Polub nas na Facebooku
Czytasz: 14 tydzień ciąży – jaki wygląda dziecko i czy można już określić jego płeć?
menu
Polub nas na Facebooku

14 tydzień ciąży – jaki wygląda dziecko i czy można już określić jego płeć?

Kobieta siedzi na łóżku i pokazuje test ciążowy

Fot: pololia / stock.adobe.com

14 tydzień ciąży to moment, w którym matka jest już po USG genetycznym i może być prawie pewna, że w jej ciele rozwija się zdrowe dziecko. Towarzyszące ciąży objawy na tym etapie powinny być o wiele mniej uciążliwe niż w pierwszym trymestrze.

Kobiety w 14 tygodniu ciąży są nie tylko mniej zmęczone i zestresowane niż dotychczas, ale całe ich ciało wygląda zazwyczaj bardzo atrakcyjnie. To wszystko, potęgowane radością związaną z oczekiwaniem na dziecko, sprawia, że wiele kobiet uważa ten czas za najpiękniejszy w życiu.

14 tydzień ciąży – który to miesiąc?

14 tydzień ciąży to 2 tydzień 4 miesiąca i tym samym 2 trymestru. Matka powinna się czuć o wiele lepiej, a dziecko nadal intensywnie się rozwija.

Jakie objawy przynosi ze sobą 14 tydzień ciąży?

W wyniku wysokiego poziomu estrogenu częstym objawem pojawiającym się w 14 tygodniu ciąży jest obrzęk śluzówek w nosie i stałe poczucie, że jest on zatkany. Mogą do tego dołączyć częste krwawienia z nosa wywołane obrzękiem śluzówki i jej przekrwieniem. Jest to zupełnie normalne i nie stanowi powodu do obaw. U przyszłej matki mogą się pojawić już bóle pleców wywołane ciężarem macicy. Bardzo szczupłe kobiety powinny odpowiednio dużo przytyć, ponieważ bóle kręgosłupa w ciąży najczęściej występują właśnie u osób z niedowagą. Inne profilaktyczne działania to między innymi noszenie butów na płaskim obcasie, korzystanie z wygodnych foteli i częste spacery. Zapotrzebowanie na kalorie w 2 trymestrze rośnie nieznacznie, ale kobiecie mogą towarzyszyć napady silnego głodu, powinna więc uważać, aby się nie przejadać. Począwszy od 13 tygodnia przyszła matka powinna zacząć przybierać na wadze 400–500 g w tygodniu.

14 tydzień ciąży – brzuch przyszłej matki

Wraz z powiększającym się brzuchem, który powinien już być widoczny, rozciągają się więzadła macicy, co może wywoływać silne bóle w podbrzuszu, miednicy i pachwinach. Zachowanie aktywności fizycznej oraz masaże stóp mogą złagodzić te dolegliwości.

14 tydzień ciąży – jak wygląda i rozwija się dziecko?

Płód w 14 tygodniu ciąży wygląda jak miniaturowy człowiek z nieco za dużą głową. Większość jego organów już pracuje. Potrafi ssać palec, ziewać i reaguje na dotyk – na przykład ścianki macicy czy głowicy USG. Dotknięty w policzek instynktownie odwracałby głowę, aby szukać piersi matki. Mimo to wciąż potrzeba 5 kolejnych miesięcy, aby w pełni wykształciły się organy dziecka, a ono odpowiednio dużo przybrało na wadze. W tej chwili bowiem mierzy około 9–10 cm i waży 40–50 g.

Zobacz także: Od którego tygodnia widać ciążę na USG? Ile razy i jak często należy robić USG w ciąży?

Czy 14 tydzień ciąży to dobry moment na zrobienie USG 3D? Czy będzie już na nim widać płeć dziecka? 

Jeżeli nie wymaga tego stan zdrowia matki, rzadko wykonuje się profilaktyczne USG w 14 tygodniu ciąży, gdyż kilka, kilkanaście dni wcześniej robione było dokładne badanie genetyczne. Nie ma jednak przeciwwskazań do przeprowadzenia USG w tym okresie, jeżeli w tym terminie przypada profilaktyczna wizyta u ginekologa. Badania ultrasonografem w 2 trymestrze dostarczają rodzicom dużych wzruszeń, ponieważ mogą oni już poznać płeć dziecka, a także obserwować jego różne czynności życiowe i zachowania. Zdarza się, że dziecko ssie kciuk, oddaje mocz lub ma czkawkę podczas badania. USG 3D i 4D wykonuje się dopiero w 20 tygodniu ciąży.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

CRL i inne parametry w 14 tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży długość ciała dziecka od głowy do stóp (CRL) powinna mieścić się w zakresie 90–109 mm, a masa w granicach 45–51 g. Normy dla pozostałych parametrów to:

  • 79–88 mm dla obwodu brzucha (AC);
  • 28–35 mm dla szerokości głowy (BPD);
  • 96–107 mm dla obwodu głowy (HC);
  • 14–17 mm dla kości udowej (FL).

Czy w 14 tygodniu ciąży można wyczuć ruchy dziecka?

Bardzo rzadko zdarza się, że matka może wyczuć ruchu dziecka przed 16 tygodniem ciąży, tym bardziej jeśli jest to jej pierwsze dziecko. Sensacje dobiegające z brzucha w 14 tygodniu mogą być wywołane przez gazy zalegające w jelitach.

Zobacz także: Witaminy dla kobiet – jakie należy brać przed ciążą, a jakie podczas ciąży?

Bóle brzucha, krwawienia, plamienia i skurcze macicy w 14 tygodniu ciąży

Mimo że ryzyko, że dojdzie do poronienia, bardzo spadło, ciężarna powinna zachować czujność i obserwować, co dzieje się z jej organizmem. Choć bóle brzucha w 14 tygodniu ciąży to powszechna dolegliwość związana z rozciąganiem się więzadeł lub problemami jelitowymi, czasami mogą one świadczyć o tym, że dzieje się coś groźnego. Jeżeli mama odczuwa niepokój związany z bólami brzucha powinna bez wahania udać się do lekarza. Przy wystąpieniu objawów takich jak krwawienie, plamienia lub skurcze macicy w 14 tygodniu ciąży należy się niezwłocznie udać do lekarza, gdyż mogą one świadczyć o stanie zagrażającym płodowi i być zwiastunem poronienia. W takim przypadkach często konieczna jest hospitalizacja lub dłuższe leżenie i przyjmowanie leków podtrzymujących ciążę. Nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ nie każde plamienie w ciąży świadczy o tym, że dzieje się coś złego dzieckiem. Jego przyczyną mogą być również nadżerki lub polipy na szyjce macicy oraz krwiaki podłożyskowe.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
3
Polecamy
15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i czy można już wyczuć jego ruchy?
15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i czy można już wyczuć jego ruchy? TVN zdrowie
11 tydzień ciąży – jakie pojawiają się objawy i jak wygląda dziecko?
11 tydzień ciąży – jakie pojawiają się objawy i jak wygląda dziecko? TVN zdrowie
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
USG genetyczne i badania prenatalne
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? USG genetyczne i badania prenatalne Dzień Dobry TVN
13.
tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć
13. tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?