Sok z pokrzywy: działanie, jak i ile pić, przeciwwskazania i skutki uboczne

Fot.: Dušan Zidar / stock.adobe.com

Sok z pokrzywy ma właściwości zdrowotne i zastosowanie w profilaktyce i leczeniu m.in. chorób nerek czy przerostu prostaty. Najlepiej sięgać po świeży sok z pokrzywy przygotowany w domu. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 3 łyżek soku z pokrzywy.

Pokrzywa występuje na prawie całym świcie, oprócz Afryki Południowej i kręgu polarnego. Jej różne odmiany były stosowane w medycynie od starożytności. Współcześnie ma zastosowanie w medycynie naturalnej, przemyśle spożywczym, kosmetyce oraz w kuchni jako zioło.

Sok z pokrzywy: właściwości lecznicze i prozdrowotne

Sok z pokrzywy właściwości lecznicze ma dzięki zawartości cennych dla ludzkiego organizmu składników. Świeży sok z pokrzywy jest źródłem:

  • witaminy C,
  • witaminy E,
  • witaminy K,
  • flawonoidów,
  • wapnia,
  • magnezu,
  • żelaza,

Sok z pokrzywy działanie antyseptyczne i ściągające oraz przeciwzapalne wykazuje dzięki garbnikom. Może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie.

Duża zawartość steroli roślinnych sprawia, że sok z pokrzywy ma właściwości obniżające cholesterol.

Czy sok z pokrzywy odchudza? Ma działanie moczopędne i tym samym sprzyja oczyszczaniu organizmu oraz niweluje obrzęki, wspomaga redukcję masy ciała. Stosowany łącznie w dietą niskokaloryczną i ćwiczeniami może przyspieszać efekty odchudzania.

Zastosowanie soku z pokrzywy

Na co sok z pokrzywy może być stosowany leczniczo, a na co profilaktycznie? Sok z pokrzywy zastosowanie lecznicze może mieć w przypadku niedokrwistości, zmian skórnych oraz w infekcjach układu moczowego. Działanie moczopędne i antybakteryjne sprzyja usuwaniu bakterii.

Sok z pokrzywy efekty przynosi w leczeniu ropnych zmian skórnych, w tym czyraków, trądziku czy ropni, wspomaga leczenie łupieżu łojotokowego oraz stymuluje wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu. Sok z pokrzywy na anemię działa dzięki zawartości żelaza i witamin C, B2 oraz K.

Profilaktycznie i wspomagająco w leczeniu sok z pokrzywy może być stosowany na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, przerost i raka prostaty, reumatyzm, choroby wątroby, jelit i w osteoporozie.

Zewnętrznie sok z pokrzywy na włosy i na skórę stosuje się w celu ograniczenia wydzielania łoju oraz pobudzenia krążenia w tych partiach ciała. Sok z pokrzywy na włosy regeneruje je, wzmacnia i przyspiesza ich wzrost. Efekty zauważalne są po około 2 do 3 tygodni. Natomiast sok z pokrzywy na twarz osusza niedoskonałości, rozjaśnia przebarwienia, wygładza drobne zmarszczki i ujednolica koloryt cery.

Sok z pokrzywy w ciąży wskazany jest dla kobiet cierpiących na anemię ciążową lub nią zagrożonych. Poprawia ogólny stan organizmu i zapobiega infekcjom układu moczowego oraz okolic intymnych.

Dawkowanie soku z pokrzywy – jak i ile pić?

Jak pić sok z pokrzywy? Można rozcieńczać go w letniej wodzie. Dla poprawy smaku można pić sok w pokrzywy z miodem. Ile pić soku z pokrzywy? Najlepiej nie więcej niż 3 łyżki na dobę, rozdzielając tę dawkę na dwie – rano i wieczorem. Sok z pokrzywy dawkowanie powinien mieć uzależnione od indywidualnych uwarunkowań organizmu i celu (w profilaktyce maksymalna dawka to około 10-20 mililitrów [ml] na dobę, w leczeniu anemii nawet do 30 ml na dobę).

Dla dzieci sok z pokrzywy dawkowanie powinien mieć mniejsze, a najlepiej skonsultować je ze specjalistą.

Jak długo można pić sok z pokrzywy? Bezpieczny okres to 1 miesiąc, by nie dopuścić do utraty witamin i soli mineralnych.

Jak stosować sok z pokrzywy zewnętrznie? Do włosów należy go rozcieńczyć – 10 ml soku na około 60 ml wody. Sok z pokrzywy na twarz można stosować bez rozcieńczania.

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Sok z pokrzywy: przeciwwskazania do stosowania i skutki uboczne

Skutki uboczne picia soku z pokrzywy nie zostały zbadane. Wiadomo natomiast, jaka jest odpowiedź na pytanie: „czy sok z pokrzywy może zaszkodzić?”. Może. Przeciwwskazania do picia soku z pokrzywy to choroby narządów rodnych, np. rak, mięśniaki, krwawienia, przewlekłe choroby nerek, zabiegi chirurgiczne oraz cukrzyca. Sok w pokrzywy nie powinien być spożywany w przypadku nadmiaru żelaza w organizmie.

Jak zrobić sok z pokrzywy do picia? Przepisy i sposoby

Jak zrobić sok z pokrzywy? Przepis na sok z pokrzywy z miodem i żurawiną:

Składniki:

  • 50 ml soku z pokrzywy,
  • 150 ml letniej wody (przegotowanej),
  • 1 łyżeczka miodu,
  • 1 łyżeczka soku z żurawiny lub 1 łyżka owoców.

Składniki należy ze sobą połączyć i od razu wypić.

Jak wycisnąć sok z pokrzywy? Używając wyciskarki wolnoobrotowej, ewentualnie blendera lub sokowirówki. Najbardziej wartościowy jest sok z pokrzywy z wyciskarki.

W przypadku blendera należy umieścić w naczyniu świeżą pokrzywę (liście lub całe łodygi), dolać wody, by całkowicie przykryła rośliny i zmiksować. Następnie koktajl wystarczy przecedzić i wypić.

Sok z pokrzywy z miodem i cytryną robi się analogicznie jak z innymi dodatkami, zmieniając składniki na miód i cytrynę.

Bibliografia:

1. M. Pieszak, P. L. Mikołajczak, Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.), Postępy Fitoterapii 2010, nr 4, s. 199-204, dostęp online 15.01.2018 r., materiał dostępny jest pod linkiem.

Data aktualizacji: 30.04.2018,
Opublikowano: 19.03.2018 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jadwiga 23.08.2018r.

Jak mi wyrastają pokrzywy w ogródku to zawsze je usuwam.. Do tej pory nie myślłam, że mogę z nich zrobić coś przydatnego. Podobno oparzenia też są zdrowe, ale ja bardzo tego nie lubię. Zrobię sama w takim razie, zobaczę, czy mi wyjdzie.

GosiaK 23.08.2018r.

Najlepiej uzbierać wiosenne pokrzywy i ususzyć ją jak miętę i pić napary. Smak może nie jest najlepszy właściwie to taka mieszanka chwastu z zieloną herbata niskiej jakości ale pomaga np. na anemię, wzmacnia włosy i paznokcie ale trzeba uzbroić się w cierpliwość trzeba pić przynajmniej przez 2 miesiące filiżankę dziennie.

Domi27 22.08.2018r.

mam straszny problem z wypadającymi włosami i słabymi paznokciami koleżanka poleciła mi sok z pokrzywy koncze pic 2 butelke moje dawkowanie to 25 ml 2 razy dziennie czyli tez inaczej. no wlasnie jak powinno się pic prawidłowo? i po jakim czasie widać efekty..... dopiero po miesiącu?

Alutka 07.08.2018r.

Pije druga butekę pokrzywy ale dwie różne i na każdej inne dawkowanie na pierwszej 20ml w trakcie jedzenia a teraz dwa razy po 10ml pół godziny przed posiłkiem???????Jak to jest????

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej