Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pozbyć się blizn po trądziku i operacjach? Na czym polega laserowe usuwanie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak pozbyć się blizn po trądziku i operacjach? Na czym polega laserowe usuwanie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych?

NAN

Fot: anetlanda / fotolia.com

Laserowe usuwanie blizn po trądziku lub operacjach to zabieg oparty na technologii lasera frakcyjnego CO2. Najczęściej, aby uzyskać widoczny efekt, należy powtórzyć go kilkakrotnie. Po zabiegu laserem skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta. Może pojawić się złuszczająca się wysypka.

Laser frakcyjny stosuje się, oprócz usuwania blizn, także na zmarszczki, opadające powieki i rozstępy. Po kilku sesjach zabiegu skóra jest widocznie jędrniejsza, elastyczniejsza, wygładzona oraz wygląda świeżo i promiennie.

Czym są blizny potrądzikowe?

Blizny po trądziku, nazywane też zanikowymi, to problem nie tylko nastolatków, ale także dorosłych. Trądzik jest stanem zapalnym skóry, w wyniku którego powstają wypryski. Nieprawidłowe leczenie zmian skórnych powoduje, że w ich środku, a także wokół nich, zaczynają zalegać bakterie i martwe komórki. 

W wyniku zaburzonego procesu gojenia się trądziku dochodzi do tworzenia się blizn potrądzikowych, czyli miejscowych zagłębień w skórze twarzy. Ich głębokość i rozległość zależeć będzie od stopnia zaawansowania wyprysków oraz tego jak mocno zaburzony został proces gojenia się wykwitów. Metodą leczenia blizn po trądziku jest zabieg laserem frakcyjnym CO2.

Laserowe usuwanie blizn – na czym polega?

Usuwanie blizn laserem stosuje się zarówno na zmiany skórne powstałe w wyniku operacji, jak i rozległego trądziku. Kuracja polega na wykorzystaniu technologii lasera frakcyjnego CO2. Jego światło wnika w głąb skóry, powodując jej kontrolowane, częściowe uszkodzenie. W wyniku reakcji fototermicznej, jaka zachodzi w skórze, woda w tkance podgrzewa się, odparowuje i wydziela ciepło. 

Prowadzi to do celowego uszkodzenia komórek w sąsiedztwie danej tkanki, co uruchamia naturalne naprawcze mechanizmy organizmu i pobudza produkcję kolagenu, czyli białka, którego niedobór powoduje wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Działanie lasera frakcyjnego powoduje poprawienie się wyglądu tkanki bliznowatej, jednak do  satysfakcjonującego efektu zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie.

Usuwanie blizn laserem – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu laserem frakcyjnym są: ciąża, karmienie piersią, a także przyjmowanie takich preparatów, jak antybiotyki, sterydy oraz leki przeciwzakrzepowe. Z kuracji laserowej nie mogą także korzystać osoby z nowotworami, poważnymi chorobami skóry (np. łuszczycą) czy stanami zapalnymi, jak atopowe zapalenie skóry, infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. 

Opalenizna jest również przeciwwskazaniem do laseroterapii. Przed i po wykonaniu zabiegu laserowego należy unikać opalania się.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – efekty i jak dbać o skórę po zabiegu

Kilka dni po laserowym usuwaniu blizn skóra może być lekko obrzęknięta i zaczerwieniona. Po zabiegu może także wystąpić miejscowa wysypka, która po około 3 dniach zacznie się delikatnie złuszczać. Warto wtedy smarować skórę kremami nawilżającymi i pić dużo płynów, najlepiej wody niegazowanej. Przez kilka dni po zabiegu laserem frakcyjnym należy unikać gorących kąpieli, basenów, saun, wykonywania peelingów i opalania. Jeżeli nie da się uniknąć wychodzenia na słońce, wystarczy przed wyjściem z domu posmarować skórę kremem z wysokim filtrem

Unikanie opalania się jest wyjątkowo ważne, ponieważ naskórek po zabiegu laserem frakcyjnym jest bardzo wrażliwa na promienie słoneczne i szybko przebarwia się. Jest to także powodem, dlaczego laserowego usuwania blizn nie zaleca się wykonywać w okresie letnim. 

Okres całkowitego zagojenia się skóry po zabiegu może wynosić około miesiąca. Z reguły satysfakcjonujący efekt po zabiegu laserem uzyskuje się po około 6 sesjach, ale wszystko uzależnione jest od wielkości i głębokości zmian skórnych.

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania blizn?

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jedynie pamiętać o zaprzestaniu przyjmowania fotouczulających leków, jest nim np. tetracyklin. Jest to antybiotyk, który stosuje się głównie przy infekcjach bakteryjnych organizmu. Pełną listę leków światłouczulających można znaleźć w Internecie lub zapytać o nie lekarza.

Laserowe usuwanie blizn trwa kilkadziesiąt minut i jest bezbolesne. Przed zabiegiem skóra zostaje znieczulona specjalnym kremem. Dobór parametrów zabiegowych jest wykonywany indywidualnie i zależy od stopnia zaawansowania zmian skórnych, wieku pacjenta czy fototypu skóry.

Laser frakcyjny CO2 – skutki uboczne

Do najczęstszych skutków ubocznych działania lasera frakcyjnego na skórą są: zaczerwienienia, obrzęk oraz wysypka. Zdarza się, że po zabiegu dochodzi do zmian w pigmentacji skóry, która rozjaśnia się, szczególnie pod wpływem działania promieni słonecznych. 

W rzadkich przypadkach pojawia się zakażenie bądź występuje zjawisko zwężenia komórek tłuszczowych. Zdarza się, że osoby po zabiegach laserowych doświadczyły wyszczuplenia twarzy.

Zobacz film: Co wyleczysz laserem? Źródło: Bez skazy


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
0
Polecamy
Zabieg fotoodmładzania skóry – efekty, przeciwwskazania i skutki uboczne
Zabieg fotoodmładzania skóry – efekty, przeciwwskazania i skutki uboczne Dzień Dobry TVN
Wampirzy lifting - innowacyjna profilaktyka przeciwstarzeniowa
Wampirzy lifting - innowacyjna profilaktyka przeciwstarzeniowa Dzień Dobry TVN
Laser emerge - jak działa i jakie zabiegi wykonuje się z jego pomocą?
Laser emerge - jak działa i jakie zabiegi wykonuje się z jego pomocą? TVN zdrowie
Laserowe usuwanie blizn – efekty, przebieg zabiegu
Laserowe usuwanie blizn – efekty, przebieg zabiegu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?