Polub nas na Facebooku
Czytasz: Metody leczenia wirusa HPV - brodawczaka ludzkiego
menu
Polub nas na Facebooku

Metody leczenia wirusa HPV - brodawczaka ludzkiego

Szczepionka przeciwko HPV

Fot: Gam1983 / gettyimages.com

Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, ang. Human Papilloma Virus) jest jednym z najpowszechniejszych wirusów – jego nosicielami jest ponad 60% ludzi. Nie istnieje metoda na pozbycie się tej infekcji, jednak jest dużo sposobów na leczenie schorzeń skóry i narządów płciowych, które są spowodowane przez HPV.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej jest spowodowane przez stosunek płciowy, jednak może do niego także dojść poprzez inny kontakt z naskórkiem drugiej osoby (uścisk dłoni, czułość, ręcznik, bielizna itd., są to jednak rzadsze przypadki). Do leczenia schorzeń powstałych w wyniku infekcji HPV stosowane są różne metody – zarówno naturalne, jak i niekonwencjonalne. Poza typem wirusa i powstałą z jego przyczyny chorobą, sposób leczenia jest też zależny od płci zakażonej osoby.

Profilaktyka - jak unikać zakażenia wirusem brodawczaka

Zakażeniu wirusem HPV można zapobiegać, jednak obecnie na rynku medycznym istnieje tylko szczepionka zarejestrowana dla kobiet i dziewczynek w wieku 9-26 lat. Chroni ona przed nowotworem szyjki macicy oraz kłykcinami kończystymi. Wciąż prowadzone są badania, które mają na celu udowodnienie, czy jest ona także bezpieczna dla mężczyzn i chłopców. Schorzeniami dotykającymi płeć męską są brodawki narządów moczowo-płciowych, grudkowatość bowenoidalna, choroba Bowena, a w dalszej perspektywie także rak prącia i odbytu. Dopóki jednak szczepionka nie zostanie udostępniona mężczyznom, muszą oni szukać innych sposobów na uniknięcie infekcji. Zalicza się do nich:

  • wstrzemięźliwość seksualną,
  • używanie prezerwatywy w czasie każdego stosunku płciowego (ogranicza to ryzyko infekcji o 25%);
  • noszenie obuwia ochronnego w miejscach, w których jest się narażonym na infekcję - na pływalni, pod prysznicem, w szatni itd.
  • unikanie kontaktu z naskórkiem osób z widocznymi brodawkami,
  • unikanie dotykania przedmiotów, na których może tymczasowo znajdować się wirus, np. uchwytów w środkach komunikacji miejskiej.

Kiedy dojdzie już do infekcji, należy obserwować, czy wywoła ona jakiekolwiek objawy – w większości przypadków nie prowadzi ona do jakichkolwiek schorzeń.

Leczenie wirusa HPV u kobiet

Zmiany skórne wywołane wirusem HPV u kobiet najczęściej ulegają samoczynnej remisji. W innych przypadkach stosuje się wobec nich leczenie przeciwzapalne lub hormonalne (w okresie menopauzy). Jeżeli nie dochodzi do remisji, lekarze biorą pod uwagę także leczenie operacyjne lub kriokoagulację, tj. technikę miejscowej destrukcji tkanek. Zmiany skórne mogą też być wycinane przy pomocy pętli elektrycznej o wysokiej częstotliwości.

Jeżeli dochodzi do nowotworu szyjki macicy, leczenie jest zależne od stadium choroby. Jeżeli jest to rak z tzw. wczesną inwazją (są to zmiany niewidoczne gołym okiem u kobiet starających się o dziecko), dochodzi do zabiegów chirurgicznych, dzięki którym przeprowadza się konizację macicy (zachowanie narządu i zdolności prokreacyjnych). W przypadku nowotworu złośliwego dochodzi do usunięcia macicy wraz z węzłami chłonnymi miednicy mniejszej, w niektórych przypadkach jest to połączone z radioterapią.

W celu odpowiednio szybkiego rozpoznania schorzenia kobiety powinny regularnie przechodzić badania cytologiczno-kolonoskopowe.

Leczenie wirusa HPV u mężczyzn

U mężczyzn również zdarzają się przypadki, w których dochodzi do remisji brodawek bez użycia jakichkolwiek lekarstw. Jeżeli jednak to nie następuje, stosowane są: leczenie farmakologiczne, zabiegi chirurgiczne lub kriochirurgię – wymrażanie zainfekowanych miejsc. Kuracja często jest powtarzana, gdyż brodawki są trudne do całkowitej eliminacji i zdarzają się ich nawroty. Leczenie schorzeń spowodowanych przez wirus HPV w żaden sposób nie ogranicza ryzyko zakażenia innej osoby, zarówno przez kontakt z naskórkiem, jak i stosunek płciowy.

Infekcja wirusem HPV może doprowadzić do grudkowatości bowenoidalnej - objawia się ona wieloogniskowymi zmianami grudkowymi w okolicy żołędzia (są one różowe lub brunatne). W przypadku tego schorzenia stosuje się zabiegi chirurgiczne, krioterapię lub zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2.

W najrzadszych przypadkach wirus brodawczaka ludzkiego powoduje nowotwór prącia lub odbytu – wtedy jedyną możliwością leczenia jest zabieg chirurgiczny usuwający zmiany. Dochodzą do tego chemioterapia lub radioterapia.

Naturalne metody leczenia wirusa HPV

Istnieje teoria, na podstawie której zarówno kobiety, jak i mężczyźni są w stanie sami zbudować odporność przeciwko wirusowi HPV poprzez naturalne metody. Zaleca się stosowanie naparów m.in. z różnych ziół, zarówno wewnętrznie, jak i bezpośrednio na brodawki. Do źródeł preparatów należą: echinacea (jeżówka purpurowa), gorzknik kanadyjski, nagietek lekarski, oregano, astralagus, czosnek, drzewo herbaciane, olejek tujowy, grzyby oraz kurkumina.

Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego

36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
12
Polecamy
Jak zdiagnozować i wyleczyć kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe?
Jak zdiagnozować i wyleczyć kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe? Dzień Dobry TVN
Wszystko o tym, jak rozpoznać kłykciny odbytu czy pochwy oraz jakie leczenie podjąć
Wszystko o tym, jak rozpoznać kłykciny odbytu czy pochwy oraz jakie leczenie podjąć Dzień Dobry TVN
Kłykciny kończyste – leczenie i objawy.
Domowe sposoby, farmakologia czy zabieg chirurgiczny?
Kłykciny kończyste – leczenie i objawy. Domowe sposoby, farmakologia czy zabieg chirurgiczny? TVN zdrowie
Brodawczak ludzki:
objawy, leczenie i znaczenie w ciąży
Brodawczak ludzki: objawy, leczenie i znaczenie w ciąży TVN zdrowie
Komentarze (2)
Juuu
Lolita, jak często stosowałaś ten żel?
Czytaj całość
lolita
Ja miałam małe zmiany w budowie szyjki wywołane przez tego wirusa hpv. Także u mnie ginekolog powiedział, żeby zakupiła w aptece żel papilocare i go stosowała przez okres kilku miesięcy. Kolejne badanie i już wszystko było znacznie lepiej. Teraz wyniki mam cały czas prawidłowe.
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?