Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak zrobić masaż karku samodzielnie? Masaż karku krok po kroku
menu
Polub nas na Facebooku

Jak zrobić masaż karku samodzielnie? Masaż karku krok po kroku

fizjoterapeuta wykonuje masaż karku

Fot. NKS_Imagery / Getty Images

Masaż karku złagodzi dolegliwości bólowe, przyniesie relaks, rozluźnienie, odpoczynek i poprawi samopoczucie. Jednym z popularniejszych jest klasyczny masaż karku. Ponadto sporym zainteresowaniem cieszą się automasaże karku, które wykonać można przy użyciu masażera czy ręcznika.

Wielu osobom doskwierają uciążliwe dolegliwości bólowe karku, które nierzadko są konsekwencją doświadczanych stresów i napięć codziennego życia, spaniem w nieodpowiedniej pozycji oraz charakteru pracy. Wówczas nieoceniony okazuje się masaż karku, z którego można skorzystać w specjalistycznym gabinecie masażu. Można go również wykonać samodzielnie w domu. Masaż karku to także technika relaksacji, która doskonale działa na umysł.

Klasyczny masaż karku - podstawowe informacje

Masaż klasyczny karku i obręczy barkowej wykonuje się przeważnie w pozycji leżącej na brzuchu z rękami podłożonymi pod czoło. Zabieg przeprowadzić można także w pozycji siedzącej, kiedy czoło oparte jest o wałek, a ręce opiera się o uda. Masuje się kark, okolice łopatkowe, barki, ale i odcinek szyjno-piersiowy kręgosłupa. Masaż klasyczny karku w specjalistycznym gabinecie masażu to koszt 30–50 zł. Zabieg trwa średnio 35 minut. Wykorzystuje się w nim następujące ruchy:

  • głaskanie – obniża napięcie i pobudliwość emocjonalną, uspokaja układ nerwowy, rozluźnienia i poprawia funkcję naczyń skórnych, przyspiesza krążenie krwi i chłonki, zmniejsza obrzęki, oczyszcza skórę ze zrogowaciałych komórek naskórka, poprawia oddychanie skórne;
  • wibrację – działa przeciwbólowo, obniża pobudliwość nerwową, zmniejsza powstawanie obrzęków;
  • oklepywanie – słabe zwęża naczynia krwionośne, zaś szybkie rozszerza;
  • rozcieranie – pojawia się uczucie ciepła, a temperatura tkanek wzrasta nawet o 5ᵒC;
  • ugniatanie – powstają podrażnienia proprioreceptywne, w konsekwencji czego pobudza się OUN, regeneruje funkcjonalną niewydolność mięśni, stymuluje proces wymiany tlenu i dwutlenku węgla.

Masaż barków i karku zaczyna się od potylicy i kończy na stawach barkowych lub odwrotnie. Z kolei masowanie okolicy łopatkowej rozpoczyna się od przyśrodkowego brzegu łopatki i kieruje do stawu barkowego.

Chodzisz na masaże?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Masaż klasyczny karku - jak wykonać krok po kroku

Masaż klasyczny karku krok po kroku:

  • głaskanie – kciuki przykłada się do otworu potylicznego, a pozostałe palce rozkłada po obu stronach szyi. Głaska się całą powierzchnią dłoni, aż do wyrostków barkowych. Następnie głaska się okolicę łopatkową od przyśrodkowego brzegu łopatki do stawu barkowego. Najpierw głaska się jedną łopatkę, a potem drugą;
  • rozcieranie – kark rozciera się jedną ręką tzw. chwytem kleszczowym. Rękę przykłada się na dole karku – kciuk po jednej stronie i reszta palców po drugiej. Wykonuje się ruchy okrężne w górę do potylicy. Przechodzi się do rozcierania barków. Chwytem kleszczowym układa się ręce na stawach barkowych. Rozciera się równocześnie po obu stronach do karku. Następnie wykonuje się rozcieranie punktowe od potylicy do kątów dolnych łopatek, a później rozciera się okolicę łopatkową z każdej strony osobno. Ruchy wykonuje się tylko opuszkami palców obu rąk. Rozciera się od przyśrodkowego brzegu łopatki do stawu barkowego;
  • ugniatanie – kark ugniata się tzw. chwytem szczypcowym – kciukami i wskazicielami chwyta się fałd skórno-mięśniowy i naprzemiennie lub równocześnie ściska i zwalnia się ucisk. Ugniata się oburącz, od stawu barkowego do potylicy i na odwrót najpierw jedną, potem drugą stronę. Przechodzi się do ugniatania punktowego od potylicy do kątów dolnych łopatek, a później okolicy łopatkowej od przyśrodkowego brzegu łopatki do stawu barkowego;
  • oklepywanie okolicy barkowej i łopatkowej najpierw po jednej, potem po drugiej stronie;
  • wibracja – początkowo potylicy, którą przeprowadza się opuszkiem środkowego palca, po obu stronach od wyrostka sutkowego kości skroniowej do kręgosłupa. Następnie wibrację okolicy łopatkowej przeprowadza się całą dłonią jednej ręki, po obu stronach, od dolnego kąta łopatki do barku.

Jakie są efekty masażu karku?

Masowanie karku pozwoli poczuć ulgę w bólu, relaksować się, usunąć napięcie z mięśni, co dotychczas utrudniało swobodne poruszanie głową i szyją. Zabieg poprawia krążenie, a zatem lepiej odżywia i dotlenia okoliczne tkanki. Pomaga zwalczyć stres i odprężyć się oraz poprawia samopoczucie. Dodatkowo masaż karku i szyi przyspiesza regenerację organizmu i pozwala uelastycznić ciało. Masaż karku może być bardzo pomocny u osób pracujących przy komputerze.

Zobaczcie też, jak można masować twarz. Takie zabiegi poprawiają wygląd skóry:

Zobacz film: Jak wykonać masaż twarzy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Techniki automasażu karku

Z masażu karku można skorzystać u specjalisty, ale i w razie potrzeby wykonać samemu. Istnieje kilka sprawdzonych technik automasażu karku, a oto niektóre z nich:

  • masaż karku przy użyciu piłeczki tenisowej – masaż przeprowadzić można zarówno w pozycji stojącej przy ścianie, jak i leżącej na podłodze. Między podłoże, a ramiona wkłada się piłeczkę tenisową. Na początku wykonuje się ruchy głową w prawo i lewo. Następnie porusza się głową w górę i dół. W tym przypadku należy lekko odpychać się nogami (pozycja leżąca do masażu) lub wykonywać delikatny przysiad (pozycja stojąca do masażu), żeby wprawić ciało w ruch;
  • masaż karku przy użyciu specjalnego masażera, który kupić można w większości aptek, drogerii czy dzięki sprzedaży internetowej. Masażer może mieć postać wibrującego urządzenia elektrycznego, które podczas kontaktu z ciałem wpada w drgania bądź też drewnianej rolki z kółkami;
  • masaż manualny karku – wykonuje się w pozycji stojącej lub siedzącej. Dłonie kładzie się na karku i przesuwa kilkakrotnie od tyłu głowy w kierunku ramion. Głowę przykłada się do lewego ramienia, masuje prawe ramię i na odwrót. Nadgarstki przykłada się u podstawy szyi, rozkłada palce rąk wokół szyi, delikatnie ściska nimi kark, porusza w górę i w dół kilka razy.

Bibliografia:

1. Zborowski A., Masaż klasyczny, Kraków, AZ, 2008.

2. Magiera L., Leksykon masażu i terminów komplementarnych, Kraków, BIO-STYL, 2008.

3. Jankowska J., Paprocka M., Zeńczak-Praga K. i wsp., Skuteczność wybranych metod fizjoterapeutycznych w leczeniu przewlekłego nieswoistego zespołu bólowego odcinka szyjnego kręgosłupa, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 2017, 2(51), s. 176-183.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
221
19
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?