Poznaj trendy żywieniowe na 2020 rok! Oto 6 najważniejszych kierunków

Getty Images

Nowy Rok przynosi nowe trendy – także w dietetyce. Co w 2020 roku będzie modne w kontekście odżywania? O odpowiedź poprosiliśmy dietetyczkę.

Choć trendy w odżywianiu nie zmieniają się tak szybko, jak te modowe, z roku na rok pewne historie mocniej wybrzmiewają nawet w tej dziedzinie. Na co więc warto zwrócić uwagę w 2020 roku? Jakie produkty czy diety dobrze jest wypróbować? Wraz z dietetykiem – Felicją Szałapską – wybraliśmy 6 najważniejszych kierunków w dietetyce na kolejne 365 dni.

Zdrowe przekąski

O zdrowych alternatywach dla małego, słodkiego co nieco, mówi się już od dawna. Niemniej w tym roku gorąco zachęcamy, byś przestawił się na przekąski warzywne (np. z kalafiora, grochu, ciecierzycy, jarmużu). Dzięki temu nie tylko zadbasz o swoje zdrowie, ale i zgrabną sylwetkę. Poza tym specjaliści do spraw żywienia namawiają także by stosować alternatywy cukru spożywczego. Zamiast sięgać po „klasyczny” cukier, dobrze jest sięgnąć po syrop z owoców – np. z granatu, kokosa, czy daktyli. Swoją drogą… czy wiesz, że wykazano zwiększoną o 25% wydajność w pracy czy nauce u tych ludzi, którzy regularnie sięgali po zdrowe posiłki?

Jedzenie bezglutenowe

Ten termin słyszałeś już na pewno. Jednak jesteśmy przekonani, że do tej pory nie zawsze łatwo było ci uniknąć glutenu w diecie. Jednak od jakiegoś czasu na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które pomogą ci utrzymać bezglutenowe menu. Mąka migdałowa, kokosowa , gryczana, bananowa... W 2020 roku alternatywne mąki z różnorodnych owoców i warzyw będą coraz częściej pojawiać się w przepisach. Co ciekawe, mówi się, że coraz częściej znajdziemy je także w gotowych produktach, takich jak: tortilla, pączki czy ciastka.

Co to jest gluten? Kiedy warto z niego zrezygnować? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Komu szkodzi gluten? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Roślinne alternatywy dla mięsa

Rok 2020 będzie rokiem roślinnych alternatyw mięsnych. Bezmięsny burger, a może wegańska kiełbasa? Producenci żywności zaczną oferować szerszą gamę bezmięsnych zamienników. Zresztą łączy się z tym również fakt, że 43% Polaków deklaruje niejedzenie mięsa lub próby ograniczenia jego spożywania. Wiele wskazuje także na to, że fleksitarianizm (dieta polegająca na spożywaniu ograniczonej liczby posiłków mięsnych) stanie się bardziej popularny.

Żywność z in vitro

Hodowla zwierząt negatywnie wpływa na środowisko. W związku z tym już od kilku lat trwają badania nad jedzeniem z tak zwanej probówki. Zresztą w tej branży pojawia się coraz więcej firm, które próbują stworzyć mięso metodą in vitro w coraz bardziej przystępnych cenach. Dlaczego mięso tworzone w ten sposób to dobra opcja? Po pierwsze likwiduje nam to etyczny problem związany ze spożywaniem tego typu dań. Poza tym na nasze talerze trafia mięso bez antybiotyków czy hormonów. Dodatkowo oszczędzamy wodę o 90% w stosunku do wytwarzania tradycyjnego mięsa.

Zobacz także: Naukowiec z Centrum Nauki Kopernik wyhodował mięso kurczaka

Promocja ruchu „zero wast”

Na całym świecie co roku wyrzuca się około 1,3 miliarda ton żywności zdatnej jeszcze do spożycia. Jak podają prognozy, liczba ta do 2025 roku wzrośnie prawie o połowę. Mówi się, że w Polsce w ciągu 365 dni przeciętny Kowalski marnuje około 235 kg jedzenia. W związku z tym ograniczenie marnotrawienia w 2020 roku będzie priorytetem dla rządów, organizacji pozarządowych i pojedynczych konsumentów. Smutny jest tutaj również fakt, że 44% wyrzucanych produktów stanowią owoce i warzywa, które nierzadko trafiają do kosza wyłącznie ze względu na swój „niedoskonały” wygląd (nieregularny kształt, kolor itp.).

Bio opakowania

W tym roku wagę przywiązujemy nie tylko do niemarnowania jedzenia, ale i ograniczenia plastiku. Jadalne talerze i sztućce, opakowania nadające się do kompostowania czy produkty wielokrotnego użytku, jak np. rurki z makaronu lub sztućce z bambusa to już powoli nasza rzeczywistość.

Zobacz też film: jak wytrwać na diecie?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 06.02.2020,
Opublikowano: 05.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej