Trawa pszeniczna pozwala dłużej cieszyć się młodością dzięki olbrzymiej zawartości witamin i mikroelementów oraz przeciwutleniaczy. Wspiera walkę z rakiem i organizm w czasie chemioterapii. Pomaga też na wiele innych przypadłości zdrowotnych.
Co to jest trawa pszeniczna?
Trawa pszeniczna to młode, dwutygodniowe pędy pszenicy, które zawierają duże, skondensowane ilości składników leczniczych, w tym witamin, mikroelementów i chlorofilu. Została uznana za jeden z superpokarmów, który warto włączyć do swojej diety.
Trawa pszeniczna – wartości odżywcze
4 g trawy pszenicznej zawiera 15 kalorii, 2 g węglowodanów i 1 g białek. Nie stanowi więc ona budulca organizmu, który może zastąpić pożywienie. Jednak duża ilość witamin i mikroelementów sprawia, że warto włączyć ją do codziennej diety.
Łyżeczka trawy pszenicznej zaspokaja między innymi:
- 30% dziennego zapotrzebowania na witaminę A,
- 12% dziennego zapotrzebowania na witaminę C,
- 1600% dziennego zapotrzebowania na witaminę E,
- 44% dziennego zapotrzebowania na witaminę K,
- 733% dziennego zapotrzebowania na tiaminę,
- ponad 15 000% dziennego zapotrzebowania na ryboflawinę,
- 1260% dziennego zapotrzebowania na niacynę,
- 1950% dziennego zapotrzebowania na witaminę B6,
- 44% dziennego zapotrzebowania na żelazo,
- 413% dziennego zapotrzebowania na cynk,
- 85% dziennego zapotrzebowania na miedź,
- 700% dziennego zapotrzebowania na mangan.
Zawiera także wapń, selen, potas, magnez i fosfor w mniejszych ilościach.
Jakie właściwości zdrowotne ma trawa pszeniczna? Dowiesz się tego z filmu:
Badania wykazały, że wodne ekstrakty uzyskane z trawy pszenicznej działają przeciwrakowo i mogą być pomocne w leczeniu raka jamy ustnej, który jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Ponieważ bardzo dobrze wzmacniają organizm dzięki dużej zawartości witamin, zalecane są także osobom po chemioterapii. Duże ilości przeciwutleniaczy zapobiegają też rozwojowi i remisji raka.
Sok z trawy pszenicznej okazał się też być skutecznym lekiem w nawracających i przewlekłych infekcjach pęcherza wywołanych przez bakterię Escherichia coli. Wykazuje on bowiem silne właściwości zapobiegające ich przyleganiu do ścianek pęcherza moczowego, a co za tym idzie, uniemożliwia ich namnażanie się.
Trawa pszeniczna zawiera duże ilości chlorofilu, zielonego barwnika znajdującego się w roślinach, który umożliwia im fotosyntezę. Wpływa on dobroczynnie na stan zdrowia człowieka, ponieważ:
-
dostarcza budulec do produkcji krwi – chlorofil wygląda niemal identycznie jak hemoglobina, ale różni się tym, że w jego centrum znajduje się magnez, a nie żelazo;
-
działa przeciwutleniająco – usuwa wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia się;
- działa przeciwbakteryjnie;
-
wspomaga regenerację tkanek – może być wykorzystany do leczenia nadżerek w przewodzie pokarmowym, a także zewnętrznie w przypadku skaleczeń, oparzeń, odmrożeń i odleżyn;
-
działa detoksykująco – oczyszcza organizm i neutralizuje toksyny;
- reguluje poziom cukru we krwi.
Sok z trawy pszenicznej może być stosowany również zewnętrznie. Leczy rany, wypryski, wysypki, stany zapalne skóry, oparzenia i odmrożenia. Natomiast osoby, którym dokuczają bóle stawowe, mogą robić z niego okłady. Wcierany we włosy wzmacnia je, zapobiega ich wypadaniu i siwieniu. Można go też wykorzystać w przypadku dolegliwości jamy ustnej, pędzlując afty lub skaleczenia, a także płucząc gardło. Rozcieńczony może służyć do przemywania oczu.
Na czym polega zdrowe odżywianie? Jak odpowiednio zbilansować swoją dietę? Przekonajcie się:
Trawa pszeniczna na odmłodzenie
Trawa pszeniczna może być podstawą do stworzenia prawdziwego eliksiru młodości. Zawarte w niej witaminy i przeciwutleniacze zapobiegają procesowi starzenia i poprawiają stan skóry, włosów i paznokci. Dobroczynnie na skórę i przeciwzmarszczkowo wpływają witamina A i E, podczas gdy duże ilości miedzi spowalniają procesy siwienia. Dlatego też trawa pszeniczna utrzymuje urodę i przedłuża młody wygląd.
Trawa pszeniczna w proszku, w tabletkach lub w postaci soku
Trawa pszeniczna w proszku jest wygodna w użyciu, ponieważ można ją dodać do zup, koktajli czy jogurtów, natomiast tabletki łatwiej przewozić. Najlepszymi właściwościami charakteryzuje się jednak świeżo wyciskany sok z trawy pszenicznej. Prasa, która umożliwia jego tłoczenie, jest nie tylko bardzo droga, ale dodatkowo zajmuje wiele miejsca. Istnieją jednak wyciskarki ślimakowe, które umożliwiają uzyskanie soku z trawy pszenicznej w warunkach domowych. Zawiera on najwięcej chlorofilu i witamin.
Bibliografia:
1. Wheat grass Nutrition Facts & Calories
2. Gore R. D., Palaskar S. J., Bartake A. R. i in., Wheatgrass: Green Blood can Help to Fight Cancer, „Journal of Clinical and Diagnostic Research for doctors”, 11 (6), 2017.
3. Beydokthi S. S., Sendker J., Brandt S. i in, Traditionally used medicinal plants against uncomplicated urinary tract infections: Hexadecyl coumaric acid ester from the rhizomes of Agropyron repens (L.) P. Beauv. with antiadhesive activity against uropathogenic E. coli, „Fitoterapia”, 117, s. 22–27, 2017.