Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy może pojawić się ból jajników po stosunku? Jakie są jego przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy może pojawić się ból jajników po stosunku? Jakie są jego przyczyny?

Kobieta trzyma sie za głowę siedząc na łóżku a w tle leży jego mężczyzna

Fot: Kalim / stock.adobe.com

Ból jajników po stosunku dotyka wiele kobiet. Jeżeli nie towarzyszą mu inne objawy, nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Najczęściej jest spowodowany owulacją i uwolnieniem komórki jajowej z jajnika.

Ból jajników po stosunku powoduje ogromny dyskomfort i brak pełnej satysfakcji z seksu. Ponadto często bywa utożsamiany z zajściem w ciążę. W niektórych przypadkach może oznaczać torbiele lub endometriozę.

Ból jajników i okolicznych narządów po stosunku

Jeżeli ból jajników i okolicznych narządów występuje po stosunku, to zazwyczaj jest spowodowany niewłaściwą, niekomfortową pozycją współżycia. Może wystąpić także przy okazji stosunku odbywanego po długim czasie wstrzemięźliwości. Takim czynnikom towarzyszy kłucie w podbrzuszu. Nie jest to problem wymagający wizyty u lekarza – należy spróbować innej pozycji, a bóle powinny ustąpić.

Ból jajników po i w trakcie stosunku może zaliczać się także do tzw. nerwobóli spowodowanych stresem. Lęk przed zbliżeniem fizycznym może skutecznie pozbawić odczuwania przyjemności z seksu, a w konsekwencji przyczynić się do powstania fobii, wymagającej terapii u seksuologa.

Po stosunku mogą boleć także inne narządy, choć kobiety często mogą mylić je z jajnikami. Bolesne współżycie może być symptomem m.in. mięśniaków macicy pojawiających się w jej trzonie i na ogół niedających objawów. Najczęściej wykrywane są za pomocą USG, a do metod leczenia, na które kobiety zazwyczaj się decydują, należy laparoskopia. Powiększają się w wyniku zwiększenia poziomu estrogenu w organizmie.

Oprócz mięśniaków mogą wystąpić także polipy, których diagnostyka wygląda podobnie jak w przypadku tej pierwszej dolegliwości. Towarzyszy im ból i dyskomfort podczas stosunku i po nim, a także krwawienie z dróg rodnych. Zazwyczaj leczone są hormonalnie, a w przypadku niepowodzenia tej metody wykonywany jest drobny zabieg chirurgiczny.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Ból jajników po stosunku a choroby

Ból jajników po stosunku niekiedy towarzyszy kobietom z powodu różnorakich chorób. Niektóre z nich są trudne do wykrycia z powodu niecharakterystycznych dodatkowych objawów.

Torbiele jajników

Torbiele na jajnikach często powstają, nie dając dodatkowych dolegliwości. Występują w ok. 40 rodzajach i przypominają baloniki wypełnione krwią bądź płynem surowiczym. Czasami osiągają stosunkowo duże rozmiary. Niektóre znajdują się wewnątrz jajnika, inne – w ścianie jajnika lub na zewnątrz, na szypułce.

Torbiele powstają zwykle u kobiet w okresie rozrodczym, co związane jest z intensywną pracą jajników – przed jajeczkowaniem długość przekroju pęcherzyka Graafa wynosi ok. 2,8 cm, po owulacji następuje jego pęknięcie i przekształcenie w ciałko żółte. Zanika ono kiedy kobieta nie zajdzie w ciążę. Czasami pęcherzyk nie pęka, a w konsekwencji osiąga rozmiar powyżej 3 cm i przyjmuje postać torbieli. Mimo to mogą pojawić się w każdym wieku.

Torbiele powstające w konsekwencji zaburzeń hormonalnych na ogół znikają same po kilku cyklach miesiączkowych, jednak kiedy to nie nastąpi, mogą stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. O ich istnieniu kobieta zazwyczaj dowiaduje się podczas dopochwowego USG – nie charakteryzują ich konkretne objawy. Może wystąpić uczucie pełności i ciągnięcia w podbrzuszu, kłucie lub opuchnięcie brzucha. Im większa torbiel, tym bardziej uciska na narządy położone w jej pobliżu. Z tego powodu mogą wystąpić zaparcia, wzdęcia i parcie na mocz. Pęknięcie torbieli objawia się nagłym bólem o silnym natężeniu, gorączką, mdłościami i wymiotami.

Endometrioza

Endometrioza również może wiązać się z bólem jajników. Oznacza nieprawidłowości w umiejscowieniu elementów błony śluzowej macicy – są one umieszczone poza jej jamą. Jedną z teorii powstawania endometriozy jest cofanie się krwi miesiączkowej wraz z częścią złuszczonych komórek endometrium do jajowodów, a dalej do jajników, ścian jamy brzusznej, do pęcherza moczowego czy innych narządów. Po wszczepieniu się w danym niefizjologiczny obszarze, dalej podlega cyklicznym zmianom hormonalnym wywołując silne okresowe bóle brzucha.

Może ona przebiegać bezobjawowo, a jeżeli jakieś objawy występują, zazwyczaj są typowe dla wielu schorzeń o podłożu ginekologicznym. O endometriozie mogą świadczyć bolesne stosunki i kłopoty z zajściem w ciążę. Występują także obfite i bolesne miesiączki, plamienia, a także ślady krwi w moczu lub kale – te oznaczają, że komórki endometrium zakotwiczyły się w ścianach pęcherza lub odbytnicy.

Endometrioza, czyli co? dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Endometrioza -co trzeba o niej wiedzieć? Źródło: 36,6.

Zapalenie przydatków

Pod terminem zapalenie przydatków kryje się zespół chorób, m.in. zapalenie jajników, błony śluzowej macicy, otrzewnej i jajowodów. Dotyczy głównie młodych kobiet aktywnych seksualnie. Stan zapalny przenosi się z jednych narządów na inne. Zakażenie powstaje na skutek dostania się do organizmu bakterii tlenowych i beztlenowych, najczęściej podczas miesiączki, po porodzie lub poronieniu, a także po założeniu wkładki antykoncepcyjnej. Objawia się bólem jajników podczas stosunku, gorączką, mdłościami, wymiotami i bólem szyjki macicy przy dotyku. Zapalenie przydatków leczone jest antybiotykami.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
42
10
Polecamy
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu Dzień Dobry TVN
Czym jest ból owulacyjny?
Czy ból w podbrzuszu może świadczyć o zajściu w ciążę?
Czym jest ból owulacyjny? Czy ból w podbrzuszu może świadczyć o zajściu w ciążę? Dzień Dobry TVN
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju.
Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości TVN zdrowie
Ból jajników po okresie – czego jest objawem?
Ból jajników po okresie – czego jest objawem? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?