Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak udzielić pierwszej pomocy? Przypominamy, jak zrobić to prawidłowo 
menu
Polub nas na Facebooku

Jak udzielić pierwszej pomocy? Przypominamy, jak zrobić to prawidłowo 

Kobieta, która udziela pierwszej pomocy

Fot: JanekWD / gettyimages.com

Zasady udzielania pierwszej pomocy powinien znać każdy z nas. Dzięki tej wiedzy możemy uratować komuś życie. O tym, jak robić to prawidłowo, warto przypominać zwłaszcza teraz, gdy dostanie się do lekarza i uzyskanie szybkiej pomocy nie jest takie proste. 

Przymusowa izolacja i trudności z dostaniem się do lekarza spowodowały, że coraz częściej jesteśmy zmuszeni leczyć się sami. W takiej sytuacji umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest na wagę złota.

Reanimacja. Jak wykonać masaż serca? 

Kiedy ktoś z naszych bliskich straci przytomność i nie oddycha, należy wykonać u niego masaż serca. Trzeba go zacząć od 30 uciśnięć klatki piersiowej. Dłonie układa się jedną na drugiej na mostku (w 2/3 jego długości, licząc od góry) chorego. Serce należy uciskać nasadą dłoni na głębokość około 5-6 cm. Po 30 uciskach trzeba wykonać dwa wdechy.

W tym samym czasie inny domownik powinien wezwać karetkę, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (jeśli jesteśmy sami poprośmy o to np. sąsiada). Resuscytacja powinna trwać, dopóki nie przyjedzie pogotowie lub osoba poszkodowana nie odzyska przytomności.

Omdlenie. Jak pomóc osobie, która zemdlała? 

Jeśli ktoś z naszych bliskich nagle zemdlał, trzeba położyć go na plecach i unieść nogi do góry (można je o coś oprzeć). Kiedy poszkodowany odzyska przytomność należy go uspokoić.

Jeśli w ciągu kilkunastu sekund poszkodowany nie odzyska przytomność, trzeba sprawdzić, czy oddycha. Gdy oddech jest wyczuwalny, trzeba obserwować poszkodowanego i jak najszybciej wezwać pomoc.

W sytuacji, gdy chory nie oddycha, trzeba wykonać masaż serca. Jeśli mamy taką możliwość poprośmy innego członka rodziny lub sąsiada o wezwani pogotowia ratunkowego. 

Zobacz film i dowiedz się czy Polacy potrafią udzielić pierwszej pomocy:

Zobacz film: Jak udzielić pierwszej pomocy? Źródło: 36,6

Zadławienie. Jak pomóc osobie, która się dławi?

Zadławienie może być niebezpieczne, dlatego tak ważna jest szybka reakcja. Jak pomóc osobie, która się dławi? W pierwszej kolejności trzeba poprosić poszkodowanego, aby spróbowała zakasłać. Jeśli nie jest to możliwe lub po prostu nie działa, należy otwartą dłonią, złożoną w tzw. łódeczkę, uderzyć - dość mocno - poszkodowanego pięć razy w plecy. Zanim zaczniemy, drugą ręką należy asekurować chorego, bardzo ważne jest, aby delikatnie go pochylić.

Jeśli uderzenia nie pomagają i osoba dalej się dławi, trzeba wykonać manewr Heimlicha. Ustawiamy się tuż za poszkodowanym. Obie ręce układamy pod żebrami poszkodowanego. Następnie mocno przyciągamy go do siebie i uciskamy. Kęs powinien wypaść i udrożnić drogi oddechowe. Podobnie postępujemy z dziećmi. 

Atak serca - pierwsza pomoc

Do najbardziej charakterystycznych objawów zawału serca należą:

  • bóle w klatce piersiowej (czasem ból pojawia się w ramieniu, plecach lub brzuchu);
  • pot na czole i nad ustami;
  • duszności, bladość skóry, sine usta oraz paznokcie.

Jeśli osoba, która ma atak serca, jest przytomna, trzeba ją poprosić, aby usiadła w pozycji półsiedzącej. W sytuacji, gdy poszkodowany stracił przytomność, trzeba sprawdzić, czy oddycha - jeśli tak - trzeba zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać pomoc. Jeśli chory nie oddycha - należy wykonać masaż serca i wezwać pomoc. 

UWAGA! Osobie, która ma atak serca nie można podawać żadnych leków. Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, gdy poszkodowany jest przytomny i posiada własne leki przepisane przez lekarza.

Ciało obce w ranie - co zrobić?

Jeśli w ranie znajduje się ciało obce pod żadnym pozorem nie można go wyjmować. Trzeba je usztywnić - można do tego użyć rolek bandaży lub grubych flamastrów. Usztywnienie należy położyć z dwóch stron ciała obcego, które wystaje ze skóry i delikatnie zabandażować tak, aby dalej wystawało z rany.

Kiedy uda się je usztywnić, należy zgłosić się na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?