod opieka prof. Malca po 10 dniach po operacji wróciliśmy do domu bez komplikacji jak i 100% dzieci operowanych przez
profesora... Polska rardiocjirirgio obudź się i przestańcie eksperymentować na dzieciach tylko schylcie głowy i blagajcie o powrót prof. Malca bo to co dzieje sie na oddziałach przechodzi ludzkie pojęcie jedna wielka rozpacz dzieci i ich rodzicow.. infekcje... sepsy i inne główna a na oddziale profesora takie rzeczy nie maja miejsca dzieci po operacji Fontana na drugi dzień na intensywnej jedzą pizzę kiedy tu lezą zaintubowane kilka tygodni !!!!
Czytaj całość
kasia
no wlasnie dziwne to uczucie.ja mialam z 15 lat jak to sie stalo i wtedy myslalam ze jestem sama z takim czyms,wtedy jeszcze te 1 telefony zwykle byly,wiec nie mialam jak dowiedziec sie o innych,ktore tez takmialay.tak patrzec na siebie unoszac sie kolo drzewek i widzisz siebie skulona na dnie basenu,a kolo mnie z bokow jakby dwa anioly..ciemnosc,potem idac z strone swiatelka ktos cie zatrzymuje,klekam przed nim i slysze : twoj czas jeszcze nie nadszedl.jak wylowilam sie z wody od razu pobieglam do domu i bylam przerazona po czym opowiedzialam mamie to.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?