Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lampa antydepresyjna – kiedy masz za mało światła
menu
Polub nas na Facebooku

Lampa antydepresyjna – kiedy masz za mało światła

Młoda dziewczyna siedzi przy stoliku na którym stoi lampa do terapii na depresję

Fot. Rocky89 / Getty Images

Lampa antydepresyjna to rozwiązanie stosowane wspomagająco w leczeniu depresji sezonowej wynikającej ze zmniejszonej ilości światła. Badania udowadniają bowiem, że ograniczony dostęp do naturalnego światła dziennego w dużej mierze odpowiada za niekorzystną zmianę naszego nastroju

Lampa antydepresyjna może pomóc osobie, która w okresie jesienno-zimowym odczuwa wyraźne, ponadprzeciętne zmniejszenie aktywności i chęci do jej podejmowania. Bazuje na terapii światłem, które ma łagodzić niepokój, smutek i skłonność do irytacji.

Lampa antydepresyjna – na czym polega jej działanie?

Lampa antydepresyjna sprawdza się w przypadku depresji sezonowej, ponieważ emituje światło podobne do promieni słonecznych. Pozwala więc na „wyrównanie” niedoborów naturalnego światła, które odpowiadają za pogorszenie nastroju, spadek aktywności i niechęć do podejmowania działań. W pewien sposób oszukuje to organizm, który otrzymuje bodźce analogiczne do tych, jakie daje kontakt z promieniowaniem słonecznym na świeżym powietrzu:

  • lampy antydepresyjne działają na światłoczułe obszary ludzkiego mózgu,
  • poprawiają samopoczucie i sprzyjają wzrostowi aktywności.
  • Kiedy warto sięgnąć po lampę antydepresyjną?

Lampa antydepresyjna będzie działać w przypadku każdego obniżenia nastroju, spadku aktywności, smutku i irytacji. Jej wyraźne działanie można zauważyć jedynie w przypadku, gdy objawy depresji zbiegają się ze zmianą pory roku lub ograniczeniem dostępu do światła słonecznego. Tzw. depresja sezonowa objawia się bowiem ospałością, pogorszeniem jakości snu, poczuciem nieustannego zmęczenia, niechęcią do pracy i częstą irytacją.

Po lampę antydepresyjną warto więc sięgnąć, gdy objawy depresji sezonowej stają się bardzo zauważalne. Czas naświetlania to minimum pół godziny. Sesje powinny odbywać się regularnie przez cały okres jesienno-zimowy. W przypadku zaawansowanego stadium choroby, można z niej korzystać nawet dwa razy dziennie. Lampa może zadziałać, gdy danej osobie towarzyszą:

Jak skutecznie leczyć depresję sezonową? odpowiedz znajdziesz w naszym filmie:  

Zobacz film: Profesor Łukasz Święcicki opowiada o dobroczynnym wpływie światła na organizm człowieka. Źródło: 36,6

Lampa antydepresyjna – placebo czy lek?

Lampa antydepresyjna budzi skrajne reakcje. Wiele osób uważa tego typu działania za nieefektywne, pracujące jedynie na ludzkiej podświadomości. Nie brakuje osób, które uznają lampę antydepresyjną za kolejną formę placebo. Z drugiej jednak strony wiele osób, także lekarzy, podkreśla, że fototerapia, której elementem może być naświetlanie lampą antydepresyjną, reguluje wewnętrzny zegar biologiczny i stabilizuje wydzielanie melatoniny w organizmie. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego natężenia światła do potrzeb danego pacjenta.

Z fototerapii korzysta się w profesjonalnych ośrodkach medycznych, jednak lampy antydepresyjne często można również spotkać w osiedlowych przychodniach, a także w gabinetach kosmetycznych. Zdarzają się również osoby, którym fototerapia nie przynosi żadnej ulgi, niezależnie od tego, czy prowadzi się ją z wykorzystaniem domowej lampy antydepresyjnej, czy bardziej profesjonalnego sprzętu medycznego.

Działanie lampy antydepresyjnej

Antydepresyjna lampa, według producentów oraz zwolenników tego typu terapii, ma bardzo wiele zalet. Do podstawowych należą:

  • zapobieganie zimowej depresji,
  • poprawa samopoczucia,
  • walka z apatią,
  • usunięcie uczucia smutku i lęku,
  • pomoc w walce z bezsennością.

Lampy antydepresyjne są bez wątpienia w ogólnym rozrachunku tańsze od farmakologii. Są to urządzenia bezpieczne, z których korzystać mogą kobiety w ciąży i matki karmiące. Dodatkowo uważa się, że lampa antydepresyjna usuwa objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych jej stosowania.

Lampa antydepresyjna – cena

Ceny lamp antydepresyjnych są bardzo różne. Najprostsze lampy można kupić za około 200 zł. Zdarzają się jednak i takie, których koszt to ponad 1500 zł. Wszystko zależy od wielkości lampy, natężenia emitowanego przez nią światła i designu. W dużej mierze to właśnie ten ostatni element odpowiada za ostateczną cenę sprzętu. Lampy antydepresyjne mogą bowiem stać się jednocześnie częścią wystroju mieszkania. To, jaka lampa antydepresyjna będzie najlepsza, zależy wyłącznie od preferencji użytkownika. Jeśli na przykład spędzasz dużo czasu przy biurku, pracując lub czytając, warto zainwestować w lampę antydepresyjną biurkową, która będzie świetnie wyglądać, a przy okazji przyniesie ulgę. Dobrze jednak do tego typu zakupów zachować spory dystans i nie dać się uwieść przekonaniu, że zawsze lampa za 1500 zł będzie skuteczniejsza od tej za 200 zł.

Bibliografia:

  1. Chojnacka M., Święcicki Ł. Ocena skuteczności fototerapii w leczeniu niesezonowych zaburzeń afektywnych, Postępy Psychiatrii i Neurologii 2011; 20(1): 45–51.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
60
6
Polecamy
Chandra czy początki depresji sezonowej?
Jak sobie radzić z kiepskim samopoczuciem?
Chandra czy początki depresji sezonowej? Jak sobie radzić z kiepskim samopoczuciem? TVN zdrowie
Depresja sezonowa.
Jak sobie radzić z kiepskim samopoczuciem, gdy brakuje słońca
Depresja sezonowa. Jak sobie radzić z kiepskim samopoczuciem, gdy brakuje słońca TVN zdrowie
Jesienna depresja – przyczyny, objawy, przeciwdziałanie
Jesienna depresja – przyczyny, objawy, przeciwdziałanie Dzień Dobry TVN
Przesilenie jesienne jako sezonowa choroba afektywna
Przesilenie jesienne jako sezonowa choroba afektywna Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie