Pasożyty u dzieci - skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

Fot: Deborah Faulkner / gettyimages.com

Osłabienie, złe samopoczucie czy nawracające bóle brzucha to dolegliwości, które mogą pojawić się u dziecka z bardzo różnych powodów. Jednym z nich mogą być pasożyty. Skąd się biorą u dziecka i jak sobie z nimi poradzić?

Dzieci najczęściej padają ofiarą pasożytów układu pokarmowego. Maluchy, które dopiero uczą się podstawowych zasad higieny, lubią wkładać do buzi brudne ręce czy zabawki. Czasem zdarza się, że znajduje się na nich "coś", co może zafundować dziecku niemałe problemy ze zdrowiem. Jakie pasożyty najczęściej łapią dzieci? Jak rozpoznać, że dziecko może mieć w organizmie nieproszonego gościa i jak skutecznie się go pozbyć?

Jakie pasożyty najczęściej występują u dzieci?

  • Owsiki

Pasożytów, które mogą pojawić się w organizmie dziecka jet bardzo wiele. Jednaka zdecydowanie najczęściej dzieci "łapią" owsiki. Pasożyty te zaliczane są do nicieni. Jaja owsików mogą znajdować się na rękach, przedmiotach codziennego użytku czy zabawkach. Wystarczy, że dziecko włoży do buzi brudną rączkę czy zabawkę i zakażenie gotowe.

Jak rozpoznać, że dziecko ma owsiki?

Najbardziej charakterystycznym objawem owsicy jest swędzenie odbytu, które nasila się przede wszystkim wieczorem i w nocy. Dziecko może źle sypiać, czuć się zmęczone, rozdrażnione i mieć problemy z koncentracją. U części dzieci przy owsicy pojawiają się także sińce i worki pod oczami. W skrajnych przypadkach pasożyt wywołuje zapalenie wyrostka robaczkowego, a u dziewczynek - nawracające infekcje intymne. Jeśli pasożytów jest dużo, można je zobaczyć w kale dziecka lub w okolicy odbytu.

Jak się pozbyć owsików?

W pierwszej kolejności lekarz powinien zlecić badanie kału. Kiedy test potwierdzi, że dziecko ma owsiki lekarz przepisze leki, które będzie musiała przyjmować cała rodzina. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jaja owsików bardzo łatwo się przenoszą. Mogą się znajdować na ubraniu czy pościeli i przetrwać na nich nawet kilka tygodni.

Dlatego obok farmakologii trzeba przeprowadzić w domu gruntowne porządki. Wszystkie ubrania i pościel należy wyprać w możliwe, jak najwyższej temperaturze. Dodatkowo dziecko powinno być uczone mycia rąk i mieć zawsze krótko obcięte paznokcie.

Zobacz także: Pasożyty - czy można się uchronić przez zarażeniem? Jakie badania zrobić, by je wykryć?

Zobacz film i dowiedz się więcej o chorobach pasożytniczych:

Zobacz film: Fakty i mity o pasożytach Źródło: 36,6

  • Lamblia

To niewidoczne gołym okiem pasożyty, które mogą znajdować się w wodzie, w rzece, w której bytują zarażone bobry. Ale nie tylko. Lamblią mogą być zarażone także zwierzęta domowe, czyli psy i koty. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową (pasożyt może znajdować się w wodzie czy nieprawidłowo oczyszczonym jedzeniu). Po wniknięciu do organizmu zaczyna się mnożyć i kolonizować w jelicie cienkim. Pierwsze objawy zakażenia pojawiają się zazwyczaj po kilku dniach. W pierwszej kolejności dziecko ma wymioty i biegunkę. Następnie zaczyna się skarżyć na bóle brzucha, dodatkowo zaczyna tracić na wadze, nie ma apetytu, jest osłabione i nadmiernie senne. Jeśli dziecko ma takie objawy należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Obecność lamblii w organizmie może zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka, gdyż tłuszcze i węglowodany są gorzej przyswajane, a biegunki mogą doprowadzić do niedożywienia.

Jak się pozbyć lamblii?

Obecność lamblii w organizmie potwierdza badanie kału. Sama kuracja ogranicza się do przyjmowania przepisanych przez lekarza leków. Po dwóch tygodniach od jej zakończenia trzeba powtórzyć badanie.

  • Glista ludzka

Glista ludzka, tak samo, jak owsiki, należy do nicieni. Można się nią zarazić jedząc niedokładnie umyte warzywa czy owoce, pijąc nieprzegotowaną wodę lub wkładając brudne ręce do buzi. Kiedy jaja glisty ludzkiej dostaną się do jelita cienkiego, po pewnym czasie wykluwają się z nich larwy, które przedostają się do układu krwionośnego i kierują się w stronę płuc. Kiedy urosną do 2 mm długości, po dotarciu do krtani są odruchowo połykane i ponownie trafiają do jelita cienkiego. Dojrzały robak może przetrwać w organizmie nawet dwa lata.

Dzieci, które mają glistę ludzką są osłabione, skarżą się na zawroty głowy oraz ból brzucha. Zdarza się, że są nadmiernie pobudzone, ich twarz jest obrzęknięta. Kiedy larwy się przemieszczają dziecko może mieć kaszel, krwioplucie lub zapalenie płuc. Kiedy robaków jest bardzo dużo mogą wystąpić gorączka oraz zmiany skórne, np. pokrzywka. 

Obecność glisty ludzkiej w organizmie ustala się na podstawie badania kału. Chorym podaje się lek przeciwpasożytniczy. Po dwóch tygodniach trzeba powtórzyć badanie kału, jeśli pasożyt nadal znajduje się w organizmie kurację trzeba powtórzyć.

  • Bąblowica

Bąblowice wywołuje tasiemiec jednojamowy lub wielojamowy. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową - wystarczy zjeść jagody, maliny czy jeżyny prosto z krzaka. Zdarza się, że nosicielami tasiemca są zwierzęta domowe, zwłaszcza koty i psy. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą kłucie w boku, mdłości i bóle brzucha. Bąblowica wielojamowa może wywołać żółtaczkę, powiększenie wątroby oraz puchlinę brzuszną. Ten rodzaj choroby jest najczęściej mylony z nowotworami i przerzutami nowotworowymi.

Bąblowicę można wykryć na podstawie badania krwi. Dodatkowo u chorych wykonuje się badania obrazowe - zdjęcia rentgenowskiego (RTG) lub badanie ultrasonografem (USG).

Sposób leczenie zależy od rodzaju tasiemca, który wywołał chorobę oraz stopnia zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach chorzy przyjmują albendazol oraz mają wykonywany zabieg, który polega na wpuszczeniu do torbieli (organizm tworzy je chronić się przed pasożytem) leku przeciwpasożytniczego. Jeśli choroba jest już bardzo zaawansowana konieczna może być operacja, a nawet przeszczep wątroby.

Zobacz także: Bąblowica – czym jest ta choroba? Objawy zakażenia tasiemcem, leczenie bąblowicy

  • Przywra

Przywra należy do płazińców i może wywoływać chorobę zwaną schistosomatozą. Pasożyt najczęściej bytuje w wodzie i to właśnie poprzez kontakt z zanieczyszczoną wodą przedostaje się organizmu człowieka (najczęściej żerują w pucach, pęcherzu, wątrobie lub jelitach). 

Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się po upływie 4-6 tygodni od zarażenia. Zazwyczaj są to świąd, rumień i grudkowa wysypka. Następnie pojawiają się gorączka, kaszel, bóle brzucha. Dodatkowo pasożyt może wywołać ogólne osłabienie organizmu, poty, dreszcze, biegunka (często krwista), krwiomocz oraz spadek masy ciała.

Schistosomatozę można rozpoznać dzięki badaniu mikrobiologicznemu moczu oraz kału. Aby pozbyć się pasożyta chory przyjmuje dwie dawki leku i po miesiącu powtarza badanie. Niestety choroba bardzo długo nie daje żadnych objawów, a chorzy trafiają do lekarza, gdy schorzenie jest już zaawansowane, a leczenie trudniejsze. 

Cała prawda o pasożytach: jak ich unikać, jak leczyć i jak się ich pozbyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Cała prawda o pasożytach: jak ich unikać, jak leczyć i jak się ich pozbyć? Źródło: 36,6

  • Nużeniec ludzki

Nużeniec zaliczany jest do roztoczy i znajduje się przede wszystkim w domowym kurzu. Pasożyt doskonale czuje się na ludzkiej skórze. Ich ulubionym siedliskiem są okolice gruczołów łojowych i torebki włosowe. Pasożyt wywołuje chorobę nazywaną demodecidoza. Schorzenie Atakuje głównie skórę głowy, szyję i twarz. Skóra swędzi, piecze, czasem pojawiają się u chorych czerwone plamy, które mogą sugerować trądzik różowaty. Aby pozbyć się pasożyta i choroby stosuje się leczenie miejscowe. Zmienione miejsca trzeba smarować najczęściej maścią z antybiotykiem.

Warto zaznaczyć, że nużeniec może się także przedostać do oka i wywołać zespół suchego oka lub zapalenie spojówek.

  • Motylica wątrobowa

Motylica wątrobowa to przywra, która wywołuje chorobę o nazwie fascjoloza. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, np, poprzez wypicie zanieczyszczonej wody lub żywności. U osób z tym schorzeniem obserwuje się gorączkę, osłabienie, nudności, wymioty, czasami powiększenie wątroby i śledziony, a także ból brzucha, szczególnie w okolicy prawego podżebrza. Aby potwierdzić obecność pasożyta w organizmie trzeba wykonać badanie kału.

Leczenie polega na podawaniu leków przeciwpasożytniczych. Niekiedy niezbędna jest endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, czyli badanie endoskopowe pozwalające na interwencję w obrębie dróg żółciowych w przypadku ich niedrożności.

Zobacz także: Motylica wątrobowa – cykl rozwojowy, objawy, leczenie naturalne

Jak się chronić przed pasożytami?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Trzeba dokładnie myć nie tylko ręce, ale również żywność - zwłaszcza warzywa i owoce. Dodatkowo warto wprowadzić do diety pestki dyni. Zawarte w nich kukurbitacyny skutecznie rozprawią się glistą ludzką oraz tasiemcem. Poleca się je też osobom zmagającym się z problemami ze strony jelit.

Równie skutecznie z pasożytami rozprawia się wrotycz pospolita. Roślina jest jednak trująca i trzeba stosować ją bardzo ostrożnie. Napar z jej kwiatów powinien rozprawić się z nużeńcem czy wszami.

Data aktualizacji: 14.05.2020,
Opublikowano: 14.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej