Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kilka prostych sposobów na domowe kosmetyki do twarzy i włosów
menu
Polub nas na Facebooku

Kilka prostych sposobów na domowe kosmetyki do twarzy i włosów

Maseczka do twarzy z avocado, jogurtem, bananem i miodem  składniki na domową maskę leżą na białym blacie

Fot. svehlik / Getty Images

W działaniu są równie skuteczne, co preparaty drogeryjne. Ich niewątpliwą zaletą jest całkowity brak substancji chemicznych. Mowa o domowych kosmetykach, które można przygotować samodzielnie za pomocą kilku łatwych sposobów.

Stworzenie domowych kosmetyków DIY nie jest kosztowne. Najlepsze preparaty powstają z produktów, które na co dzień są dostępne w gospodarstwie domowym. Jakie to produkty i co można z nich wyczarować?

Domowe kosmetyki DIY - co oznacza ten termin?

DYI (ang. do it yourself) domowe kosmetyki obejmuje od niedawna. Wcześniej tym mianem określano samodzielnie szycie ubrań lub tworzenie biżuterii. Obecnie tzw. handmade bije rekordy popularności w niemal wszystkich dziedzinach życia codziennego.

Domowe kosmetyki DIY są bardzo chwalone, ponieważ ich stworzenie jest tanie i łatwe. Samodzielnie zrobione preparaty są pozbawione substancji chemicznych, co jest ich dużą zaletą. Ten aspekt jest ważny dla osób, które mają alergię na kosmetyki zakupione w drogeriach. Jest to także alternatywa dla kosztownych zabiegów na twarz, ciało lub włosy.

Do stworzenia domowych kosmetyków wystarczą produkty, które na co dzień są używane lub dostępne w domu. Z kawy, olejów, wiórków kokosowych, a nawet wody utlenionej można wyczarować fantastyczne preparaty, które pozwolą poczuć się przez krótką chwilę jak w profesjonalnym salonie SPA.

Wiele osób nie wie, jak zrobić domowe kosmetyki, choć są na to proste i sprawdzone sposoby. Podpowiedzi i przepisy na domowe kosmetyki można znaleźć na wielu portalach internetowych.

Domowe kosmetyki do twarzy

Najprostszym do wykonania domowym kosmetykiem do twarzy jest peeling. Złuszczanie martwego naskórka jest uważane za podstawę pielęgnacji. Powinno się go wykonywać przynajmniej 1 raz w tygodniu. Co potrzeba do zrobienia peelingu?

Peeling do twarzy można zrobić z kawy. Wystarczy do pozostałości fusów dolać kilka kropli olejku jojoba lub olejku ze słodkich migdałów. Alternatywą może być również olejek rycynowy, który dostępny jest w każdej aptece, ponadto jest niedrogi. Tak wykonany peeling nakłada się na twarz i masuje ją kolistymi ruchami. Ma on działanie nawilżające. Peeling z kawy można nakładać na całe ciało, jeśli doda się do fusów 1 białko jaja kurzego. Działa wtedy ujędrniająco. Pozostałości trzeba zmyć letnią wodą.

Skutecznym domowym kosmetykiem do twarzy będzie też peeling solny z odrobiną skórki z cytryny. Do jego sporządzenia potrzeba ½ szklanki soli morskiej (najlepiej drobnej), ½ szklanki oliwy z oliwek i 1 łyżkę startej skórki z cytryny. Peeling solny wygładza i wyrównuje koloryt skóry.

Naturalne domowe kosmetyki do twarzy to nie tylko peelingi. Samodzielnie można zrobić także toniki na bazie ziół, owoców lub warzyw np. z ogórka, rumianku albo arbuza. Niektóre produkty, takie jak ogórek wymagają konserwacji, dlatego do zmiksowanego warzywa dodaje się około ½ kieliszka wódki. Toniki trzeba trzymać w lodówce. Ich termin przydatności jest krótki – około 10 dni.

W domu można zrobić również kremy, ale do ich sporządzenia konieczny jest wosk pszczeli i masło kakaowe. Bazy pod kosmetyki domowej roboty można kupić w sklepach internetowych.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak przygotować domowy peeling:

Zobacz film: Jak przygotować domowy peeling pomarańczowy? Źródło: Klinika urody.

Domowe kosmetyki do włosów

O włosy także można zadbać dzięki samodzielnie zrobionym domowym kosmetykom. Z kilku prostych produktów da się wyczarować skuteczne odżywcze maseczki. Oto niektóre z nich:

  • maseczka przywracająca blask zniszczonym włosom – 1 żółtko jaja kurzego, 1 łyżka oliwy z oliwek i kilka kropli soku z cytryny;
  • maseczka odżywcza na bazie jogurtu, mango i brzoskwini – 1 mango, 1 brzoskwinia, 2 łyżeczki oliwy z oliwek, 1 mały jogurt naturalny, 1 łyżka musli. Całość trzeba zmiksować;
  • maseczka nawilżająca na bazie oliwy z oliwek i miodu – 3 duże łyżki oliwy z oliwek, 2 duże łyżki miodu.

Maseczki trzyma się na włosach około 15 minut. Potem trzeba umyć włosy delikatnym szamponem. Kosmetyki do mycia włosów też można zrobić samodzielnie, ale do ich wykonania potrzeba bazy myjącej. Ją także, podobnie jak wosk i masło kakaowe, można kupić w sprzedaży wysyłkowej.

Czy stosujesz naturalne kosmetyki?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polecamy: Naturalne rozjaśnianie włosów w domu - bezpieczne domowe sposoby na jaśniejsze włosy

Domowym kosmetykiem do włosów jest również woda utleniona. Poleca się ją osobom, które tanim kosztem chcą rozjaśnić włosy. Wystarczy polać włosy gotowym preparatem i trzymać pod ręcznikiem około 30 minut. Niestety przy włosach ciemnych ta metoda nie będzie skuteczna. Woda utleniona ma różnorodne zastosowanie. Dodając kilka kropli wody utlenionej do 1 łyżki sody oczyszczonej, można stworzyć również bardzo skuteczną pastę do zębów.

Bibliografia:

  1. Ciepielewska B., BĄDŹ NATURALNIE PIĘKNA czyli domowe sposoby upiększania się, Wydawnictwo Psychoskok, Konin 2015 (str: 8–11, 33–35).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni