Polub nas na Facebooku
Czytasz: EKG wysiłkowe serca (próba wysiłkowa) - wskazania, przygotowania oraz przebieg badania
menu
Polub nas na Facebooku

EKG wysiłkowe serca (próba wysiłkowa) - wskazania, przygotowania oraz przebieg badania

NAN

Fot: pixelaway / fotolia.com

Badanie EKG pokazuje jak pracuje serce w trakcie zwiększonego obciążenia fizycznego. Najczęściej badanie przeprowadza się u osób,u których spoczynkowe EKG nie wykazało zmian, a u których podejrzewa się zaburzenia ukrwienia mięśnia sercowego.

Do badania EKG wykorzystywany jest elektrokardiograf, który jest bardzo czułym miernikiem magnetoelektrycznym, dzięki któremu możliwy jest zapis pracy serca człowieka.

EKG wysiłkowe - co to jest?

Elektrokardiograficzny test wysiłkowy jest badaniem, na podstawie którego kardiolog może ocenić pracę serca w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Podczas badania lekarz sprawdza wydolność organizmu oraz kontroluje ciśnienie krwi. Dzięki próbie wysiłkowej można ocenić jak reaguje serce pacjenta, naczynia wieńcowe oraz jak funkcjonuje narząd podczas wzmożonego zapotrzebowania na tlen, funkcjonowanie narządu oraz przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. W trakcie badania EKG kardiolog, może ocenić, czy mięsień sercowy jest prawidłowo ukrwiony. U zdrowego człowieka, podczas wysiłku fizycznego zwiększa się przepływ krwi przez naczynia wieńcowe oraz wzrasta zapotrzebowanie serca na tlen. Dzięki wyznaczonym normom, kardiolog może podjąć leczenie u pacjenta, który ma zaburzone funkcje w obrębie układu sercowo-naczyniowego.

Co wiesz o układzie krążenia? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

EKG wysiłkowe - wskazania

Na badanie EKG są skierowani często pacjenci bezobjawowi, którzy uprawiają sport. Badanie ma na celu wykluczyć ewentualne wady serca. Poza tym, na zabieg wysyła się osoby nie posiadające wyraźnych zmian w EKG spoczynkowym, podczas którego pacjent kładzie się na specjalnej leżance z odsłoniętymi kończynami oraz klatką piersiową, do których przyczepiane są elektrody zapisujące pracę mięśnia sercowego w trakcie spoczynku. Na badanie EKG są także wysyłane osoby z widocznymi zaburzeniami rytmu serca, w celu szczegółowej diagnostyki. Należy pamiętać jednak, że wiele wad serca po pierwsze nie wymaga wykonywania wysiłkowego EKG, jeśli zapis spoczynkowy pozwala na konkretne rozpoznanie, a po drugie w przypadku wielu wad serca, EKG wysiłkowe jest przeciwwskazane. Wskazaniem do przeprowadzenia próby wysiłkowej jest również kwalifikacja pacjenta do kolejnego etapu rehabilitacji po zawale lub przeszczepie serca.

Zobacz także: Na czym polega badanie Holtera EKG? - przebieg, wyniki, wskazania, zalety i normy

EKG wysiłkowe - przeciwwskazania

Istnieje szereg przeciwwskazań, które dyskwalifikują pacjenta w trakcie badania EKG. Do głównych należy świeży zawał mięśnia sercowego (do dwóch dni po zawale), a także ból w klatce piersiowej. W próbie wysiłkowej nie mogą wziąć udziału osoby, które mają rozpoznaną niestabilną dusznicę bolesną lub niestabilną chorobę wieńcową. Jeśli pacjent ma nadciśnienie tętnicze powyżej 180/110 mm Hg lub niebezpieczne zaburzenia rytmu serca, również nie może podjąć się próby wysiłkowej. Tak samo jest w przypadku infekcji, która zakłóciłaby odczyt badania oraz pacjentów mających problemy z narządami ruchu oraz układu nerwowego. Można wyróżnić także względne przeciwwskazania wykonania próby, do których należy:

  • zwężenie pnia lewej tętnicy wieńcowej,
  • tachyarytmia,
  • bradyarytmia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • zwężenie zastawki aortalnej.

Zobacz film: Na czym polega badanie EKG? Źródło: 36,6

EKG wysiłkowe - przygotowanie

Do badania elektrokardiograficznego należy się przygotować. Cztery godziny przed badaniem nie wolno jeść, aby generować wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Zabronione jest również palenie papierosów oraz sięganie po używki, które sprawią, że zapis pracy serca będzie zaburzony. Na próbę wysiłkową należy wziąć wygodne ubranie (np. dres) oraz buty (np. adidasy) niekrępujące ruchów. Warto również przyjść co najmniej pół godziny przed wyznaczoną wizytą, aby odpocząć przed wzmożoną aktywnością ruchową. Przed badaniem pacjent jest zazwyczaj poddawany wstępnej ocenie kardiologicznej, podczas której oceniane są możliwości chorego, jego rytm serca oraz ciśnienie tętnicze.

EKG wysiłkowe - jak wygląda badanie?

EKG wysiłkowe wykonywane jest na ruchomej bieżni lub rowerku ergonometrycznym. Do ciała pacjenta przyklejane są elektrody odprowadzeń przedsercowych (6) oraz elektrody odprowadzeń kończynowych (4) zlokalizowanych w:

  • lewym dołku podobojczykowym,
  • prawym dołku podobojczykowym,
  • lewej przedniej linii pachowej,
  • pod prawym łukiem żebrowym.

Jednostką mocy, która określa wielkość wysiłku na rowerku jest WAT, natomiast na bieżni - MET (metabolicequivalent). Co trzy minuty pacjent pokonuje coraz większe obciążenie. Badanie kończy się, kiedy pacjent osiągnie ustaloną wcześniej maksymalną częstotliwość rytmu serca lub kiedy skarży się na ból w klatce piersiowej bądź blednie. Na kolejnym etapie elektrokardiograf zapisuje normalizowanie się pracy serca. EKG trwa ok. 5-10 minut.

EKG wysiłkowe - interpretacja wyników

Interpretacja wyników EKG przekazywana jest pacjentowi kilka godzin po przeprowadzeniu badania. Dodatni wynik testu elektrokardiograficznego może oznaczać występowanie choroby niedokrwiennej serca, którą mogą potwierdzić kolejne badania, w tym koronarografia, czyli inwazyjne, obrazowe badanie, podczas którego do tętnic wieńcowych podany jest kontrast, pozwalający na uwidocznienie wszelkich zwężeń w obrębie tętnic wieńcowych i ich odgałęzień. Ujemny wynik próby wysiłkowej oznacza, że istnieje małe ryzyko istotnych zaburzeń w przepływie wieńcowym i zaburzeń ukrwienia oraz dotlenienia mięśnia sercowego. 

Zobacz film: Badanie wysiłkowe EKG. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
521
50
Polecamy
EKG (elektrokardiogram) – zastosowanie badania, przebieg i norma
EKG (elektrokardiogram) – zastosowanie badania, przebieg i norma TVN zdrowie
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Ergospirometria – na czym polega badanie i kiedy należy je wykonywać?
Ergospirometria – na czym polega badanie i kiedy należy je wykonywać? TVN zdrowie
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych.
Dlaczego dotyka też młodych ludzi?
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych. Dlaczego dotyka też młodych ludzi? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?