Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dbać o protezę zębową?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dbać o protezę zębową?

Osoba, która czyści protezę zębową

Foto: Nemo1963 / gettyimages.com

Proteza zębowa to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, którzy stracili swoje zęby. Trzeba jednak pamiętać, że jej wstawienie nie zwalnia z dbania o higienę jamy ustnej. O „sztuczne zęby”, podobnie jak o te „prawdziwe”, trzeba odpowiednio zadbać.

Dlaczego to takie ważne, aby po założeniu protezy nie odpuszczać sobie higieny jamy ustnej? Niewyczyszczona proteza, to doskonała pożywka dla bakterii czy i grzybów. Ich obecność może przyczynić do rozwoju chorób. Czystość protezy ma wpływ także na smak potraw, jeśli jest nieprawidłowo czyszczona zalegające w niej resztki jedzenia, czy patogeny mogą całkowicie zmienić smak potraw.

Proteza, czyli co?

Protezy zębowe zazwyczaj dzieli się na ruchome częściowe i ruchome całościowe oraz stałe. W pierwszym przypadku mogą się one opierać na zębach lub korzeniach zębów. Doskonale sprawdzają się u pacjentów z tzw. uzębieniem resztkowym. Ich największą zaleta jest to, że wykorzystują zęby pacjenta, tym samym szczęka i mięśnie żuchwy pracują w naturalny sposób.

W przypadku protez ruchomych całościowych najpowszechniejsza jest akrylowa proteza całkowita, potocznie nazywana po prostu sztuczną szczęką. Mimo że takie rozwiązanie stosowane jest najczęściej, to z punkt widzenia samego pacjenta ich noszenie, przynajmniej na początki, może być bardzo kłopotliwe. Osoby, które ich używają mają poczucie, że w ich jamie ustnej znajduje się coś zupełnie nienaturalnego. Większość pacjentów ma problemy z mówieniem i gryzieniem („ciężar” gryzienia z kości przenosi się na zęby, przez co wyrostki szczęki i żuchwy stopniowo zanikają). Co gorsza, taka proteza ma to do siebie, że lubi się przesuwać.

Jej znacznie wygodniejszym wariantem jest proteza całkowita stabilizowana na implantach. W zależności od typu protezy (może być stała lub ruchoma) konieczne jest umieszczenie nawet dziesięciu implantów, na których proteza będzie się opierała. Dzięki temu proteza jest stabilna, pacjent może bez obaw jeść twarde pokarmy. Ale największą zaletą tego rodzaju protez jest to, że do wyrostków zębowych cały czas docierają bodźce, tym samym nie zanikają.

Proteza stała przymocowana jest specjalnym cementem i nie da się jej samodzielnie zdjąć, czy wyjąć. Tego rodzaju protezą są np. mosty lub wkłady koronowe.

Jak dbać o protezę zębową?

Założenie protezy nie jest powodem do tego, aby przestać myć zęby, czy dbać o higienę jamy ustnej. Proteza również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. O czym trzeba pamiętać?

Po pierwsze proteza nie powinna być noszona przez cały czas, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia błon śluzowych, a nawet niewielka ranka otwiera drogę bakteriom i stanom zapalnym. Najlepiej zdjąć ją na noc i schować do szczelnie zamykanego pudełeczka. Trzymanie jej w szklance z wodą sprawi, że na jej powierzchni zaczną „osadzać się” patogeny, które ze względu na nierówną powierzchnię akrylu, z którego są zrobione, trudno jest usunąć.

Proteza wymaga także klasycznego szczotkowania. Każdy pacjent powinien zaopatrzyć się w specjalną dwustronną szczoteczkę. Specyficznie ułożone włosie pozwala dokładnie wyczyścić nawet trudno dostępne miejsca.

Więcej uwagi trzeba poświęcić paście do zębów. Jeśli kupimy taką, która zawiera bardzo dużo tzw. substancji ściernej, to proteza stanie się szorstka, a osad z napojów, czy resztki pokarmów będą się do nie łatwiej przyklejały. O myciu zębów powinny pamiętać również osoby, które nie mają swoich zębów w ogóle. Niestety część osób zapomina, że na języku również mogą zalegać bakterie, które mogą doprowadzić do poważnych problemów z jamą ustną.

Protezę trzeba myć po każdym jedzeniu. Jeśli proteza założona jest na stałe trzeba dokładnie wyczyścić te miejsca, w których styka się ona z błoną śluzową. To właśnie tam gromadzi najwięcej zanieczyszczeń. Jeśli proteza jest zdejmowana trzeba ponownym włożeniem jej do buzi warto przepłukać ją ciepłą wodą, aby mieć pewność, że nie zostały na niej resztki środka czyszczącego. Przed zamocowaniem dobrze jest też przepłukać usta płynem do płukania ust.

Aby mieć pewność, że proteza jest naprawdę czysta warto raz w tygodniu wyczyścić ją z pomocą specjalnego proszku lub tabletek do czyszczenia protez zębowych. Tego rodzaju preparaty dodatkowo zdezynfekują protezę. O dokładnym czyszczeniu protezy trzeba pamiętać także po każdej infekcji np. opryszczce wargowej, aftach lub zapaleniu zatok. W przeciwnym razie problem może powróć ze zdwojoną siłą.

Osoby, które korzystają z kremu do protez powinny pamiętać o robieniu przerw w jego stosowaniu. Mimo że z założenia ma on chronić dziąsła i zapobiegać tarciom, stosowany zbyt długo może podrażniać błonę śluzową i otworzyć drogę bakteriom i grzybom.

Trzeba pamiętać, że jedna proteza nie wystarcza na całe życie. Ponieważ jej używanie sprawia, że szczęka zaczyna inaczej pracować i zęby mogą się przesuwać. Dlatego – a także ze względów higienicznych – protezę trzeba wymieniać raz na 5 lat.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
5
Polecamy
Kiedy można założyć protezę po usunięciu zębów?
Kiedy można założyć protezę po usunięciu zębów? TVN zdrowie
Protezy zębowe – rodzaje.
Jak czyścić protezy zębowe?
Protezy zębowe – rodzaje. Jak czyścić protezy zębowe? TVN zdrowie
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Niemycie zębów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka? 
Niemycie zębów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?