Jak prawidłowo żywić dziecko? Zobacz zapis czatu z dr Joanną Myszkowską-Ryciak, dietetykiem 

Fot: Morsa Images / gettyimages.com

Dieta jest ważna w każdym wieku. W przypadku dzieci menu może wpłynąć na to, czy malec w przyszłości będzie otyły, czy też będzie się zmagał z cukrzycą typu 2 lub chorobami serca. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice właściwie komponowali posiłki dziecka. Jeśli nie wiesz, co wolno podawać dziecku, a czego nie, weź udział w czacie i zadaj pytanie ekspertowi. Na wasze pytania odpowiadała dr Joanna Myszkowska-Ryciak, dietetyk.

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Szacuje się, że już co czwarte ma nadwagę. Jeśli nic się nie zmieni doczekamy czasów, gdy już u trzydziestolatków lekarze będą diagnozować zawał serca. Takiej sytuacji można jednak uniknąć. Wystarczy zmienić dietę.

Dieta dziecka – co powinno się w niej znaleźć?

Menu dziecka, tak samo jak osoby dorosłej, powinno opierać się na warzywach. To właśnie one są najlepszym źródłem witamin i substancji odżywczych, których młody organizm potrzebuje. Warto pamiętać także o produktach z pełnego ziarna oraz rybach, które stanowią najlepsze źródło kwasów omega-3.  Związki te poza korzystnym wpływem na układ krwionośny mają ogromny wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka. To dzięki nim starsze już dziecko szybciej się uczy, ma lepszą pamięć i łatwiej zapamiętuje nowe informacje.

Przypominamy, że już w najbliższą sobotę, 13 kwietnia, w programie 36,6°C startuje akcja #jembozdrowe. Więcej informacji o akcji znajdziesz tutaj.

Racjonalne menu to najlepszy sposób, aby dziecko w dorosłym życiu nie miało problemów z nadwagą, sercem, nadciśnieniem i nie zachorowało na cukrzycę typu 2. Zmiana nawyków żywieniowych to proces, który powinien dotyczyć nie tylko samego dziecka, ale i jego rodziców. Jeśli tylko dziecko będzie „zmuszane” do jedzenia zdrowych rzeczy, nic z tego nie będzie. Rodzice muszą sobie zdawać sprawę, że dziecko uczy się przede wszystkim przez obserwację i w późniejszym wieku będzie powielało schematy, które pozna w domu. Czy zmiana utartych nawyków jest trudna? Jak zacząć zmieniać swoje podejście do żywienia? Na te i na inne Wasze pytania odpowiadała dr Joanna Myszkowska-Ryciak, dietetyk.

Jak zacząć jeść zdrowo?

Zdrowe żywienie ma wpływ nie tylko na wygląd czy sprawność fizyczną dziecka. Coraz częściej mówi się, że dieta jaką stosujemy może wpłynąć na nasze samopoczucie. Zdaniem wielu badaczy niezdrowe menu można łączyć także z depresją! Warto mieć to na uwadze i zamiast serwowania dziecku kolejnej słodkiej przekąski czy hamburgera z popularnej restauracji,podać mu jabłko czy domowej roboty słodycze.

Dr Joann Myszkowska-Ryciak to specjalistka z zakresu żywienia. Zajmuje się przede wszystkim żywieniem dzieci (żywieniem niemowląt i małych dzieci; postępowaniem dietetycznym u dzieci z cukrzycą, otyłością oraz zaburzeniami odżywiania), dietoterapią oraz znaczeniem diety w profilaktyce. Na co dzień pracuje w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Jak zmienić nawyki żywieniowe swoje i dziecka? Poradź się eksperta!
Data aktualizacji: 12.04.2019,
Opublikowano: 09.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej