Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby mleczne i kiedy zostają zastąpione stałymi?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby mleczne i kiedy zostają zastąpione stałymi?

Dziecko

Fot: Sally Anscombe / gettyimages.com

Każdy rodzic wie, że proces ząbkowania jest bardzo bolesny. Daje mocno w kość zarówno dorosłym, jak i samu dziecku. Niestety nie da się tego pominąć - każdy rodzic i dziecko muszą przez to przejść. Jak wygląda schemat wyrastania mlecznych zębów, kiedy wypadają i kiedy na ich miejsce pojawiają się zęby stałe?

Mleczaki, czyli pierwsze zęby zaczynają się pojawiać ok. 6 miesiąca życia dziecka i rosną aż do trzeciego roku życia dziecka. Kompletem zębów mlecznych dziecko cieszy się zaledwie 3-4 lata. Pierwsze zaczynają wypadać ok. piątego roku życia. Nie jest to jednak regułą i każde dziecko rozwija się inaczej. Jeśli pierwsze zęby zaczną pojawiać się u dziecka, które ma zaledwie cztery miesiące – nie ma powodów do obaw.

Dlaczego żeby mleczne wypadają?

Wypadanie zębów mlecznych to zupełnie naturalny i potrzebny proces. Dzieje się tak, ponieważ znajdujące się pod nimi wypustki zębów stałych z czasem zaczynają wypychać te młode, ale nie tylko. Wraz z wiekiem u dziecka zmienia się układ żuchwy oraz szczęki. Tym samym potrzebne są nowe zęby, które dopasują się do nowych warunków i umożliwią dziecku prawidłowe jedzenie i mówienie. Wymiana zębów mlecznych na stałe nie dzieje się z dnia na dzień. To stosunkowo długi proces, który trwa do ok. 12 roku, bo właśnie wtedy dzieci najczęściej tracą ostatniego mlecznego zęba. Nie znaczy to jednak, że dziecko w tym wieku już wszystkie stały zęby. Ósemki, które wyżynają się jako ostanie (lub wcale, bo nie pojawiają się one u wszystkich) zazwyczaj rosną etapami i zdarza się, że proces ten trwa aż do 35 roku życia! Co ciekawe, to jedyne zęby, które nie mają swojego mlecznego odpowiednika i od razu wyrastają stałe.

Jak dbać o zęby dziecka? Zobacz nasz film i skorzystaj z porad eksperta

Zobacz film: Jak myć zęby dziecka? Jaką szczoteczkę wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak i kiedy rosną pierwsze zęby dziecka?

U większości dzieci pierwsze zęby zaczynają się pojawiać między czwartym a szóstym miesiącem życia. Zazwyczaj są to dolne jedynki. Kiedy malec kończy siedem miesięcy zaczynają się wyżynać górne jedynki. Między ósmym a dwunastym miesiącem „wychodzą” dolne i górne dwójki. U malucha, który ma dwanaście-szesnaście miesięcy zaczynają pojawiać się dolne pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe. 15.–24. miesięczne dziecko ma już dolne i górne kły. Kiedy dziecko ma 21.–31. miesięcy – pojawiają się dolne i górne drugie zęby trzonowe. W tym wieku dziecko powinno mieć już ok. 20 mlecznych zębów.

Kiedy dziecko kończy pięć-sześć lat mleczaki zaczynają się ruszać i stopniowo wypadać. Proces ten bywa bolesny i zdarza się, że po wypadnięciu zęba dziąsła dziecka delikatnie krwawią. Pierwsze stałe zęby, które pojawiają się u dziecka to szóstki (i to one w dorosłym życiu psują się jako pierwsze). W tym samym czasie zaczynają pojawiać się górne i dolne jedynki. Między 7 a 8 rokiem życia dziecko traci mleczne dwójki i zyskuje ich stałe odpowiedniki. W wieku 9-10 lat pojawiają się stałe czwórki. Kiedy dziecko kończy 12-13 lat powinno mieć już siódemki.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Higiena to podstawa

Bez względu na wiek dziecka i ilość posiadanych przez nie zębów nie można zapominać o właściwej higienie jamy ustnej. Dziecko od najmłodszych lat powinno być uczone tego, jak ważne jest mycie zębów. Im wcześniej malec zacznie się tego uczyć tym mniejsze prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu będzie miał, np. próchnicę. Każdy rodzić powinien sobie zdawać sprawę, że dziecko uczy się także przez obserwację i jeśli zobaczy, że dorośli nie dbają o zdrowie jamy ustnej, też nie będzie chciało tego robić.

Trzeba także pamiętać, że dziecko również powinno regularnie odwiedzać lekarza stomatologa. Wybierając się do tego specjalisty z malcem pierwszy raz trzeba mieć pewność, że dentysta ma podejście do dzieci i wie jak z nimi postępować. W przeciwnym razie malec bardzo się zrazi i wizyty w gabinecie będą mu się bardzo źle kojarzyły.

Jak dbać o zęby? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
141
16
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?