Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny?
menu
Polub nas na Facebooku

Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny?

Kobieta w trakcie masażu.

Fot. PeopleImages / Getty Images

Masaż relaksacyjny redukuje napięcie mięśni, działa przeciwbólowo, a także poprawia samopoczucie. Masaże ciała można podzielić na całościowe (w czasie którego masowane są plecy, kark, kończyny oraz brzuch) oraz częściowe, kiedy masuje się tylko wybraną partię ciała, np. plecy. Zabieg to sposób na głębokie odprężenie się i odpoczynek. 

Masaże relaksacyjne zalecane są wszystkim osobom prowadzącym stresujący tryb życia, cierpiącym na bóle pleców czy potrzebującym odrobiny odpoczynku i wyciszenia. Masaż klasyczny to jedna z najpopularniejszych form relaksu, która jednocześnie pozytywnie wpływa na zdrowie, wygląd ciała, a także samopoczucie.

Masaż relaksacyjny całościowy - na czym polega?

Masaż relaksacyjny całościowy to rodzaj masażu klasycznego, podczas którego masowane jest całe ciało, czyli: plecy, kark, nogi, kończyny górne, klatka piersiowa oraz brzuch. Zabieg to nieodłączny element rehabilitacji pacjentów objętych terapią manualną bądź chiropraktyką (manualną terapią kręgosłupa), ale może z niego skorzystać każdy (u kogo nie wykazano przeciwwskazań do zabiegu), kto potrzebuje odpoczynku i relaksu bądź cierpi na bóle pleców. Do masażu nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Podczas zabiegu pozostaje się we własnej bieliźnie bądź korzysta z jednorazowej bielizny, jaką zapewniają gabinety fizjoterapeutycze.

Zobaczcie też, jak można masować twarz. Takie zabiegi poprawiają wygląd skóry:

Zobacz film: Jak wykonać masaż twarzy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Masaże relaksacyjne/klasyczne - jak wpływają na ciało?

Masaż relaksacyjny, przede wszystkim, ma za zadanie rozluźnić mięśnie oraz głęboko zrelaksować i odprężyć ciało. Elementy terapii manualnej wykorzystywane w masażu pozwalają skutecznie łagodzić także bóle pleców i karku, napięcia nerwowe i psychiczne, np. wywołane stresem. Masaż relaksacyjny pobudza przemianę materii oraz przepływ limfy i krwi, reguluje ciśnienie, uspokaja pracę systemu nerwowego, poprawia wygląd skóry, a nawet zmniejsza tkankę tłuszczową i pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie.

  • Masaż pleców relaksacyjny - dla kogo wskazany?

Masaż pleców to rodzaj masażu relaksacyjnego, podczas którego fizjoterapeuta skupia się jedynie na odcinku kręgosłupa pacjenta. Wskazaniem do zabiegu są, np.: bolące plecy, bóle ramion oraz szyi, a także stresujący tryb życia, przemęczenie, złe samopoczucie, brak energii, osłabienie.

Masaż relaksacyjny - przeciwwskazania do zabiegu

Masaże relaksacyjne to bezpieczne zabiegi na ciało, jednak w niektórych przypadkach nie są zalecane. Przeciwwskazaniem do wykonania masażu ciała jest, np.: nowotwór, choroby narządów wewnętrznych, ostre stany zapalne skóry, gorączka, tendencje do występowania krwotoków, nadciśnienie tętnicze, zapalenie żył czy niedawno przebyte złamanie zwichnięcie lub skręcenie konkretnej partii ciała, objętej zabiegiem.

Jak zrobić masaż relaksacyjny, czyli techniki masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny to spokojne, choć zdecydowane ruchy, które obniżają napięcie mięśni i odprężają całe ciało. Przed zabiegiem ciało należy zwilżyć za pomocą oliwki bądź aromaterapeutycznego olejku, który ułatwi poślizg dłoni masażysty i zminimalizuje ryzyko otarć lub podrażnień skórnych. Techniki masażu relaksacyjnego, z jakich korzysta się najczęściej, to np.:

  • Głaskanie - rozpoczyna i kończy masaż ciała. Masażysta łączy palce dłoni i przesuwa je wolno w kierunku mięśnia sercowego. Głaskanie skóry zmniejsza wrażliwość zakończeń nerwów znajdujących się w skórze, przez co układ nerwowy rozluźnia się.
  • Ugniatanie - pobudza krążenie i przyspiesza procesy regeneracyjne w komórkach. Technika przypomina trochę ugniatanie ciasta. Masażysta bowiem chwyta określony obszar skóry i delikatnie podciąga go do góry. 
  • Rozciąganie - idealnie sprawdza się do rozluźniania stwardniałych mięśni i zgrubień stawowych torebek. Masażysta kładzie całą dłoń na skórze, lekko dociskając, a następnie przesuwa ją wzdłuż masowanego odcinka ciała.
  • Uderzanie - to technika polegająca na wykonywaniu lekkich ciosów w kierunku skóry krawędzią dłoni lub pięścią. Masaż za pomocą uderzeń doskonale poprawia ukrwienie, elastyczność naskórka a także pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej.
  • Wyciskanie - polega na chwytaniu krągłych części ciała, np. pośladków lub ud, a następnie uciska na zmianę raz jedną ręką, a raz drugą.

Masaż relaksacyjny - rodzaje

Klasyczny masaż relaksacyjny polega na odpowiednim uciskaniu, ugniataniu lub oklepywaniu mięśni pacjenta przez masażystę. Do innych rodzajów odprężających masaży należą, np.:

  • Masaż gorącymi kamieniami - na ciele pacjenta układa się ciepłe kamienie, dokładnie w miejscach występowania punktów energetycznych.
  • Masaż Shiatsu - to masaż punktowy, nazywany często zamiennie akupunkturą bez igieł. Zabieg polega na masowaniu punktów energetycznych na ciele za pomocą, nie tylko dłoni, ale i przedramion, łokci, stóp czy kolan.
  • Masaż Lomi Lomi - polega na odpowiednim ugniataniu ciała przedramionami, wykorzystując do tego elementy tańca.
  • Masaż czekoladą - to popularna forma masażu relaksacyjnego, która wykorzystuje płynną czekoladę. Słodki krem działa odprężająco, poprawia nastrój, a zawarte w nim antyoksydanty skutecznie hamują działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za przyspieszanie procesów starzenia się skóry. 
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
5
Polecamy
Masaż bambusami – na czym polega?
Opis, wskazania, efekty
Masaż bambusami – na czym polega? Opis, wskazania, efekty Dzień Dobry TVN
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu?
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu? Dzień Dobry TVN
Jak zrobić masaż pleców?
Techniki, chwyty i akcesoria
Jak zrobić masaż pleców? Techniki, chwyty i akcesoria TVN zdrowie
Na czym polega masaż balijski i jakie są wskazania do korzystania z niego?
Na czym polega masaż balijski i jakie są wskazania do korzystania z niego? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu