Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krople do uszu – z antybiotykiem, bez recepty, dla dzieci i dorosłych
menu
Polub nas na Facebooku

Krople do uszu – z antybiotykiem, bez recepty, dla dzieci i dorosłych

NAN

Fot: mbt_studio / stock.adobe.com

Krople do uszu wspomagają leczenie stanów zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego. Są stosowane w infekcjach bakteryjnych i grzybiczych. Krople do uszu bez recepty działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W aptekach są również krople do uszu rozpuszczające woskowinę.

Krople do uszu stosowane są w stanach zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego. Mają działanie rozgrzewające i zmiękczające, dzięki czemu skutecznie wspomagają leczenie infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Krople do uszu z antybiotykiem dostępne są na receptę, natomiast preparaty działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie można kupić bez recepty. Łagodzą one dolegliwości bólowe i zmniejszają obrzęk związany z infekcją. Krople do uszu rozpuszczające wydzielinę ułatwiają prawidłową higienę uszu.

Krople do uszu dla dzieci bez recepty

Dzieci bardzo często cierpią na zapalenie ucha – problem ten występuje u 50–85% maluchów do 3. roku życia. Znacznie rzadziej choroba pojawia się u dzieci, które ukończyły 7. rok życia. Za zapalenie ucha odpowiadają bakterie wywołujące zapalenie gardła lub krtani, ale przyczyną bywa również niedojrzałość układu odpornościowego, przerost migdałków czy alergia. Do czynników ryzyka zalicza się także palenie papierosów przez rodziców, krótki okres karmienia piersią oraz uczęszczanie do przedszkola lub żłobka.

Objawy zapalenia ucha są bardzo gwałtowne – dziecko płacze, ma gorączkę, mogą wystąpić wymioty i biegunka a także niechęć do ssania. Starsze dzieci skarżą się na ból ucha nasilający się nocą, szumy uszne i upośledzenie słyszenia. W przypadku małych dzieci konieczne jest stosowanie kropli do uszu na receptę, zawierających antybiotyk. U starszych lekarz może zalecić obserwację i w razie potrzeby stosowanie przeciwbólowych i przeciwzapalnych kropli do uszu dla dzieci.

Krople do uszu bez recepty dla dzieci mogą zawierać niesteroidowy lek przeciwzapalny, np. salicylan choliny. Niektóre preparaty zawierają wyciągi z mięty lub lawendy, mające działanie ściągające i przeciwzapalne.

W przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego krople nie wystarczą – wówczas konieczne jest wdrożenie antybiotyku doustnego, najczęściej amoksycyliny. Dodatkowo stosowane są leki donosowe, które obkurczają błonę śluzową i udrażniają trąbkę słuchową, oraz leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Zapalenie ucha u dzieci może być leczone przez lekarza rodzinnego lub pediatrę. Jeśli jednak po zastosowaniu kropli i antybiotyku nie ma poprawy przez 72 godziny, to wskazana jest konsultacja laryngologiczna. Zaniedbanie zapalenia ucha u dziecka może prowadzić do ubytków słuchu, zapalenia ucha wewnętrznego czy niedowładu lub porażenia obwodowego nerwu twarzowego.

Krople do uszu na zatkane ucho

Zatkane ucho to częsty problem, którego przyczyną jest najczęściej zalegająca woskowina. Uczucie zatkania może pojawić się po kąpieli (worek woskowinowy pęcznieje) lub podczas czyszczenia uszu pałeczką higieniczną (wepchnięcie woskowiny w głąb przewodu słuchowego). Zatkanie ucha jest na tyle uciążliwe, że wiele osób decyduje się na wizytę u laryngologa.

Przed konsultacją z lekarzem warto zastosować spraye lub krople do uszu na woskowinę, które skutecznie oczyszczają uszy. Mają one podobny skład i schemat stosowania. Najczęściej należy je stosować bez rozcieńczania i raz dziennie. Preparat trzeba zakropić lub rozpylić do ucha, pochyliwszy głowę na bok. Większość tego rodzaju kropli można bezpiecznie stosować u dorosłych, dzieci oraz niemowląt. Krople rozpuszczające wydzielinę nie tylko usuwają jej nadmiar, ale także mają właściwości nawilżające i zapobiegające zbieraniu się woskowiny w kanałach usznych.

Przyczyną zatkania ucha może być także infekcja przebiegająca z katarem. Zapalenie przechodzi wówczas na trąbkę słuchową, co powoduje jej zablokowanie, brak wentylacji ucha środkowego oraz osłabienie słuchu. Charakterystycznym objawem jest wówczas szum uszny. W tej sytuacji należy stosować krople lub spraye obkurczające śluzówkę nosa. Wydzieliny z nosa nie można wydmuchiwać – przy zapaleniu trąbki słuchowej bezpieczniej jest wciągać ją do środka i odchrząkiwać.

Zatkania ucha wywołanego zapaleniem trąbki słuchowej nie można bagatelizować, ponieważ może wywołać ostre zapalenie ucha środkowego lub prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, którego leczenie jest trudne i mało skuteczne.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6

Krople do uszu ze srebrem

W aptekach można nabyć specjalne krople do uszu ze srebrem. Są dostępne bez recepty i mają działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Skutecznie łagodzą dolegliwości towarzyszące stanowi zapalnemu, np. ból, szum uszny czy uczucie zatkania ucha. Zawarte w preparacie jony srebra uniemożliwiają organizmom jednokomórkowym metabolizm tlenowy, co prowadzi do ich obumarcia. Preparaty są skuteczne w stanach zapalnych ucha zewnętrznego wywołanych przez grzyby i bakterie. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
171
179
Polecamy
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u dziecka – jak łagodzić objawy wywołane przez zapalenie ucha środkowego?
Zapalenie ucha u dziecka – jak łagodzić objawy wywołane przez zapalenie ucha środkowego? TVN zdrowie
Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy i sposoby leczenia.
Skąd się bierze ból ucha?
Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy i sposoby leczenia. Skąd się bierze ból ucha? TVN zdrowie
Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego
Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie