Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Szacuje się, że już co czwarte ma nadwagę. Jeśli nic się nie zmieni doczekamy czasów, gdy już u trzydziestolatków lekarze będą diagnozować zawał serca. Takiej sytuacji można jednak uniknąć. Wystarczy zmienić dietę.
Dieta dziecka – co powinno się w niej znaleźć?
Menu dziecka, tak samo jak osoby dorosłej, powinno opierać się na warzywach. To właśnie one są najlepszym źródłem witamin i substancji odżywczych, których młody organizm potrzebuje. Warto pamiętać także o produktach z pełnego ziarna oraz rybach, które stanowią najlepsze źródło kwasów omega-3. Związki te poza korzystnym wpływem na układ krwionośny mają ogromny wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka. To dzięki nim starsze już dziecko szybciej się uczy, ma lepszą pamięć i łatwiej zapamiętuje nowe informacje.
Przypominamy, że już w najbliższą sobotę, 13 kwietnia, w programie 36,6°C startuje akcja #jembozdrowe. Więcej informacji o akcji znajdziesz tutaj.
Racjonalne menu to najlepszy sposób, aby dziecko w dorosłym życiu nie miało problemów z nadwagą, sercem, nadciśnieniem i nie zachorowało na cukrzycę typu 2. Zmiana nawyków żywieniowych to proces, który powinien dotyczyć nie tylko samego dziecka, ale i jego rodziców. Jeśli tylko dziecko będzie „zmuszane” do jedzenia zdrowych rzeczy, nic z tego nie będzie. Rodzice muszą sobie zdawać sprawę, że dziecko uczy się przede wszystkim przez obserwację i w późniejszym wieku będzie powielało schematy, które pozna w domu. Czy zmiana utartych nawyków jest trudna? Jak zacząć zmieniać swoje podejście do żywienia? Na te i na inne Wasze pytania odpowiadała dr Joanna Myszkowska-Ryciak, dietetyk.
Jak zacząć jeść zdrowo?
Zdrowe żywienie ma wpływ nie tylko na wygląd czy sprawność fizyczną dziecka. Coraz częściej mówi się, że dieta jaką stosujemy może wpłynąć na nasze samopoczucie. Zdaniem wielu badaczy niezdrowe menu można łączyć także z depresją! Warto mieć to na uwadze i zamiast serwowania dziecku kolejnej słodkiej przekąski czy hamburgera z popularnej restauracji,podać mu jabłko czy domowej roboty słodycze.
Dr Joann Myszkowska-Ryciak to specjalistka z zakresu żywienia. Zajmuje się przede wszystkim żywieniem dzieci (żywieniem niemowląt i małych dzieci; postępowaniem dietetycznym u dzieci z cukrzycą, otyłością oraz zaburzeniami odżywiania), dietoterapią oraz znaczeniem diety w profilaktyce. Na co dzień pracuje w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.