Polub nas na Facebooku
Czytasz: Okres po porodzie a sposób karmienia dziecka, płodność i czas połogu
menu
Polub nas na Facebooku

Okres po porodzie a sposób karmienia dziecka, płodność i czas połogu

NAN

Fot: Focus Pocus LTD / stock.adobe.com

Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie się pojawi, zależy przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Okres po porodzie u kobiet, które nie karmią piersią, wraca przeważnie po 6 do 10 tygodniach, a u karmiących miesiączka po porodzie może pojawić się nawet po więcej niż 20 tygodniach.

Po porodzie zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) może – tak jak miesiączka – się zmieniać. Niektóre kobiety zauważają, że po porodzie miesiączka jest mniej bolesna niż przed ciążą, a objawy PMS są słabsze. Nie jest to regułą. Zdarza się, że okres po porodzie jest jeszcze bardziej bolesny niż wcześniej, a objawy PMS nasilają się. Zmiany hormonalne po porodzie mogą powodować niepokój, bóle głowy, tkliwość piersi i rozdrażnienie.

Miesiączka po porodzie u matek, które nie karmią piersią

U kobiet, które nie karmią piersią, z natury okres po porodzie powinien pojawić się po 6-8 tygodniach. Pierwsza miesiączka po ciąży znacznie różni się od tych sprzed urodzenia dziecka. Jej obfitość u niektórych może być większa, a u innych okres będzie bardzo skąpy. Nie da się przewidzieć też jego czasu trwania. Te niewiadome wynikają z ogromnych zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym ciele po porodzie, a okres przecież zależy właśnie od gospodarki hormonalnej. Zanim wróci ona do pierwotnego stanu, może minąć nawet pół roku, a w niektórych przypadkach więcej. Zależy to od indywidualnych zdolności organizmu.

Okres po porodzie a karmienie piersią

Kiedy okres po porodzie przy karmieniu piersią nie wraca mimo upływu 20 tygodni, warto skonsultować się z lekarzem, ale nie jest to powód do paniki. Pierwsza miesiączka po porodzie u kobiet karmiących piersią może wystąpić nawet po ponad 2 latach. U niektórych pojawi się już po 6 czy 10 tygodniach i również jest to termin prawidłowy.

Tak jak w przypadku kobiet niekarmiących piersią, tak w tym przypadku pojawienie się okresu po porodzie to sprawa bardzo indywidualna. U niektórych kobiet karmienie piersią w sposób naturalny hamuje wystąpienie miesiączki i może wpływać na płodność po porodzie. Odpowiedzialna za to jest prolaktyna. To hormon niezbędny do produkcji mleka w gruczołach piersiowych. Hamuje też owulację. Im dłużej dziecko nie jest dokarmiane ani dopajane, a je tylko mleko matki, tym dłużej okres po ciąży może nie wystąpić.

Kiedy okres po porodzie pojawia się wcześnie mimo karmienia piersią, np. już po 8 tygodniach, nie znaczy to, że będzie regularny w kolejnych cyklach.

Zobacz film: Połóg - co to jest? Źródło: 36,6

Czas połogu i krwawienie po porodzie

Z pierwszą miesiączką po porodzie nie należy mylić oczyszczania macicy w czasie połogu. Okres po ciąży może pojawić się po minimum 6 tygodniach, a wcześniejsze krwawienie z dróg rodnych jest naturalnym procesem oczyszczania macicy. Odchody połogowe występują i u kobiet, które rodziły siłami natury, i u tych, których dziecko na świat przyszło przez cesarskie cięcie.

W tym czasie macica obkurcza się, goi i oczyszcza. Wydalane są resztki błon płodowych oraz krew i śluz. Szczególnie na początku krwawienie może być intensywne. Z czasem powinno zmniejszać się, zmieniając kolor z czerwonego w czerwono-brązowy, brązowy i na końcu różowy.

W czasie wydzielania odchodów połogowych nie należy używać tamponów. Rozwiązaniem są podkłady poporodowe, które mają większą chłonność niż podpaski i nie tamują wypływu wydzieliny z pochwy. Zatrzymanie odchodów połogowych w organizmie może wywołać zakażenie i skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla kobiety, w tym śmiercią.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: Stylowy Magazyn

Antykoncepcja po porodzie i seks

Podejmując współżycie po urodzeniu dziecka, należy pamiętać, że termin pierwszej miesiączki po porodzie jest nieznany, a przed okresem przeważnie występuje owulacja. Po porodzie zdarza się, że owulacja wystąpi wcześniej, a okres po niej się nie pojawi. Zdarzają się też cykle bezowulacyjne

Dlatego po porodzie warto albo poczekać do uregulowania cyklu miesiączkowego, albo stosować prezerwatywy podczas zbliżenia. U matek, które nie karmią piersią, możliwe jest też przyjmowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych – pigułek, plastrów czy zastrzyków. Przy zachowaniu właściwej higieny można stosować także krążki dopochwowe.

Pierwszy seks po porodzie naturalnym powinien poczekać do końca połogu. Powstałe podczas porodu rany muszą mieć czas na zagojenie, a stosunek płciowy przy niewygojonych ranach niesie ryzyko zakażenia. 

Podjęte zbyt wcześnie po porodzie współżycie może też sprawiać ból, bo kobiece narządy płciowe podczas porodu zostały mocno nadwyrężone i muszą mieć czas na rekonwalescencję. 

Nawet po porodzie przez cesarskie cięcie seks najlepiej uprawiać po upływie minimum od 4 do 6 tygodni. Co prawda drogi rodne nie zostały uszkodzone przez dziecko, ale w macicy pozostała rana po łożysku, które kobieta rodzi w końcowej fazie porodu. Poza tym cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, a po każdej interwencji chirurgicznej organizm potrzebuje czasu, by dojść do siebie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?