Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krótkie wędzidełko napletka i języka. Czym się objawia i jakie zabiegi może pomóc?
menu
Polub nas na Facebooku

Krótkie wędzidełko napletka i języka. Czym się objawia i jakie zabiegi może pomóc?

NAN

Fot: S.Kobold / fotolia.com

Krótkie wędzidełko napletka upośledza kontakty seksualne. Powoduje ból i może przeszkadzać w higienie. Można je przedłużyć wykonując prosty zabieg. W równie łatwy sposób leczy się za krótkie wędzidełko języka.

Krótkie wędzidełko napletka sprawia ból i powoduje dyskomfort. Z kolei zbyt krótkie wędzidełko może utrudniać mowę, a przez to wpływać na kontakty z rówieśnikami. Ten defekt można zauważyć już u najmłodszych dzieci.

Krótkie wędzidełko napletka – objawy

Wędzidełko prącia jest zbudowane z tkanki łącznej i znajduje się w paśmie od szczytu penisa (żołędzi) do napletka. Zabezpiecza napletek, czyli fałd skórny osłaniający żołądź penisa przed całkowitym odsłonięciem żołędzi podczas erekcji. Jeśli wędzidełko jest za krótkie, może powodować ból, odczuwany w szczególności w trakcie współżycia. Bywa wrodzone bądź ulec skróceniu na skutek stanów zapalnych i urazów. Prowadzą one do bliznowacenia, co znacznie zmniejsza elastyczność struktury. Krótkie wędzidełko napletka, oprócz dolegliwości, jakie wywołuje, utrudnia też pielęgnację i higienę penisa. Wędzidełko może zostać zerwane w czasie stosunku płciowego. Jego zerwanie bądź naderwanie jest niesamowicie bolesne.

Czasami towarzyszy mu obfite krwawienie. Jeśli krwawienie nie jest zbyt silne, niekoniecznie trzeba wybierać się do urologa. Istnieje możliwość, że zerwane wędzidełko po zagojeniu się samoistnie się wydłuży. Aby przyspieszyć proces gojenia się, warto szczególnie dbać o higienę i lekko odwodzić napletek podczas kąpieli. Jeśli jednak wędzidełko po wygojeniu powoduje dyskomfort, należy udać się do specjalisty, by przeprowadził zabieg. W przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko, że dojdzie do ponownego zerwania napletka.

Zobacz także: Objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych

Krótkie wędzidełko napletkazabieg

Mężczyzna bądź chłopiec z za krótkim wędzidełkiem powinni odwiedzić urologa. Specjalista zazwyczaj zaleca wykonanie zabiegu chirurgicznego. Nie jest on konieczny, ale chroni przed naderwaniem bądź zerwaniem wędzidełka. Polega na nacięciu, a następnie zszyciu wędzidełka prącia tak, aby uległo ono wydłużeniu. Zazwyczaj są do tego używane wchłanialne szwy, których nie trzeba zdejmować. Pacjent nie musi przygotowywać się do zabiegu. Przeprowadza się go zwykle po podaniu znieczulenia miejscowego i trwa około kilkunastu minut. Gojenie się wędzidełka zajmuje około 7 dni.

W tym czasie pacjent powinien unikać przebywania w pozycji siedzącej przez zbyt długi czas. Zalecane jest leżenie lub chodzenie. Ponadto najlepiej zakładać bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów, która zmniejsza pocenie się. Pozwala to zapobiec infekcji. Ból po zabiegu zwykle nie jest zbyt silny i nie trzeba przyjmować środków przeciwbólowych. Ważne, aby przez miesiąc nie podejmować kontaktów seksualnych. Co najmniej raz należy się zgłosić na wizytę kontrolną, aby lekarz mógł sprawdzić, jak przebiega gojenie się.

Krótkie wędzidełko języka – objawy

Wędzidełko języka jest to błona, która znajduje się pod językiem w linii przyśrodkowej. Łączy język i dno jamy ustnej. Niekiedy występuje jedynie w szczątkowej formie, innym razem niewidoczna, a czasem jest bardzo dobrze widoczna. Objawy zbyt krótkiego wędzidełka to nietypowy kształt języka i ograniczenie jego ruchów. U dzieci z tą przypadłością obserwuje się trudności z karmieniem piersią. Maluszek ma problemy z uchwyceniem piersi i jej ssaniem. Ssanie może być utrudnione bądź zupełnie nieefektywne. U małego dziecka krótkie wędzidełko jest też widoczne w czasie płaczu. Brzegi języka unoszą się wtedy, a jego środkowa część zapada się. Zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia jego uniesienie. U starszych dzieci długość wędzidełka można sprawdzić podnosząc kciukiem i palcem wskazującym brzegi języka. Jeśli jest krótkie, język będzie miał kształt przypominający serduszko.

Zobacz także: Dyslalia – czym jest to zaburzenie? Przyczyny, rodzaje i skuteczne ćwiczenia

Krótkie wędzidełko języka – zabieg

Krótkie wędzidełko podjęzykowe można podciąć w czasie bardzo krótko trwającego zabiegu. Zanim maluch zostanie na niego skierowany, powinien trafić do logopedy. Zapewne przeprowadzi on intensywny trening obejmujący ćwiczenia i masaże logopedyczne. Jeśli wędzidełko jest skrócone jedynie nieznacznie, powinno to wystarczyć. W innym przypadku, gdy język nie będzie lepiej spionizowany i sprawniejszy, niezbędny będzie zabieg. Może zostać wykonany zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci. Jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia po okazaniu skierowania. Wykonuje się go również prywatnie. Podcięcie wędzidełka przeprowadza chirurg stomatolog w znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu dziecko nie musi zostawać w szpitalu. Zabieg usuwa barierę, która ogranicza język, jednak aby go usprawnić niezbędne są ćwiczenia. Można je rozpocząć już kilka, kilkanaście dni od zabiegu. Warto wspomnieć, że podcięcie wędzidełka, jak wiele zabiegów wykonywanych u dzieci, budzi wiele kontrowersji. Na ten temat spierają się nie tylko logopedzi, rodzice, ale także naukowcy.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Czym charakteryzuje się krótkie wędzidełko i w jaki sposób wydłużyć zbyt krótkie wędzidełko napletkowe?
Czym charakteryzuje się krótkie wędzidełko i w jaki sposób wydłużyć zbyt krótkie wędzidełko napletkowe? Dzień Dobry TVN
Co to jest wędzidełko napletkowe?
Jakie spełnia funkcje?
Co to jest wędzidełko napletkowe? Jakie spełnia funkcje? TVN zdrowie
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Pocałunki sprawiają ci ból?
Przyczyną problemu może być wędzidełko
Pocałunki sprawiają ci ból? Przyczyną problemu może być wędzidełko TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?