Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nadmanganian potasu – właściwości i zastosowanie w medycynie
menu
Polub nas na Facebooku

Nadmanganian potasu – właściwości i zastosowanie w medycynie

tabletki

Fot. Jeng_Niamwhan / Getty Images

Nadmanganian potasu (KMnO4) jest bardzo cenionym w medycynie związkiem chemicznym o właściwościach biobójczych. Substancja ta należy do grupy środków antyseptycznych utleniających. 

Korzystne właściwości nadmanganianu potasu znane są od wielu lat. Jest to związek chemiczny wykazujący dużą trwałość. Ponadto posiada silne własności utleniające, co sprawia, że jest powszechnie wykorzystywany w rozmaitych dziedzinach, a zwłaszcza medycynie. Stosuje się go do odkażania ran i oparzeń.

Co to jest nadmanganian potasu?

Nadmanganian potasu (z łac. kalium hypermanganicum) to nieorganiczny związek chemiczny, sól potasowa kwasu nadmanganowego, o wzorze sumarycznym KMnO4. Jest ciałem stałym, które ma postać krystalicznych ciemnofioletowych kryształów o metalicznym połysku, jednakże w zależności od stężenia i obecności innych związków zmienia wygląd. Łatwo rozpuszcza się w wodzie. Ma cierpki, gorzki i metaliczny posmak. Nadmanganian potasu można nabyć w postaci proszku lub tabletek w aptece.

Nadmanganian potasu – właściwości

Nadmanganian potasu posiada liczne cenne właściwości, takie jak działanie utleniające, bakteriobójcze, grzybobójcze, antyseptyczne, dezynfekujące, dezodorujące, ściągające, przeciwzapalne, przeciwropniowe, bakteriostatyczne, fungistatyczne, przeciwwirusowe, przeciwpierwotniakowe, przeciwobrzękowe i przeciwwysiękowe. Stężone roztwory nadmanganianu potasu mają właściwości żrące.

Zastosowanie nadmanganianu potasu

Nadmanganian potasu ma zastosowanie w medycynie tradycyjnej i alternatywnej oraz w kosmetologii. Używa się go zwłaszcza do przemywania i odkażania ran, oparzeń i owrzodzeń skóry. W tym celu wykorzystuje się roztwór 0,05%. Zastosowanie posiada także roztwór 0,025%, który służy do płukania jamy ustnej, przewodów słuchowych, gardła, spojówek i jamy nosowej. Substancja ta stosowana jest w chorobach dziąseł oraz zapaleniu krtani i gardła. Zauważono także, że przyspiesza proces gojenia się ran. Dowiedziono, że obkurcza drobne naczynka krwionośne, dzięki czemu hamuje krwawienia.

Pod wpływem działania związków organicznych, a zwłaszcza białek, nadmanganian potasu ulega redukcji i wydziela tlen atomowy, który niszczy bakterie, pierwotniaki czy grzyby. Ponadto unieszkodliwia jady bezkręgowców i kręgowców. Stosowany jest także do płukania żołądka przy zatruciach i podczas biegunki. W tym celu używa się roztworu 1:3000 (proporcje leku do rozpuszczalnika, czyli wody). Stymuluje proces oczyszczania jelit.

Nadmanganian potasu działa korzystnie na włosy i skórę, gdyż zmniejsza wydzielanie łoju i wykazuje właściwości złuszczające naskórek. Stosowany jest w łagodzeniu zmian trądzikowych. Leczy sączące się rany, ropnie, wysypkę, pęcherze, zmiany skórne w przebiegu ospy i łojotokowe zapalenie skóry.

Zobaczcie także, jakie złe nawyki szkodzą naszej skórze:

Zobacz film: Jakie nawyki szkodzą naszej skórze? Źródło: Stylowy Magazyn

Jak stosować nadmanganian potasu?

Nadmanganian potasu jest powszechnie stosowany w ginekologii. Związek ten wykorzystać można do przyrządzenia nasiadówek przez kobiety w celu utrzymania na należytym poziomie higieny osobistej czy leczenia nadżerek oraz do podmywania. Jednakże najbardziej znanym sposobem użycia nadmanganianu potasu jest dodanie go do kąpieli. W takiej formie może leczyć nadmierną potliwość, grzybicę, łuszczycę, łojotok czy trądzik. Takie kąpiele nie powinny trwać dłużej niż 15 minut, a temperatura wody powinna wynosić maksymalnie 40°C.

Związek ten stosuje się w leczeniu uporczywych hemoroidów. Do przygotowania leczniczej kąpieli z nadmanganianu potasu na żylaki odbytu potrzebne są: 3 litry wody, kilka kryształków nadmanganianu potasu, 1 łyżeczka oleju roślinnego, 1 łyżeczka sody i 200 g gotowanego mleka. Wszystkie składniki należy połączyć i zagotować. Po lekkim przestudzeniu tak przygotowany roztwór dodaje się do wanny. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.

Nadmanganian potasu szybko łagodzi bóle stóp u osób zmagających się z modzelami. Do wody dodaje się roztwór nadmanganianu potasu i sól kosmetyczną, a następnie przez około 20 minut moczy stopy. Po zabiegu należy je dokładnie wytrzeć.

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania nadmanganianu potasu

Absolutnie niewskazane jest stosowanie nadmanganianu potasu do moczenia stóp przez osoby chore na cukrzycę, zmagające się z zespołem stopy cukrzycowej. Nie powinni go używać ludzie wykazujący nadwrażliwość i kobiety w ciąży oraz podczas laktacji.

Niewłaściwe wykorzystanie nadmanganianu potasu, a zwłaszcza niezachowanie prawidłowego stężenia tego związku chemicznego, może skutkować poważnymi powikłaniami. Wśród skutków ubocznych nadmanganianu potasu można wymienić m.in.: drgawki, działanie żrące i drażniące na skórę i oczy (może powodować oparzenia), uczulające na drogi oddechowe lub skórę, rakotwórcze, mutagenne na komórki rozrodcze, zaburzenia motoryczne i parkinsonizm spowodowany przewlekłym używaniem nadmanganianu potasu.

Nadmanganian potasu dla niemowlaka

Nadmanganian potasu stosowany jest przez niektóre mamy w pielęgnacji noworodka. Dodany w niewielkiej ilości do wody podczas kąpieli dziecka podniesie właściwości dezynfekcyjne codziennej higieny. Nie należy wrzucać substancji bezpośrednio do wanienki. Trzeba ją wcześniej rozpuścić w szklance ciepłej wody do uzyskania jasnoróżowego koloru, po czym wlać do wanny. Zalecany jest zwłaszcza dla dzieci z potówkami, zapaleniem skóry i odparzeniami.

Bibliografia:

1. Hassa R., Mrzigod J., Nowakowski J., Podręczny słownik chemiczny, Katowice, Videograf II, 2004.

2. Durrant P.J., Durrant B., Zarys współczesnej chemii nieorganicznej, Warszawa, PWN, 1965.

3. Habrat B., Baran-Furga H., Sienkiewicz-Jarosz H., Sein Anand J., Poniatowska R., Encefalopatia spowodowane dożylnym używaniem preparatów zawierających nadmanganian potasu stosowany jako reagent w produkcji metkatynonu (efedronu) z leków zawierających pseudoefedrynę, „Przegląd Lekarski”, 2013, 70(8), s. 613–616.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
141
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie