Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej kokosowy to najlepszy naturalny kosmetyk! Jak go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Olej kokosowy to najlepszy naturalny kosmetyk! Jak go stosować?

olej kokosowy

Fot: mescioglu / gettyimages.com

Olej kokosowy od pewnego czasu cieszy się ogromną popularnością. Można go wykorzystać zarówno do gotowania, jak i do pielęgnacji skóry. Jakie właściwości ma olej kokosowy i dlaczego warto po niego sięgnąć?

Mimo że olej kokosowy jest tłuszczem roślinnym, składa się w większości z nasyconych kwasów tłuszczowych, spotykanych głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Światowe organizacje zajmujące się problemami żywienia alarmują, że spożycie tłuszczów nasyconych należy ograniczać, ponieważ ich nadmiar w diecie jest najczęstszą przyczyną chorób sercowo-naczyniowych. Tymczasem olej kokosowy od wieków jest stałą pozycją w jadłospisie ludności strefy międzyzwrotnikowej, gdzie – w porównaniu z Europą czy Stanami Zjednoczonymi – niewiele osób cierpi na dolegliwości układu krążenia. Co więcej, właściwości orzechów palmy kokosowej z powodzeniem wykorzystywane są w walce z innymi schorzeniami.

Liczne badania, jakie przeprowadzono w związku z fenomenem oleju kokosowego, wykazały, że zawiera on tzw. kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe – o zupełnie innym profilu niż te, których dostarczają tłuszcze zwierzęce. W połączeniu z bogactwem witamin i minerałów obecnych w miąższu orzecha wykazują one silne działanie antyseptyczne i przeciwutleniające. Dlatego olej kokosowy to prawdziwie dobroczynny element diety.

Zgodnie z filozofią ajurwedy – jednego z najstarszych systemów leczniczych na świecie – najskuteczniejsze są te kosmetyki, które można z dobrym dla zdrowia skutkiem spożyć. Jeśli tak, to trudno o lepszy dla skóry specyfik niż olej kokosowy.

Olej kokosowy – dlaczego warto stosować na skórę?

Olej kokosowy – biały, nieprzezroczysty, o konsystencji twardego masła – topnieje już w temperaturze 28°C. Roztarty w dłoniach wydziela piękny aromat świeżego kokosa i szybko wchłania się, nie pozostawiając na ciele tłustej warstwy. Niemal natychmiast skóra staje się bardziej miękka i gładka. Efekt ten utrzymuje się przy regularnym stosowaniu. Niezwykłe właściwości olej kokosowy zawdzięcza głównie kwasom tłuszczowym:

  • laurynowemu – ma działanie bakteriobójcze i wzmacniające organizm (stanowi on także składnik kobiecego mleka),
  • mirystynowemu i palmitynowemu – odbudowują naturalną barierę, która pozwala na utrzymywanie wody w skórze,
  • stearynowemu i oleinowemu – nawilżają i zmiękczają naskórek, przyspieszają odnowę komórkową,
  • linolowemu – reguluje wydzielanie sebum,
  • kaprylowemu – ma właściwości przeciwgrzybicze.

Olej kokosowy zasobny jest w witaminę E, będącą silnym antyoksydantem (ogranicza szkodliwe działanie wolnych rodników). W składzie produktu znajdują się także niezbędne dla dobrej kondycji skóry witaminy B (B1, B2, B3, B6) i K oraz cynk, wapń, fosfor i żelazo.

Trzeba jednak pamiętać, że czysty olej kokosowy słabo się wchłania. Dlatego, aby nasza skóra zyskała jak najwięcej dobrze jest go połączyć z kremami czy balsamami, których używamy na co dzień - mówiła w programie Naturalnie na zdrowie Jolanta Piotrowska, dyplomowana kosmetolog.

Wpływ oleju kokosowego na twarz

Szerokie spektrum właściwości oleju kokosowego sprawia, że jest on odpowiedni dla każdego rodzaju cery (z wyjątkiem przypadków uczulenia na orzech kokosowy). Doskonale nawilża i odżywia skórę suchą, wzmacniając jej naturalną barierę lipidową. Poprawia kondycję cery przetłuszczającej się, ze skłonnością do wyprysków i zmian trądzikowych.

Olej kokosowy nie tylko nawilża, ale przede wszystkich chroni skórę. Zawarte w nim związki wykazują działanie antybakteryjne oraz grzybobójcze. Dzięki glicerydom przyspiesza gojenie się ran - mówiła specjalistka.

Dodatkowo zapobiega wydzielaniu nadmiaru sebum. Właściwości antyseptyczne oleju kokosowego służą także skórze zmienionej chorobowo. Łagodzą objawy zapalenia atopowego, alergii, egzemy, łuszczycy. Bioaktywne substancje zawarte w kokosowym miąższu przyspieszają gojenie się i regenerację skóry. Zakres działania oleju kokosowego na twarz korzystny jest również dla cery dojrzałej. Produkt wzmacnia włókna kolagenowe, hamuje aktywność wolnych rodników, redukuje przebarwienia, chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego (UV). Tym samym wygładza zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu, utrzymuje jędrność i elastyczność skóry, rozświetla ją.

Co potrafi olej kokosowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie właściwości ma olej kokosowy? Źródło: Discovery life

Jak stosować olej kokosowy na twarz?

Olejem kokosowym z powodzeniem można zastąpić zwykłe, używane na co dzień kosmetyki, np. krem do twarzy. Sprawdza się jako baza pod trwały makijaż, odżywia skórę, wklepany w nią na noc. Regularnie stosowany, rozjaśnia cienie pod oczami i redukuje drobne zmarszczki wokół nich. Chroni i przynosi ulgę w trudnych warunkach atmosferycznych – na mrozie czy ostrym słońcu. Zimą może posłużyć jako balsam na spierzchnięte usta. Wypróbowanym kosmetykiem z oleju kokosowego jest maseczka na twarz. W formie mikstury z dodatkiem innych, korzystnych dla niej produktów, np. masła shea, oliwy z oliwek, oleju lnianego, miodu, jajek, wspaniale odżywia, nawilża i ujędrnia cerę.

Maseczkę nakłada się 2–3 razy w tygodniu na oczyszczoną skórę twarzy i zmywa po około 30 minutach. Dermatolodzy doradzają, by dobierając składniki do takich kosmetyków, zwracać uwagę na zachowanie odpowiednich proporcji zawartych w nich kwasów tłuszczowych, gdyż tylko odpowiednio skomponowane wpływają korzystnie na cerę.

Olej kokosowy to skuteczny środek do demakijażu twarzy. Usuwa nie tylko kosmetyki (nawet wodoodporne), ale też nadmiar sebum i kurz. Nie powoduje podrażnień. Po zabiegu wystarczy przemyć skórę wodą. Ciekawostką jest fakt, że olej kokosowy może być antybakteryjnym i wybielającym składnikiem pasty do zębów.

Jak wybrać najlepszy olej kokosowy do twarzy?

Olej kokosowy jest powszechnie dostępny na rynku. Ze względu na szerokie zastosowanie można kupić go w drogeriach, aptekach, delikatesach spożywczych. Wybierając olej kokosowy do twarzy, należy jednak uważnie przeczytać etykietę. Oleje rafinowane, jakie często wykorzystuje się do celów kulinarnych, obrabiane są termicznie, co wydłuża ich termin przydatności do spożycia, ale pozbawia je większości cennych dla zdrowia substancji.

Dlatego należy sięgać jedynie po nieoczyszczone oleje bez dodatków chemicznych – tłoczone na zimno, najlepiej typu virgin. Charakteryzują się tym, że są mętne, mają silny, kokosowy aromat i krótki termin przydatności do spożycia. Są także droższe od olejów rafinowanych, ale zawierają wszystkie bioaktywne składniki o korzystnym działaniu kosmetycznym.

Program "Naturalnie na zdrowie" możenie oglądać na antenie Discovery Life!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
3
Komentarze (1)
Olga
Niestety, ale stosując olej kokosowy na twarz zawsze odnoszę wrażenie, że kładę go za dużo przez to skóra robi się taka tłusta.... Oczywiście to przechodzi po jakichś dwudziestu minutach jak się wchłonie, ale ja rano nie mam tych minut i chcę szybko położyć makijaż... Jest może jakiś inny naturalny sposób?
Czytaj całość
Nie przegap
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie