Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
menu
Polub nas na Facebooku

Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?

 Mała dziewczynka z matką są na badaniu u stomatologa.

Fot. skynesher / Getty Images

Ból zęba przy nagryzaniu to jeden z pierwszych sygnałów ostrzegawczych, że z zębem dzieje się coś złego. Wówczas konieczne jest szybkie skorzystanie z pomocy dentysty. Możliwymi przyczynami bólu zęba przy gryzieniu są: paradontoza, próchnica wtórna i ukryta czy mechaniczne uszkodzenie zęba.

Ból zęba przy nagryzaniu pojawia się najczęściej po nieprawidłowo wykonanym plombowaniu i leczeniu kanałowym. Bolesne gryzienie jest jednym z objawów towarzyszących stanom zapalnym miazgi. Pojawić się może w wyniku ukruszenia, pęknięcia lub złamania zęba. Inną przyczyną bólu podczas gryzienia bywa ropień zęba, czyli zapalenie ropne tkanek okołowierzchołkowych zęba.

Ból zęba przy nagryzaniu w wyniku ukruszenia, pęknięcia lub złamania zęba

Ból zęba przy nagryzaniu może być spowodowany przez wiele czynników. Ból zęba przy gryzieniu może być wynikiem pęknięcia, ukruszenia lub złamania zęba. Zęby mogą ulec uszkodzeniu na wiele sposobów – podczas upadku, uprawiania sportów kontaktowych, wypadku samochodowego, bójki, spożywania twardych pokarmów. Bardziej narażone na uszkodzenie są zęby po leczeniu kanałowym.

Przy niewielkim ukruszeniu ząb można wygładzić i wypolerować. W przypadku gdy ukruszenie dotyczy wypełnienia lub sztucznego zęba, należy je wymienić. Z kolei niewielkie pęknięcia lub złamania zębów można zniwelować przy użyciu kompozytów stomatologicznych, których składniki niestety z czasem mogą ulec przebarwieniu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest założenie porcelanowej licówki – ceramicznej nakładki na zęba. Duże pęknięcia wymagają przeprowadzenia leczenia kanałowego. Zdarzają się też sytuacje, kiedy złamanie zęba jest na tyle poważne, że wymaga jego usunięcia, a następnie uzupełnienia braku implantem czy mostem porcelanowym.

Ból zęba przy nagryzaniu po plombowaniu

Ból zęba przy nagryzaniu dość często pojawia się po plombowaniu. Nierzadko jego przyczyną jest nieodpowiednio dopasowane wypełnienie do zgryzu, w wyniku czego dochodzi do powstania węzła urazowego. Sytuacja taka może zaistnieć po leczeniu przeprowadzonym w znieczuleniu miejscowym, kiedy koniec zabiegu nie zawsze jest związany z całkowitym powrotem odruchów czuciowych. W związku z tym chory może nie być pewien czy wprowadzone wypełnienie odpowiednio pasuje do zgryzu. W tym przypadku dolegliwości bólowe ustąpią, kiedy plomba zostanie skorygowana.

Zobacz film i sprawdź czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu?

Zobacz film:  Jaki wpływ na organizm maja problemy z zębami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ból zęba podczas gryzienia po dawno przeprowadzonym plombowaniu może oznaczać próchnicę wtórną, czyli występującą pod plombą lub dookoła niej. Główną przyczyną tego stanu bywa szczelina powstała między wypełnieniem a zębem. Wówczas plombę usuwa się, ubytek oczyszcza i zakłada nowe wypełnienie. W przypadku gdy próchnica sięga w głąb zęba, konieczne jest leczenie kanałowe.

Ból zęba po leczeniu kanałowym przy nagryzaniu

Leczenie kanałowe związane jest z pewnym ryzykiem przedłużających się dolegliwości bólowych i nadwrażliwości. Najczęściej stwierdzanym przez stomatologów powikłaniem występującym podczas leczenia kanałowego, niezależnie od rozpoznania i liczby kanałów w zębie, jest ból na nagryzanie, który może być odczuwalny nawet do 10 dni. W sytuacji gdy ząb leczony kanałowo boli przy nagryzaniu dłużej, warto udać się na konsultację do dentysty lub endodonty specjalizującego się w leczeniu pod mikroskopem. Dokładne badanie pozwoli upewnić się, czy za ból zęba po leczeniu kanałowym przy nagryzaniu odpowiadają ewentualnie:

  • niedopełnione do wierzchołka kanały zęba, w których gromadzić się mogą ulegające zgorzeli resztki miazgi, prowadzące do rozwoju stanu zapalnego,
  • zamknięcie powietrza w niedopełnionym kanale,
  • przeoczone w leczeniu endodontycznym kanały (sytuacja dotyczy przeważnie górnych zębach trzonowych).

Ból zęba podczas gryzienia – ropień

Za ból zęba podczas gryzienia może odpowiadać powstały w wyniku zakażenia bakteryjnego ropień zlokalizowany pod korzeniem zęba. Gryzienie powoduje nacisk na korzeń zęba, a ten na ropień, co jest źródłem dolegliwości bólowych. Ropień wypełnia ropa, która zawiera bakterie, uszkodzone tkanki, komórki układu immunologicznego. U chorych oprócz zęba bolącego przy gryzieniu stwierdza się dodatkowo ból ucha i skroni, wrażenie rozchwianego zęba, obrzęk i zaczerwienienie dziąsła, złe samopoczucie, gorączkę.

Ostre ropne zapalenie tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba wymaga szybkiej interwencji stomatologa. Lekarz odprowadza ropę z jamy ustnej i wdraża leczenie przyczynowe, które może mieć postać leczenia kanałowego bądź ekstrakcji zęba. Niekiedy wskazana bywa także antybiotykoterapia – przy pojawieniu się objawów ogólnych lub obniżonej wydolności układu odpornościowego.

Ból zęba przy nagryzaniu – próchnica ukryta i paradontoza

Przyczyną ból zęba przy nagryzaniu może być próchnica ukryta, która pojawia się pod powierzchnią szkliwa zęba, a z zewnątrz może być niewidoczna. Próchnicę ukrytą diagnozuje się na podstawie zdjęcia RTG, na którym ukazuje się jako ciemniejszy obszar o innej przepuszczalności dla promieni Rentgena. Próchnica ukryta może doprowadzić do poważnych ubytków zdrowej tkanki we wnętrzu zęba. Głęboka próchnica drażni nerwy zęba, co może powoduje ból podczas gryzienia.

Ząb boli przy nagryzaniu także przy zapaleniu przyzębia, potocznie nazywanym paradontozą. To choroba infekcyjna tkanek przyzębia, prowadząca w skrajnych przypadkach do rozchwiania i utraty zębów. W większości przypadków za zapalenia przyzębia odpowiadają bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Leczenie opiera się na usuwaniu kamienia nazębnego i higienie jamy ustnej. Konieczna jest korekta nieprawidłowo wykonanych wypełnień i uzupełnienie braków zębowych. Ciężka paradontoza wymaga też kiretażu – oczyszczania powierzchni korzenia i uzupełnienia ubytków kostnych preparatami kościozastępczymi.

Polecamy: Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa? Jak go złagodzić?

Bibliografia:

1. Kaczmarek U., Grzesiak−Gasek I., Wójtowicz D., Częstość występowania powikłań stwierdzanych przez stomatologów praktyków w leczeniu kanałowym, „Dental and Medical Problems”, 2009, 46(4), s. 442–449.

2. Politowska J., Jodkowska E., Rozwiązywanie problemów klinicznych pacjentów zgłaszających się z bólem zębów, „Magazyn Stomatologiczny”, 2006, 4, s. 10-12.

3. Tronstad L., Endodoncja kliniczna, Warszawa, PZWL, 2004.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
228
20
Polecamy
Pulsujący ból zęba – co go może powodować?
Jak leczyć?
Pulsujący ból zęba – co go może powodować? Jak leczyć? TVN zdrowie
Pęknięty ząb – objawy i postępowanie.
Czy ząb może się zrosnąć?
Pęknięty ząb – objawy i postępowanie. Czy ząb może się zrosnąć? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu