Polub nas na Facebooku
Czytasz: Opuchnięte kostki u nóg – leczenie, przyczyny i profilaktyka schorzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Opuchnięte kostki u nóg – leczenie, przyczyny i profilaktyka schorzenia

NAN

Fot: Cherries / fotolia.com

Obrzęk kostek jest płynem w przestrzeni pozakomórkowej. Przyczyny opuchnięć tego miejsca są związane z siedzącym trybem życia, chorobami nerek lub układu sercowo-naczyniowego. Aby temu przeciwdziałać, dobrze jest uprawiać sport, nosić luźne ubrania i przyjmować preparaty z diosminą.

Opuchnięte kostki mogą pojawić się po odbyciu długiej podróży. Są też przypadłością osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej. Niefortunnie mogą być również objawem pewnych schorzeń, np. niewydolności żylnej, niewydolności nerek czy zaburzenia krążenia.

Jak sprawdzić czy nogi są opuchnięte?

Obrzęk nóg jest pierwszym symptomem, po zauważeniu którego należy udać się do lekarza. Jeśli podejrzewa się u siebie opuchliznę, warto zrobić, krótki test sprawdzający. Należy w tym w celu ucisnąć skórę kości piszczelowej. Jeśli powstanie dołek, który utrzymuje się przez kilka sekund, to jest to dowód, że noga jest obrzęknięta.

Na zmęczone i opuchnięte nogi można także pić napary:

Zobacz film: Napar do picia na spuchnięte i obolałe nogi. Źródło: Klinika urody

Co to jest obrzęk kostek?

Obrzęk jest to rodzaj płyn znajdujący się w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej tkanek. Opuszcza on łożysko naczyniowe na skutek oddziaływania ciśnienia hydrostatycznego (zależnego od płynów wewnątrzustrojowych i wody) oraz ciśnienia onkotycznego (zależnego od ciśnienia białek w osoczu). W przypadku pojawienia się schorzenia, ciśnienie białek wzrasta w naczyniach tkankowych, tzw. kapilarach. Jest to przyczyną osłabienia tkanek, które zaczynają przepuszczać płyn z kapilar do przestrzeni pozanaczyniowej, przez co powstaje obrzęk. Zwyrodnienie powstaje też przypadku, kiedy ciśnienie onkotyczne maleje. Ten typ odpowiedzialny jest za utrzymywanie wody w świetle naczyń. Kiedy obserwuje się jego spadek, to naczynie jest bardziej przepuszczalne. Ciśnienie onkotyczne jest w dużej mierze zależne od prawidłowego stężenia białka we krwi.

Przyczyny puchnięcia kostek

Długo i przewlekle utrzymująca się opuchlizna kostek może być objawem chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak niewydolność serca, żył lub choroba zakrzepowo-zatorowa. Serce dostarcza krew z tętnic do narządów i odbiera ją z żył, powracającą ze wszystkich układów organizmu. W przypadku zachorowania na niewydolność serca dochodzi do zalegania krwi w żyłach w kończynach dolnych, obserwuje się wzrost ciśnienia hydrostatycznego i skutkiem tego pojawiają się obrzęki kostek i stóp, a nawet całych nóg. Osoby zmagające się z żylakami, również mają opuchlizny. Jest to spowodowane niewydolnością żył, czyli utrudnionym odpływem krwi z nóg poprzez rozszerzenie naczyń, a co za tym idzie niewydolnością zastawek żył. Opuchlizna kostek jest również symptomem zastoju żylnego w chorobie zakrzepowo-zatorowej.

Obrzęk kostek jest jednym z pierwszych objawów chorób nerek. W przewlekłej niewydolności tych narządów dochodzi do mniejszego przepływu krwi przez nerki, na skutek czego stężenie sodu wzrasta, a razem z nim ciśnienie hydrostatyczne w kapilarach. Dodatkowo we krwi obniża się stężenie białka, ciśnienie onkotyczne spada i woda, która powinna być utrzymywana w świetle naczyń wydostaje się do przestrzeni pozanaczyniowej. W przypadku niewydolności nerek opuchlizna pojawia się nie tylko na nogach, ale i w innych okolicach.

Jeśli obserwuje się u siebie długo utrzymujące się obrzęki kostek, należy zgłosić się do lekarza w celu przeanalizowania ryzyka chorób serca i nerek. Jednakże opuchnięte nogi to często przejściowy problem. Sprzyja im długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji, np. w trakcie pracy przy komputerze lub podróży samolotem lub autobusem. Przyczyną jest nieużywanie mięśni łydek, które są częścią pompy naczyniowo-mięśniowej (umożliwia ona powrót krwi z kończyn dolnych do serca). Jest to częsty problem osób starszych, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej oraz osób z nadwagą lub otyłością, które nie uprawiają sportu i spożywają dużo soli lub alkoholu.

Profilaktyka opuchlizny kostek

Jeśli jest się narażonym na stałe, długie przebywanie w jednej pozycji lub ma się problemy z nadwagą, to, aby uniknąć opuchlizny nóg, należy ograniczyć spożywanie soli, stronić od nadmiaru alkoholu oraz uprawiać regularnie sport, np. bieganie lub jazdę na rowerze. W celu łagodzenia obrzęku kostek można wykonywać tzw. elewację kończyny, czyli umieszczanie nóg w górze pod kątem 45 stopni w stosunku do tułowia – ułatwia to powrót krwi żylnej. Jeśli ma się opuchnięte nogi, to nie należy brać gorących kąpieli, ponieważ rozszerzają one naczynia krwionośne i wzmagają zaleganie krwi. Nie wolno nosić też obcisłych ubrań, które mogą zwiększyć opuchliznę. Najlepiej ubierać się w przewiewne, szerokie spodnie, a kobiety – w spódnice. Najczęściej stosowanymi lekami używanymi w celu łagodzenia obrzęków są preparaty z diosminą lub naturalny żel z kasztanowca. Substancje czynne tych leków zmniejszają przepuszczalność naczyń, a tym samym hamują przedostawanie się płynu do przestrzeni pozanaczyniowej. Preparaty takie można zakupić w każdej aptece. 

Jak zadbać o swój kręgosłup? Zobaczcie film:

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
913
159
Polecamy
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Latem puchną ci nogi?
Winna nie zawsze jest wysoka temperatura
Latem puchną ci nogi? Winna nie zawsze jest wysoka temperatura Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z obrzękiem kostek
Przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z obrzękiem kostek TVN zdrowie
Opuchlizna nóg – co ją powoduje?
Jak zmniejszyć obrzęk nóg domowymi sposobami?
Opuchlizna nóg – co ją powoduje? Jak zmniejszyć obrzęk nóg domowymi sposobami? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?