Łysienie androgenowe jest w większości przypadków uwarunkowane genetycznie. Cechuje je wypadanie włosów, które nie pozostawia po sobie śladów. Mówiąc w dużym skrócie za łysienie androgenowe odpowiada testosteron, z którego powstaje dihydrotestosteron. On z kolei pod wpływem enzymu 5α-reduktazy wpływa na receptory androgenowe mieszków włosowych, prowadząc do ich stopniowego zaniku.
Na skutek tego działania zdrowe włosy rosną wolniej, stają się coraz cieńsze, a w rezultacie ich wzrost zostaje całkowicie zahamowany.
Polecamy: Androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Kiedy wykonać badanie?
Niestety nie ma skutecznego leku na łysienie androgenowe. Zwykle stosowana jest terapia farmakologiczna i miejscowa, przy czym leki doustne mają hamować aktywność i działanie enzymu 5-alfa-reduktazy. Leki stosowane miejscowo, czyli na łysiejące miejsca, zawierają minoxidil, który stosowany miejscowo odwraca proces miniaturyzacji mieszków włosowych.
Istnieje także jedna, bardzo skuteczna metoda leczenia łysienia. To przeszczep włosów, a dokładnie mieszków włosowych. Operacja jest bardzo trudna, precyzyjna i przede wszystkim długa - może trwać nawet 14 godzin. Więcej o tym sposobie leczenia dowiecie się z filmu. W programie Discovery Life zobaczycie na żywo, jak wygląda taki zabieg:
Należy także mieć świadomość, że łysienie androgenowe występuje u kobiet. Ma je 40 proc. pań w wieku 70 lat. W przypadku kobiet stosuje się jednak inne leki doustne. Dlaczego? Czytaj więcej: Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn