Polub nas na Facebooku
Czytasz: 28. tydzień ciąży – który to miesiąc? Ruchy i waga dziecka
menu
Polub nas na Facebooku

28. tydzień ciąży – który to miesiąc? Ruchy i waga dziecka

Kobieta w ciąży

Fot: Emma Kim / gettyimages.com

Dziecko w 28. tygodniu ciąży, czyli 7. miesiącu, ma coraz mniej miejsca na intensywne ruchy. Często już w tym okresie układa się główką w dół. W 28. tygodniu pojawiają się rzęsy oraz brwi. Brzuch kobiety ciężarnej intensywnie rośnie.

Czas, kiedy należy zgłosić się na kontrolną wizytę u lekarza, to 28. tydzień ciąży. W tym okresie warto również zastanowić się, czy nie udać się do szkoły rodzenia. Waga dziecka przekracza już 1 kg, jednak nadal jest ono zbyt małe, by poradzić sobie poza organizmem matki.

Brzuch i samopoczucie matki w 28. tygodniu ciąży

Podczas 2. trymestru ciąża często jest wolna od dolegliwości ciążowych, brzuch nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. W 3. trymestrze z tygodnia na tydzień zaczynają coraz bardziej dokuczać objawy związane z intensywnie powiększającą się macicą.

Należą do nich zgaga, duszność, spadek kondycji fizycznej. Mogą pojawić się obrzęki, problemy ze snem, bóle kręgosłupa. Kobieta musi pamiętać, by nie kłaść się na plecach ani na prawym boku. Duża już macica powoduje w tych pozycjach ucisk na żyłę główną dolną, co wywołuje w następstwie zaburzenia ciśnienia, spadek rzutu serca i omdlenia.

Twardy brzuch może oznaczać, że pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające. O ile dziecko rusza się prawidłowo, nie ma powodów do obaw. Jednak napięty brzuch i brak ruchów dziecka, połączone z jakimikolwiek innymi niepokojącymi objawami, powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Przez całą ciążę kobieta o prawidłowej masie ciała nie powinna przytyć więcej niż 13 kg, choć jest to oczywiście kwestia indywidualna. W 28. tygodniu przyrost wagi przyszłej matki może być intensywniejszy. Zbyt nadmiernemu zapobiegają odpowiednia dieta i umiarkowana aktywność fizyczna.

Jak rozwija się płód? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.

Jak wygląda dziecko w 28. tygodniu ciąży?

W 28. tygodniu ciąży zaczynają pojawiać się brwi, rzęsy, włosy na głowie. Dziecko otwiera oczy i słucha, co dzieje się na zewnątrz. Reaguje często na głos najbliższych osób. Uczy się rozpoznawać głosy rodziców, a w szczególności mamy. Nie najlepszym pomysłem jest pójście do kina czy na koncert. Zbyt głośne dźwięki w otoczeniu są bardzo nieprzyjemne dla dziecka, mogą być wręcz szkodliwe.

Dziecko w 28. tygodniu ciąży jest już bardzo proporcjonalne, jego skóra również staje się coraz lepiej wykształcona, choć jest jeszcze bardzo delikatna. Po 28. tygodniu ciąży waga dziecka wynosi przeszło 1 kg. Na powierzchni mózgu zaczynają kształtować się bruzdy. Zwiększa się ilość tkanki mięśniowej, wzrasta masa kości.

Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży

Dziecko ułożone jest już najczęściej główką do dołu. Jego ruchy mogą być momentami gwałtowne i nieprzyjemne dla kobiety, kiedy np. dziecko kopnie ją w okolicę żołądka czy wciśnie nóżki w kierunku wątroby. Dziecko ma coraz bardziej skoordynowane ruchy. Pojawia się w tym czasie u niego odruch ssania. Potrafi ono złożyć rączkę w piąstkę.

Badania w 28. tygodniu ciąży

Podczas wizyty w 28. tygodniu ciąży lekarz przeprowadza badanie ultrasonograficzne (USG). Konieczne bowiem w tym tygodniu są m.in. ocena czynności serca płodu, stwierdzenie wagi i ruchów dziecka oraz analiza wielu innych parametrów. Ważna jest również kontrola ciśnienia tętniczego i wagi przyszłej mamy.

Dziecko urodzone w 28. tygodniu ciąży

Dziecko, które przyjdzie na świat w 28. tygodniu ciąży, to wcześniak. W przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym lekarze robią wszystko, by mu zapobiec. Zdarzają się niestety sytuacje kliniczne, kiedy nie da się uniknąć porodu. Dziecko urodzone w tym czasie ma już spore szanse na przeżycie, choć należy pamiętać, że jest często obciążone powikłaniami związanymi z wcześniactwem.

Zobacz nasz film i dowiedz się jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
2
Polecamy
28.
tydzień ciąży - waga dziecka i samopoczucie mamy
28. tydzień ciąży - waga dziecka i samopoczucie mamy Dzień Dobry TVN
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy?
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy? TVN zdrowie
30.
tydzień ciąży – jak się czuje przyszła mama?
Badanie USG
30. tydzień ciąży – jak się czuje przyszła mama? Badanie USG TVN zdrowie
13.
tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć
13. tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie