Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co zrobić, gdy rodzeństwo zabiera sobie zabawki?Sprawdź, co mówi ekspert programu "Wychować i nie zwariować"
menu
Polub nas na Facebooku

Co zrobić, gdy rodzeństwo zabiera sobie zabawki?Sprawdź, co mówi ekspert programu "Wychować i nie zwariować"

Getty Images

Bitwa o zabawki znana jest prawdopodobnie wszystkim tym rodzicom, którzy wychowują przynajmniej dwójkę dzieci w zbliżonym wieku. I choć zachowanie to budzi niepokój mam, ekspert twierdzi, że z naukowego punktu widzenia, konkurencja między rodzeństwem być musi.

Kiedy w jednym domu mieszka przynajmniej dwójka dzieci w podobnym wieku, prędzej czy później większość rodziców zauważa, że jeden maluch zabiera zabawki drugiemu. I choć to zachowanie może doprowadzić mamę czy tatę do białej gorączki, okazuje się, że tego typu ruchy z naukowego punktu widzenia są całkowicie normalne i zrozumiałe.

Przeczytaj też: Rusza tydzień z dniem matki na Discovery Life. Sprawdź, co znajdziesz w paśmie parentingowym

Czy to normalne, że rodzeństwo zabiera sobie zabawki?

Z punktu widzenia czysto naukowego – konkurencja między dzieciakami musi być. Jeśli starsze dziecko chce się jakoś odróżnić od młodszego, to musi wykroić jakiś swój kawałek. Zaznaczyć swoje terytorium. To terytorium jest zaznaczone zabawką czy ubraniami. Dziecko ma dużą siłę, żeby tego bronić, bo to jest jego indywidualność – tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, lekarz pediatra oraz ekspert w dziedzinie immunologii i profilaktyki.

Ekspert zaznacza także, że zabieranie zabawek jest działaniem, które ma dać do zrozumienia, że dany teren jest konkretnego dziecka. Jest to pewien rodzaj dbania o swoją osobowość i indywidualność. Dr Grzesiowski podkreśla także, że najmłodsi mają silne poczucie własności – zdecydowanie większe, niż dorośli. W tym kontekście dana zabawka to jest przeniesienie ich pewnych emocji.

Przeczytaj też: Na kłopoty Zawadzka. O czym opowiada nowy program na antenie Discovery Life?

Co zrobić, gdy starsze dziecko zabiera młodszemu zabawki?

Postępowanie ze strony dorosłych musi pokazywać poszanowanie indywidualności dwojga dzieci. Każde z nich powinno mieć swoje zabawki. Czy mogą mieć część zabawek wspólnych? Oczywiście. Czasami nawet dobrze jest kupować takie same zabawki. Nie można mieć też żalu o to, że starsze dziecko zakreśla swój teren i odbiera zabawki młodszym – tłumaczy pediatra.

Ekspert dodaje także, że interweniować należy dopiero w momencie, gdy dochodzi do agresji. Należy wytłumaczyć dziecku, że lepiej jest poprosić o zwrot, niż wyrywać. Rolą rodziców jest zatem gaszenie konfliktów i wyłącznie agresji. I tu potrzebna jest konsekwencja. Ta strona, która jest bardziej agresywna musi ponieść jakieś konsekwencje.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zobacz program „Wychować i nie zwariować” na antenie Discovery Life. Na premierowy odcinek zapraszamy we wtorek, 02.06 o godzinie 7:20.

Źródło: Discovery Life

„Wychować i nie zwariować” – program parentingowy na Discovery Life Polska

Nie ma ani perfekcyjnych rodziców, ani idealnych dzieci. Każda rodzina boryka się z mniejszymi lub większymi trudnościami jakie niesie dzieciństwo. Często drobny problem urasta do rangi sytuacji niemożliwej do rozwiązania, a szukanie gotowych recept w Internecie zazwyczaj tylko pogarsza sprawę. Nie mówiąc już o bezcennych radach teściowych, babć i cioć.

Paulina Krupińska, mama dwójki dzieci i absolwentka pedagogiki wraz ze znanym pediatrą Pawłem Grzesiowskim zrobią wszystko, żeby dobrze poznać wybraną rodzinę i pomóc jej odnaleźć się w trudnej sytuacji. Wspólnie prześledzą jej zwyczaje i nawyki. Porozmawiają ze wszystkimi domownikami i przyjrzą się dziecku. Na koniec przedstawią swoje wnioski i „receptę" na dręczące problemy. Odpowiedzą także na wszystkie nurtujące pytania. Czy dzięki temu rodzice odzyskają wreszcie spokój i razem z dziećmi zaczną się cieszyć życiem rodzinnym?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?