Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kamienie żółciowe – objawy, leki, dieta, operacja
menu
Polub nas na Facebooku

Kamienie żółciowe – objawy, leki, dieta, operacja

woreczek żółciowy

Fot: 7activestudio / gettyimages.com

Dieta jest jedną z metod, która chroni przed koniecznością usuwania pęcherzyka żółciowego z powodu ostrego zapalenia wikłającego obecność kamieni żółciowych. Jeśli kamienie wywołają kolkę żółciową, podaje się leki rozkurczowe i przeciwzapalne.

Kamienie żółciowe to złogi znajdujące się w pęcherzyku (woreczku) żółciowym, zbudowane z substancji będących składowymi żółci. Choroba, jaką wywołują, określana jest mianem kamicy żółciowej lub kamicy pęcherzyka żółciowego. W prawidłowych warunkach substancje w żółci rozpuszczają się, a następnie są usuwane do przewodu pokarmowego. Jeśli żółć jest nadmiernie zagęszczona, mogą się one wytrącać w drogach żółciowych i tworzyć kamienie żółciowe.

Kamienie żółciowe – przyczyny

Kamienie żółciowe w pęcherzyku żółciowym zbudowane są z cholesterolu, barwników, białek i jonów. Proporcje tych składników mogą być różne. Najczęściej większość stanowią kamienie cholesterolowo-barwnikowe, czyli mieszane. Kamienie żółciowe zbudowane głównie z cholesterolu częściej występują w krajach rozwiniętych niż rozwijających się ze względu na wpływ diety na ich powstawanie. Przyczyny i czynniki ryzyka powstawania kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym to:

 • płeć żeńska i starszy wiek,
 • liczne ciąże,
 • predyspozycje genetyczne,
 • cukrzyca,
 • wysoki poziom triglicerydów,
 • stan po zabiegach chirurgicznych,
 • mukowiscydoza,
 • szybka utrata masy ciała,
 • otyłość.

Objawy kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym

Obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym nie zawsze oznacza występowanie jakichkolwiek objawów. Jeśli kamica jest niepowikłana, a daje objawy, nie są one zawsze takie same i charakterystyczne. Najczęściej kamienie w pęcherzyku żółciowym, póki nie dojdzie do powikłań czy stanu zapalnego, wykrywane są przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego (USG). Wśród występujących objawów zdarza się kolka żółciowa w postaci nagłego, bardzo ostrego bólu w okolicach nadbrzusza prawego. Ból promieniuje do okolicy międzyłopatkowej lub prawego barku. Najczęściej kolka żółciowa wynika z zatkania przewodu pęcherzykowego lub ujścia pęcherzyka żółciowego przez kamień żółciowy. Czasami rozwijają się objawy dodatkowe w postaci nudności, wymiotów, niepokoju, potliwości. Pojawiają się głównie po obfitym, tłustym posiłku i utrzymują się różny czas.

Powikłania kamieni żółciowych w woreczku żółciowym

Ból ustępuje, jeśli złóg wycofuje się z ujścia pęcherzyka. Jeśli jednak zatkanie przewodu nie ustępuje, może dojść do powikłań w postaci ostrego lub przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego bądź np. wodniaka pęcherzyka. Ostre zapalenie woreczka żółciowego poza bólem charakteryzuje się wystąpieniem dreszczy i gorączki.

Diagnostyka i leczenie kamieni w pęcherzyku żółciowym

Główne badania pozwalające na wykrycie kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym to USG i zdjęcie rentgenowskie (RTG) jamy brzusznej. Leczenie kamieni żółciowych jest wskazane wtedy, kiedy rozwijają się objawowa kamica pęcherzyka żółciowego i jej powikłania. Jeśli chory nie prezentuje objawów, istnieje kilka wskazań do leczenia operacyjnego kamicy pęcherzyka żółciowego:

 • pęcherzyk porcelanowy (szczególnie jeśli zwapnienie ścian jest nieregularne),
 • obecność polipów pęcherzyka wielkości powyżej 1 cm.

Zalecana metoda operacyjnego leczenia to cholecystektomia laparoskopowa, czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego laparoskopowo. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do metody laparoskopowej, konieczne jest zastosowanie metod otwartych. Leki, które mogą być stosowane w leczeniu kamieni żółciowych, zawierają kwas ursodeoksycholowy, jednak sprawdzają się głównie u chorych z małymi złogami (5–10 mm). Nie są one stosowane standardowo, a jedynie w wybranych sytuacjach klinicznych (np. przy szybkiej utracie masy ciała). W leczeniu objawów kolki żółciowej stosuje się leki przeciwzapalne i rozkurczowe.

Dieta a kamienie żółciowe

Dieta ma bardzo duży wpływ na tworzenie się kamieni żółciowych. Uznaje się, że otyłość i nadwaga to czynniki predysponujące do powstawania kamieni żółciowych. Nadmierne spożycie cukrów, a także zbyt mała ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływają na wzrost lecytyny w żółci, co pogarsza istotnie rozpuszczanie w niej cholesterolu. Do pokarmów sprzyjających kamicy zalicza się te zawierające sporo tłuszczów zwierzęcych. Nieregularność posiłków odgrywa również znaczącą rolę w tworzeniu się kamieni żółciowych. Długie przerwy pomiędzy posiłkami sprzyjają zastojowi żółci w woreczku żółciowym. Restrykcyjne diety, znacznie ograniczające spożycie tłuszczów i o bardzo niskiej kaloryczności, również mogą wpłynąć na tworzenie kamieni żółciowych. Dlatego zdrowa utrata masy ciała nie powinna przekraczać 1,5 kg tygodniowo.

Dieta stosowana w objawowej kamicy żółciowej wywołanej obecnością kamieni w pęcherzyku, wspomagająca środki farmakologiczne, opiera się na lekkostrawnych posiłkach, o ograniczonej ilości tłuszczów, szczególnie zwierzęcych. Istotne jest regularne spożywanie posiłków, ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych na rzecz nienasyconych, dodanie do jadłospisu warzyw, owoców, chudych mięs i wędlin, kiełków, otrębów. Potrawy należy gotować w wodzie, przygotowywać na parze, dusić lub piec w folii. Smażenie jest wykluczone.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6.Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
6
Polecamy
Ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego – dieta i leczenie
Ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego – dieta i leczenie TVN zdrowie
Kamica pęcherzyka żółciowego - jakie są objawy?
Leczenie i dieta
Kamica pęcherzyka żółciowego - jakie są objawy? Leczenie i dieta TVN zdrowie
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Co to jest nerwica wegetatywna?
Objawy somatyczne, przyczyny, leczenie
Co to jest nerwica wegetatywna? Objawy somatyczne, przyczyny, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?