Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból zęba w ciąży – znieczulanie, leczenie i wyrywanie zębów w ciąży
menu
Polub nas na Facebooku

Ból zęba w ciąży – znieczulanie, leczenie i wyrywanie zębów w ciąży

NAN

Fot: anetlanda / stock.adobe.com

Ból zęba w ciąży to częsta dolegliwość, która powinna skłonić do wizyty u dentysty. Lekarza należy poinformować o ciąży, aby mógł wybrać odpowiednie znieczulenie. Leczenie zębów w ciąży to konieczność, ponieważ stan zapalny może być przyczyną przedwczesnego porodu.

Ból zębów w ciąży jest dolegliwością, która dokucza szczególnie kobietom cierpiącym na poranne mdłości i wymioty. Kwasy znajdujące się w treści żołądkowej rozmiękczają szkliwo, przez co staje się ono podatne na działanie bakterii. Ponadto w ciąży dochodzi do zmian pH jamy ustnej, co sprzyja rozwojowi próchnicy i ciążowego zapalenia dziąseł. Wpływ na uzębienie ma również częste podjadanie, zwłaszcza nocą. Ból zębów w ciąży jest wskazaniem do wizyty u dentysty, ponieważ dozwolone leki przeciwbólowe są mało skuteczne i nie leczą ubytków.

Zęby w ciąży – jak zapobiegać dolegliwościom?

Wbrew powszechnej opinii, w trakcie ciąży nie dochodzi do demineralizacji zębów ani odwapniania kości w organizmie kobiety. Pogorszenie stanu zębów w ciąży wynika przede wszystkim z działania hormonów ciążowych, które przyczyniają się do rozpulchnienia dziąseł. Zachowanie higieny jest wówczas utrudnione, ponieważ dziąsła są przekrwione i wrażliwe na urazy, a ilość płytki nazębnej ulega zwiększeniu. W efekcie kobieta odruchowo zaczyna myć zęby znacznie delikatniej i mniej starannie, przez co resztki pokarmowe zbierają się w kieszonkach przyzębnych. Sprzyja to namnażaniu bakterii i rozwojowi próchnicy.

W ciąży nietrudno o ból zębów, dlatego warto pamiętać o profilaktyce. Przede wszystkim trzeba myć zęby tak samo starannie, jak do tej pory. Dużym ułatwieniem jest szczoteczka elektryczna z końcówką z miękkiego włosia, która łatwo dociera do wszystkich zakamarków i jednocześnie nie podrażnia dziąseł. Myć należy nie tylko zęby, ale także język, aby jeszcze dokładniej usunąć bakterie z jamy ustnej.

Po wyszczotkowaniu zębów i języka trzeba wyczyścić nitką dentystyczną przestrzenie między zębami. Następnie można zastosować płyn do płukania ust, który dezynfekuje jamę ustną. Bardzo skuteczne są także domowe sposoby zapobiegające bólowi zębów w ciąży, do których zalicza się płukanie jamy ustnej wywarem z szałwii lub roztworem wody utlenionej (łyżeczka wody utlenionej na szklankę wody). W trakcie ciąży warto ograniczyć spożywanie słodkości i zaopatrzyć się w gumy do żucia bez cukru, które należy żuć, gdy po posiłku nie ma możliwości umycia zębów.

Oczywiście najlepiej wyleczyć wszystkie ubytki jeszcze przed planowaną ciążą. Oprócz tego można usunąć kamień nazębny i zabezpieczyć zęby przed działaniem bakterii, a w takcie ciąży umówić się przynajmniej na jedną wizytę kontrolną.

Ból zęba w ciąży – co robić?

Stanu zapalnego zęba w ciąży nie wolno lekceważyć, ponieważ konsekwencje zaniedbań są groźne dla zdrowia i życia dziecka. Infekcje jamy ustnej mogą przenosić się wraz z krwią do macicy i wywoływać różnego rodzaju komplikacje. Najgroźniejsze powikłania próchnicy zębów to zakażenia wewnątrzmaciczne oraz przedwczesne porody. Próchnica jest także przyczyną komplikacji okołoporodowych, dlatego leczenie zębów w ciąży jest koniecznością.

Pojawienie się bólu zębów w ciąży zawsze wymaga interwencji lekarza, którego należy poinformować o ciąży. Leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem jest jak najbardziej możliwe. Nie ma żadnych przeciwwskazań do oczyszczania i wypełniania ubytków u kobiet ciężarnych. Znieczulenie zębów w ciąży jest miejscowe i nie zawiera preparatów obkurczających naczynia krwionośne. 

Odpowiednio dobrany i podany lek nie jest szkodliwy dla płodu i przynosi szybką ulgę. Po zadziałaniu znieczulenia lekarz może nie tylko wyleczyć ubytki, ale w razie potrzeby podjąć też decyzję o usunięciu zęba. Wyrwanie zęba w ciąży jest ostatecznością, a jeśli ubytkowi towarzyszy ostry stan zapalny, dentysta może zdecydować o podaniu dozwolonego w ciąży antybiotyku z grupy penicylin lub ich pochodnych. Wyrywanie zębów w ciąży zawsze wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Ekstrakcja zęba w ciąży nie jest zalecana w pierwszym trymestrze, ponieważ może wystąpić zwiększone krwawienie z rany.

Nieco więcej problemów przysparza kanałowe leczenie zębów w ciąży. W przypadku gdy ząb wymaga leczenia kanałowego, konieczne jest wykonanie prześwietlenia zęba, co w ciąży nie jest zalecane. W niektórych sytuacjach jest to jednak konieczne – wówczas stosowane są specjalne fartuchy, które osłaniają brzuch. Nowoczesne aparaty rentgenowskie emitują minimalne dawki promieniowania, a czas ekspozycji jest tak krótki, że ryzyko uszkodzenia płodu jest naprawdę małe. W przypadku radiowizjografii ryzyko zmniejszone jest niemal do zera.

Jakich zabiegów nie przeprowadza się w ciąży?

Wybielanie zębów w ciąży nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie istnieją badania, które potwierdzałyby bezpieczeństwo takiego zabiegu dla płodu. Niezalecane jest również piaskowanie zębów w ciąży oraz leczenie ozonem.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
5
Polecamy
Co stosować na ból dziąseł w ciąży?
Co stosować na ból dziąseł w ciąży? TVN zdrowie
Co stosować na zapalenie dziąseł w ciąży?
Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia
Co stosować na zapalenie dziąseł w ciąży? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia TVN zdrowie
Zęby można leczyć kanałowo również w ciąży.
"Wizyty raz na trymestr byłyby idealne"
Zęby można leczyć kanałowo również w ciąży. "Wizyty raz na trymestr byłyby idealne" Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu?
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?