Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dziewanna - zastosowanie naparów, olejków i syropów o leczniczych właściwościach
menu
Polub nas na Facebooku

Dziewanna - zastosowanie naparów, olejków i syropów o leczniczych właściwościach

Kwiat dziewanny, olejek i maść z dziawanny

Fot: Vera Kuttelvaserova / stock.adobe.com

Dziewanna jest przez niektórych nazywana królową ogrodów ze względu na jej piękne żółte kwiaty. Ceniona jest też za lecznicze właściwości, zwłaszcza przy problemach dróg oddechowych i przewodu pokarmowego.

Dziewanna pomaga na suchy kaszel, ból gardła i objawy grypy. Łagodzi też dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, zwłaszcza przy problemach z biegunką i kolką jelitową oraz objawy miesiączki u kobiet.

Dziewanna - zastosowanie w lecznictwie

Dziewanna ma od wieków zastosowanie w medycynie ludowej. Od wielu lat doceniana jest także przez medycynę konwencjonalną. Zawiera przede wszystkim flawonoidy (o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym), garbniki (znane z działania bakteriobójczego) i saponiny (o funkcjach moczopędnych i przeciwzapalnych). Przy dolegliwościach ze strony układu oddechowego skuteczne są zawarte w niej olejki eteryczne, związki śluzowe, kumaryna oraz kwasy organiczne. Wywar z dziewanny przyjmowany doustnie pomaga rozrzedzić zalegającą wydzielinę w oskrzelach i ułatwia jej odkrztuszanie. Powleka śluzówkę i działa osłonowo, dzięki czemu łagodzi kaszel i chrypkę, dlatego jest często polecany chorym na astmę i osobom cierpiącym na suchy i dokuczliwy kaszel. Działanie rozkurczowe zioła pozwala łagodzić kolki jelitowe, a także pomaga w leczeniu stanów zapalnych żołądka i biegunki.

Okłady z ekstraktu zioła mają również działanie antybakteryjne i łagodzące na podrażnienia skóry, odleżyny czy odczyny alergiczne. Dziewanna dodana do kąpieli uspokaja, wycisza i uśmierza bóle mięśni oraz bóle związane z chorobami reumatycznymi.

Ziele dziewanny i jego lecznicze właściwości

Dziewanna występuje w wielu rodzajach i gatunkach. Właściwości lecznicze posiadają przede wszystkim dziewanna wielokwiatowa i drobnokwiatowa. Wykorzystuje się jej żółte i bardzo delikatne kwiaty. Należy je zbierać bardzo starannie, aby nie uszkodzić cennego surowca, najlepiej w fazie pełnego rozkwitu. Nie mogą być wilgotne, a proces suszenia musi być prowadzony w suchym, ale osłoniętym od słońca miejscu. Zioło nie jest wymagające, jeżeli chodzi o warunki uprawy. Dziewanna nie jest wrażliwa na zmiany temperatury. Można ją spotkać dziko rosnącą na łąkach.

Dziewanna pospolita w formie naparu lub olejku

Kwiat dziewanny służy do przygotowania naparów, olejków i syropów. Do przyrządzenia naparu używa się suszonych kwiatów - jedną stołową łyżkę ziół należy zalać połową litra wrzącej wody, zaparzyć pod przykryciem przez kilkanaście minut i odcedzić. Uzyskaną esencję można pić z dodatkiem miodu i cytryny lub w czystej formie. Najlepiej spożywać pół szklanki naparu dziennie bądź jedną do dwóch łyżeczek cztery razy dziennie. Niektórzy stosują także odwary. Proces polega na gotowaniu dziewanny zalanej wodą tak, aby nie doprowadzić do wrzenia. Są one intensywniejsze w smaku, ale zaleca się spożywanie tej samej ilości, czyli około pół szklanki dziennie.

Czy rośliny mogą okazać się trujące? Zobaczcie:

Zobacz film: Które rośliny są trujące i niebezpieczne dla naszego zdrowia? Źródło: W dobrym stylu.

Olejek z dziewanny jest środkiem łagodzącym do zewnętrznego stosowania i można go przygotować samodzielnie w domu, wsypując około dwie garści suszonych kwiatów do słoiczka i zalewając je dwiema szklankami oliwy z oliwek. Tak przygotowany ekstrakt powinien odczekać około dwóch tygodni, zanim będzie mógł być użyty. Przed zastosowaniem całość płynu należy przecedzić, a następnie trzymać w chłodnym i zacienionym miejscu. Olejek sprawdza się w leczeniu ran i owrzodzeń. Przyspiesza znikanie siniaków, a dodany do kąpieli łagodzi bóle reumatyczne i zmęczenie po wysiłku fizycznym. Ma działanie uspokajające.

Syrop z dziewanny na kaszel

W aptekach dostępne są gotowe preparaty na bazie dziewanny. Największą popularnością cieszą się syropy na kaszel. Zaleca się przestrzeganie dziennej dawki spożycia. Większość syropów przyjmuje się trzy razy dziennie w dawce po 15 ml. Zawiesina pomaga chronić błony śluzowe dróg oddechowych przed czynnikami powodującymi podrażnienie, a jej działanie przeciwwirusowe pomaga w leczeniu stanów grypowych.

Jak większość ziół dziewanna stosowana w nadmiarze może wywołać działanie niepożądane. Uczulenie na jej substancje jest rzadkością, ale jeżeli pojawią się objawy alergii, należy przerwać kurację. Reakcja alergiczna występuje najczęściej w postaci podrażnienia skóry. Poza wrażliwością na którykolwiek ze składników przeciwwskazaniem do stosowania dziewanny jest ciąża i karmienie piersią. Zalecenie wynika z braku danych o skutkach ubocznych przyjmowania dziewanny przez kobiety ciężarne i karmiące matki. Z tego samego powodu nie zaleca się jej podawania dzieciom do 12 roku życia.

Jeżeli chodzi o gotowe preparaty przyjmowane doustnie - głównie syrop, należy kierować się wskazaniami producenta odnośnie dawkowania i daty ważności preparatu. Syrop, podobnie jak olejek z kwiatów, należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu.

Czy warto pić napary? Jak w przystępnej formie podać je dziecku? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak podać dziecku napar? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
165
5
Polecamy
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania.
Zastosowanie w leczeniu
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania. Zastosowanie w leczeniu Dzień Dobry TVN
Nagietek lekarski:
moc ukryta w żółtych kwiatach!
Nagietek lekarski: moc ukryta w żółtych kwiatach! Dzień Dobry TVN
Tymianek – zastosowanie i właściwości lecznicze.
Kto powinien pić napar z tymianku?
Tymianek – zastosowanie i właściwości lecznicze. Kto powinien pić napar z tymianku? TVN zdrowie
Ziołowa apteczka.
Korzystaj z dobrodziejstw letnich roślin przez cały rok
Ziołowa apteczka. Korzystaj z dobrodziejstw letnich roślin przez cały rok TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?