Polub nas na Facebooku
Czytasz: 37 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy
menu
Polub nas na Facebooku

37 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy

kobieta w ciąży

Fot: Nils Hendrik Mueller / gettyimages.com

37 tydzień ciąży to moment, w którym ciężarna kobieta powinna jak najwięcej wypoczywać. Cześć przyszłych mam może zacząć odczuwać ból w podbrzuszu, który będzie narastał do porodu. Główny rozwój dziecka już się zakończył. Jest ono w pełni przygotowane do życia w środowisku zewnętrznym.

37 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko jest już przygotowane do przyjścia na świat. Ciągle nabiera tkanki tłuszczowej (około 25 g dziennie), a układ oddechowy doskonali swoje funkcje. Dziecko przyjęło już pozycję do porodu. Organizm przyszłej matki jest mocno obciążony. Ciąże rozwiązane pod koniec tego tygodnia określa się jako donoszone, a porody – odbyte o czasie.

37 tydzień ciąży – który to miesiąc?

37 tydzień ciąży to 9, a zarazem ostatni miesiąc ciąży. Jest to druga połowa 3 trymestru ciąży.

Dolegliwości przyszłej mamy w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży brzuch kobiety jest już bardzo duży i znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Nasilają się bóle kręgosłupa i uczucie ociężałości. Przesunął się środek ciężkości, dlatego też mogą nasilić się problemy z utrzymaniem równowagi. Przyszłe mamy powinny zachować szczególną czujność podczas schodzenia po schodach czy wychodzenia z wanny. Mogą doświadczyć rwy kulszowej, która objawia się drętwieniem, mrowieniem i osłabieniem mięśni oraz bólem w obrębie kończyn dolnych. Dno macicy obniża się, na skutek czego przyszłej mamie znacznie łatwiej się oddycha. Znajduje się około 3–4 centymetrów poniżej wyrostka mieczykowatego. Niestety nadal odczuwane mogą być zgaga czy zaparcia.

Organizm matki jest bardzo obciążony. Powinna jak najwięcej wypoczywać. Serce pompuje nawet o 45% więcej krwi niż zwykle. Wiązadła w miednicy rozciągają się coraz bardziej w wyniku nacisku główki dziecka na kości. Zmniejsza się ilość wód płodowych. Podczas 37 tygodnia ciąży nasilają się skurcze Braxtona-Hicksa, które intensywnie przygotowują ciało kobiety do porodu. Mogą pojawiać się kilka razy dziennie lub kilka razy w tygodniu. Często mylone są z właściwymi skurczami porodowymi.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6

Ciężarnym dokuczają spore problemy ze snem, ponieważ ciężko znaleźć dogodną pozycję do odpoczynku. Zaleca się układanie na lewym boku, które łagodzi ucisk żyły głównej i aorty. Odradza się spanie na plecach, które nasila dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ciężarnym doskwierają: obrzęki nóg, dłoni i twarzy, świąd skóry na brzuchu spowodowany jej rozciągnięciem, zniecierpliwienie, niepokój, znużenie i podniecenie.

Przyszła mama powinna wykonywać ćwiczenia Kegla (co najmniej 25 razy dziennie), które ułatwią poród. Końcówka ciąży to również coraz częstsze uczucie twardnienia i ciągnięcia w dole brzucha.

Podczas 37 tygodnia ciąży przyszłym mamom zaczyna dokuczać ból podbrzusza, który będzie towarzyszył do dnia porodu. U ciężarnej może dojść do wypłynięcia czopa śluzowego, który dotychczas zatykał szyjkę macicy, przez co chronił przed możliwymi infekcjami. Jest to sygnał, że następuje rozwarcie szyjki macicy, co zwiastuje rozpoczynający się poród. 37 tydzień ciąży – poród

Do planowanego porodu pozostało około 3 tygodni. Od końca 37 tygodnia ciąży dziecko określane jest jako donoszone. Do porodu może dojść w każdej chwili, dlatego należy mieć już dokładnie przygotowane torby szpitalne dla matki i dziecka. Najlepiej zebrać już informacje dotyczące szpitala, w którym nastąpi rozwiązanie, podjąć kwestię obecności ojca dziecka przy porodzie, golenia spojenia łonowego czy wykonania lewatywy.

Poród w 37 tygodniu ciąży nie stanowi ryzyka dla życia dziecka. Płuca są na tyle rozwinięte, że po urodzeniu niemalże każde dziecko będzie potrafiło samodzielnie oddychać. Pęcherzyki płucne zostały wyścielone nabłonkiem i zaopatrzone w odpowiednie ilości surfaktantu, zapewniającego ich prawidłowe funkcjonowanie.

37 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Tempo wzrostu dziecka nie przebiega już tak szybko jak podczas ostatnich tygodni. Od tego momentu nabiera ono sił i tkanki tłuszczowej (około 25 g dziennie). Nagromadzony tłuszcz pomoże mu utrzymywać stałą temperaturę ciała i poziom glukozy we krwi po przyjściu na świat. Ma już wyrobiony odruch chwytania. Odbywa się intensywne mnożenie i rozwijanie komórek mózgowych. Proces ten będzie trwać jeszcze przez kilka miesięcy po porodzie. Dobrze rozwinięte są już wszystkie zmysły, a jako ostatni rozwija się wzrok. Ponadto dziecko zdolne jest do przekazywania swoich stanów i potrzeb. Jest to komunikacja prenatalna. Należy unikać intensywnych bodźców, w tym hałasu, aby zapewnić dziecku spokój.

Na ciele dziecka tworzą się fałdki i dołeczki. Wygląda ono wtedy tak, jak w chwili porodu. Twarz jest już w pełni ukształtowana i staje się bardziej pucułowata. W zgięciach łokci, kolan, pachwinach i pod pachami pozostają resztki mazi płodowej.

Dziecko przyjęło ostateczną pozycje do porodu. Jeśli jest ustawione główką w dół, to najprawdopodobniej będzie to poród naturalny. Z kolei gdy przybrało inną pozycję, możliwe, że przyjdzie na świat przez cesarskie cięcie. Lekarz może też zdecydować się na próbę obrócenia go w brzuchu mamy. Jednak nie zawsze daje to gwarancję powodzenia.

Waga dziecka w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 3 kg. Mierzy ono średnio 49–50 cm z wyprostowanymi nóżkami. Do czasu przyjścia na świat nie urośnie już dużo na długość.

Ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży

Dziecko podczas 37 tygodnia ciąży rusza się zdecydowanie mniej. Osłabiona aktywność nie powinna być powodem do niepokoju. Zwyczajnie brakuje mu miejsca do swobodnego poruszania się.

Zobacz film: Jak się rozwija płód? Źródło: 36,6.


Bibliografia:

1. Welford H., Przewodnik po ciąży, porodzie i początkach rodzicielstwa. Do startu. Gotowi. Dziecko!, Glasgow, Health Scotland, 2004.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
39 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy
39 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy TVN zdrowie
38 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy
38 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy TVN zdrowie
15.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Wygląd i waga dziecka w 15.
tygodniu ciąży
15. tydzień ciąży – który to miesiąc? Wygląd i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży Dzień Dobry TVN
32.
tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka
32. tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie