Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból kręgosłupa: kiedy wystarczą leki przeciwbólowe, a kiedy potrzebne jest specjalistyczne leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Ból kręgosłupa: kiedy wystarczą leki przeciwbólowe, a kiedy potrzebne jest specjalistyczne leczenie

Ból pleców - mężczyzna stoi tyłem i trzyma się za krzyż.

Fot. Filip_Krstic / Getty Images

Ból kręgosłupa dotyka wielu z nas. Nie zawsze jest on niepokojący - zwykle spowodowany jest szkodliwymi nawykami. Siedząca praca, zła postawa, brak ruchu i wiele innych wpływa negatywnie na stan całego naszego organizmu. 

Ból kręgosłupa daje różne objawy - czasem pojawia się chwilowo, czasem jest przewlekły, a bywa i tak, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. W leczeniu bólu pleców na początku stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a następnie rehabilitację. Jeśli te zabiegi nie pomagają, warto wykonać dalszą diagnostykę.

Ból kręgosłupa jest tak powszechnym zjawiskiem, że doświadcza go niemal 100 proc. dorosłej populacji. Na szczęście większość bólów nie wymaga specjalnego leczenia. Zwykłe leki przeciwbólowe oraz odpoczynek pomagają w większości przypadków, a potrafi zaordynować je (leki) lekarz pierwszego kontaktu. Chorego wysyła się zwykle na rehabilitację (masaże, prądy, laser, itd.) - jeśli to nie pomaga wykonujemy badania diagnostyczne, które pozwolą nam znaleźć konkretną przyczynę. Wtedy leczenie wchodzi w fazę specjalistyczną, może okazać się, że potrzeba będzie interwencja chirurga. Jeżeli bóle są nieustępliwe pomimo leczenia chorego trzeba skierować do lekarza specjalisty na dalszą diagnostykę

- wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg i specjalista w leczeniu operacyjnym schorzeń kręgosłupa.

Ból kręgosłupa - najczęstsze przyczyny

Za problemami z kręgosłupem stoimy zwykle my sami. Niewłaściwa, niedbała postawa ciała, mało ruchu, zła dieta i idąca za nią otyłość, nieodpowiednie podnoszenie ciężarów, dźwiganie zakupów, a nawet - zły sposób spania. Wszystko to ma wpływ na nasze plecy.

Podczas występowania bólów nie wolno ograniczać aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie  - trzeba o nią odpowiednio zadbać. Nasz kręgosłup kocha ruch i to właśnie on utrzymuje go w dobrej kondycji.

Ósmy odcinek programu 36,6°C już za nami! Rozwiąż quiz i przekonaj się co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Ból kręgosłupa może być różny - czasem dopada nas po  nocy, czasem po całym dniu w pracy, a czasem właśnie po aktywnym weekendzie. Jakie są przyczyny takiego bólu? Może okazać się, że stoi za nim zły materac albo poduszka!

Ból po nocy może mieć wiele różnych przyczyn. Zawsze myślimy o przyczynach spotykanych najczęściej, dopiero potem myślimy o patologiach kręgosłupa. Ból po nocy może być spowodowany używaniem nieprawidłowego materaca, może być obecny w chorobach reumatoidalnych, może być objawem zwykłego zwyrodnienia kręgosłupa, które zaczyna się po spoczynku nocnym dlatego, że chory nie używa właściwego materaca

- tłumaczy prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejcza.

Ból kręgosłupa - badania i leczenie

W diagnozie schorzeń i problemów z kręgosłupem należy zacząć od podstawowych badań i kontaktu z lekarzem rodzinnym. Zwykle okazuje się, że pacjent cierpi na zwyrodnienie, które leczy się zachowawczo - lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi oraz rehabilitacją. Dalsza diagnostyka jest potrzebna, kiedy ból kręgosłupa uniemożliwia normalne funkcjonowanie pacjenta. Może także okazać się, że niezbędna będzie operacja.

Diagnostykę trzeba rozpocząć od RTG kręgosłupa. Jeśli wykaże ono jakaś patologię, wtedy należy wykonać dokładniejsze badania - tomografię lub rezonans magnetyczny. Szczegółowe badania diagnostyczne wykonujemy wówczas, gdy dolegliwości są oporne na leczenie zachowawcze, czyli leki przeciwbólowe i rehabilitację. Badanie takie jak zwykłe zdjęcie rentgenowskie może zlecić każdy lekarz pierwszego kontaktu. Dokładniejsze badania zleca specjalista, do którego pacjenta wysyła lekarz pierwszego kontaktu

- wylicza prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejcza.

Więcej na temat bólu kręgosłupa znajdziecie tutaj: Zobacz zapis czatu o bólu kręgosłupa. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. Andrzej Maciejczak

Ból kręgosłupa - kiedy powinien zaniepokoić?

Są przypadki, kiedy ból kręgosłupa powinien nas zaniepokoić. Dzieje się tak zawsze wtedy, kiedy ból pojawia się nagle i bez określonej przyczyny. Pacjent powinien wtedy poddać się szczegółowej diagnozie, aby mieć pewność, że wykluczono poważne dolegliwości.

Jeśli pacjent miewa sporadycznie bóle kręgosłupa promieniujące do brzucha warto sprawdzić czy nie jest przypadkiem na odwrót - bóle brzucha rozchodzą się do kręgosłupa. To robi wielką różnicę. Ból kręgosłupa rzadko promieniuje do brzucha. W chorobach np. trzustki czy nerek może pojawić się złudne wrażenie, że chorego boli kręgosłup. Ból, który pan opisuje jest bardzo nietypowy, dlatego zdecydowanie warto zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu

- wyjaśnia ekspert.

Nawracający i zdiagnozowany ból nie jest powodem do niepokoju. Wystarczy stosować odpowiednie leki oraz wdrożyć program rehabilitacji. Jakie choroby kręgosłupa diagnozowane są najczęściej? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jakie choroby kręgosłupa diagnozowane są najczęściej? Źródło: Discovery live

Program Cegiełka zdrowia można oglądać na antenie Discovery life!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
29
4
Polecamy
Schorzenia kręgosłupa - czy warto je operować?
Co radzi neurochirurg, prof. Andrzej Maciejczak?
Schorzenia kręgosłupa - czy warto je operować? Co radzi neurochirurg, prof. Andrzej Maciejczak? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Migrena - ból nie do zniesienia.
Jak ją leczyć?
Migrena - ból nie do zniesienia. Jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Ból pleców - objawy, przyczyny, jak leczyć?
Ból pleców - objawy, przyczyny, jak leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?