Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie nasienia
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie nasienia

NAN

Fot: koszivu / stock.adobe.com

Seminogram, jako podstawowe badanie diagnostyczne, pozwala poznać ogólne parametry nasienia. W formie rozszerzonej umożliwia ocenę budowy plemników i oznaczenie proporcji między zbudowanymi prawidłowo a uszkodzonymi strukturalnie.

Badanie nasienia weryfikuje płodność mężczyzny i ma szczególne znaczenie na pierwszym etapie diagnostyki. W wyniku zmian środowiskowych, ekspozycji na czynniki toksyczne i promieniowanie, otyłości, siedzącego trybu życia czy chorób (ogólnoustrojowych, ale zwłaszcza narządu moczowo-płciowego) w ostatnich latach zaobserwowano znaczne zmniejszenie się w nasieniu plemników prawidłowo zbudowanych i o pożądanej ruchliwości.

Badanie nasienia – normy

Parametry nasienia są oceniane w odniesieniu do norm ustalanych przez Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO), które zmieniały się na przestrzeni lat w związku z prowadzeniem nowych badań i obserwacji medycznych. Obecnie obowiązują normy wydane w 2010 roku, według których możemy interpretować wyniki badania nasienia. Najważniejsze wskaźniki przedstawiają się następująco:

  • liczebność plemników: ≥ 15 mln/ml lub ≥ 39 mln/ejakulat,
  • żywotność plemników: ≥ 58% żywych plemników,
  • ruchliwość plemników: ≥ 32% plemników o ruchu postępowym,
  • morfologia plemników: ≥ 4% plemników o prawidłowej budowie,
  • pH: ≥ 7,2,
  • objętość ejakulatu: ≥ 1,5 ml.

Wynik wyższy dla danego parametru od przytoczonych wartości jest więc traktowany jako dobry, ale interpretacja całego seminogramu jest dużo bardziej złożona. Obejmuje zależności i oddziaływanie na siebie nawzajem poszczególnych parametrów, w połączeniu z dodatkowymi informacjami zebranymi podczas wywiadu z pacjentem, takich jak częstotliwość współżycia seksualnego czy czas wstrzemięźliwości płciowej. Złożona ocena jest konieczna, zwłaszcza kiedy wyniki poszczególnych parametrów są niższe niż w przedstawionych normach. Dlatego w celu właściwej interpretacji wyniku należy skonsultować się z andrologiem bądź urologiem, który może zlecić dodatkowe badania, aby odpowiednio dobrać sposób leczenia.

Seminogram – uwagi do interpretacji wyników

Ważne, aby pamiętać, że dobre wyniki nie oznaczają 100% pewności, że mężczyzna jest płodny. Istnieją parametry, których nie sposób zbadać w badaniu podstawowym i niezbędne są dokładniejsze pomiary. Podobnie wyniki poniżej normy również nie są jednoznaczne z niepłodnością. Znane są przypadki, że u tego typu pacjentów poczęcie dziecka drogą naturalną było możliwe, ale wymagało dłuższego czasu. Istotne też, aby wiedzieć, że parametry nasienia nie są stałe – nasienie podlega zmianom fizjologicznym, a dodatkowo na jego jakość wpływają zmiany w trybie życia i różne czynniki zewnętrzne, np. stres, choroby, dieta, używki, mała aktywność fizyczna, czynniki szkodliwe itp. Oznacza to, że wcześniej płodny mężczyzna po kilku latach może mieć problem z jakością nasienia i odwrotnie.

Badanie nasienia, jak się przygotować?

Seminogramu nie należy wykonywać w trakcie infekcji przebiegających z gorączką. Lekarz musi zostać poinformowany o wszelkich chorobach i lekach przyjmowanych na 3 miesiące przed badaniem – umożliwi to właściwą interpretację wyniku. Trzy do pięciu dni przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia seksualnego i wyłączyć z diety alkohol. Przed oddaniem próbki należy również dokładnie umyć żołądź członka.

Badany oddaje nasienie do sterylnego pojemnika. Istnieje możliwość oddania nasienia w domu, ale wówczas należy pamiętać, że pojemnik z próbką musi być dostarczony do badania (przychodni, laboratorium) nie później niż 30–40 minut od oddania i przetransportowany w temperaturze ciała (czyli w około 37 stopniach Celsjusza).

Warunki przechowywania nasienia mają duże znaczenie ze względu na jakość próbki, która trafi do laboratorium, a potem na wynik. Stąd też zaleca się oddawanie nasienia bezpośrednio w klinice.

Badanie nasienia – wskazania

Badanie nasienia powinno być wykonane w każdym przypadku, jeżeli kobieta nie zachodzi w ciążę w ciągu pierwszego roku, mimo regularnego współżycia 2-3 razy w tygodniu bez stosowania metod antykoncepcji. Wczesna diagnostyka oznacza dodatkowo szanse na wyeliminowanie czynników powodujących bądź pogłębiających niepłodność. Poza tym diagnostyka niepłodności kobiet jest dużo bardziej skomplikowana, wymaga inwazyjnych zabiegów i oznacza znacznie wyższe koszty, stąd warto zacząć od zbadania spermy mężczyzny.

Dodatkowymi wskazaniami do przeprowadzenia badania nasienia są także:

  • stany w obrębie układu rozrodczego sprzed zabiegów chirurgicznych i po nich,
  • planowana terapia przeciwnowotworowa, która jest wskazaniem do zamrożenia nasienia,
  • stany po leczeniu wnętrostwa lub skrętu jądra, przebytych w dzieciństwie,
  • stany po leczeniu steroidami (w tym zażywanie anabolików) oraz glikokortykoidami,
  • udział w programie dawców nasienia.

Badanie można przeprowadzić także na własne życzenie, bez żadnych wskazań medycznych. Jedna próbka nasienia umożliwia przeprowadzenie zarówno badań podstawowych, jak i dodatkowych, co znacznie podnosi komfort badanej osoby.

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Spermiogram - badanie nasienia.
Jak przygotować się do oceny jakości spermy
Spermiogram - badanie nasienia. Jak przygotować się do oceny jakości spermy Dzień Dobry TVN
Oligospermia:
leczenie, możliwość zajścia w ciążę
Oligospermia: leczenie, możliwość zajścia w ciążę Dzień Dobry TVN
Spermiogram – przygotowanie i wskazania do badania.
Jakie są normy spermiogramu?
Spermiogram – przygotowanie i wskazania do badania. Jakie są normy spermiogramu? TVN zdrowie
Badanie nasienia, czyli seminogram lub spermiogram.
Jak przygotować się do badania spermy?
Badanie nasienia, czyli seminogram lub spermiogram. Jak przygotować się do badania spermy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?