Najgorsza i najlepsze połączenia żywieniowe. Jak przygotować posiłek idealny?

Fot: Enrique Díaz 7cero / gettyimages.com

Specjaliści podkreślają, że na naszych talerzach powinny dominować warzywa. Pozostała część to miejsce na mięso i produkty zbożowe. Nawet jeśli uda nam się zadbać o właściwe proporcje, to nie każde połączenie bardzie dla nas wartościowe. Na co zwrócić uwagę? Co wolno ze sobą zestawić na talerzu, a co nigdy nie powinno się ze sobą spotkać?

Piramida zdrowego żywienia jasno pokazuje, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm działał prawidłowo. Nie ma na niej jednak informacji, co można ze sobą połączyć, aby posiłek był najbardziej wartościowy. A szkoda, bo błędy zdarzają na się bardzo często. O ile niektóre połączenia żywieniowe spowodują jedynie utratę substancji odżywczych, to inne mogą być groźne dla zdrowia.

Czego ze sobą nie łączyć?

  • Pomidor i zielony ogórek

To chyba najczęściej popełniany błąd. Zestawienie pomidora i świeżego ogórka sprawia, że organizm nie może przyswoić zawartej w pomidorze witaminy C. Dlaczego tak się dzieje?

Ogórek zawiera askorbinazę. Już jedna łyżka tego związku wystarczy, aby zniszczyć całą witaminę C, którą ma pomidor – mówi Agnieszka Piskała-Topczewska, dietetyczka.

Dlatego jeśli chcemy zjeść pomidora i ogórka to sięgnijmy po korniszona lub ogórka koszonego.

Warto zaznaczyć, że witamina C jest bardzo silnym antyoksydantem. Związki te zwalczają wolne rodniki, które mogą przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych.

Jeśli planujemy grilla zadbajmy o to, aby obok mięsa znalazł się właśnie pomidor (lub papryka) bogaty w witaminę C. Dodatkowo jest ona niezbędna do tego, aby organizm przyswoił żelazo zawarto w mięsie.

  • Biały ser i pomidor

Co jest złego w tym połączeniu? Otóż zawarte w pomidorach kwasy -cytrynowy, jabłkowy, chlorogenowy i kumarynowy - łączą się za wapniem.

W ten sposób powstają kryształy, które mogą odkładać się w stawach. Zbyt częste spożywanie białego serca w połączeniu z pomidorem może przyczynić do rozwoju, np. dny moczanowej – mówi specjalistka.

  • Herbaty z cytryną

W liściach herbaty znajduje się glin, a w cytrynie kwas cytrynowy. W ten sposób powstaje glinian cytrynu, który może być niebezpieczny dla zdrowia. Badania pokazują, że glinian cytrynu może przyczynić się i przyspieszyć rozwój choroby Alzheimera.

Zobacz film i dowiedz się jak jeść zdrowo i smacznie:

Zobacz film: Jak jeść zdrowo? Źródło: Stylowy Magazyn

Warto zaznaczyć, że związek ten wytrąca się tylko wtedy, gdy cytryna ma bezpośredni kontakt z liśćmi herbaty. Jeśli do zaparzonej już herbaty – bez fusów – dodamy cytrynę związek nie powstanie – mówi dietetyczka.

  • Herbata o ciasto drożdżowe

Drożdże są doskonałym źródłem witamin z grupy B. To dzięki nim skóra jest piękna i lepiej radzimy sobie ze stresem. Niestety w połączeniu z herbatą niewiele z nich zostaje.

Garbniki, które występują w herbacie łączą się z witaminami z grupy B, a to sprawia, że organizm gorzej je przyswaja – mówi specjalistka.

  • Czerwone mięso z czerwonym winem

Nie ma znacznie czy dodajemy do sosu czy popijamy przy obierze. Garbiki, które występują w czerwonym winie łączą się z żelazem hemowym, czyli tym najbardziej wartościowym, przez co organizm nie może go przyswoić.

  • Ryby z warzywami krzyżowymi

Ryba z kapustą czy brokułem to jedno z popularniejszych połączeń i niestety, niezbyt zdrowych. Zawarte w warzywach krzyżowych związki łączą z jodem i blokują jego przyswajanie. Z takiego połączenia powinny zrezygnować przede wszystkim te osoby, które mają problemy z tarczycą.

Co trzeba ze sobą łączyć?

  • Kasza gryczany i mięso

Mięso zawiera witaminę B6. Uczestniczy ona w procesach krwiotwórczych oraz odpowiada za metabolizm aminokwasów. Aby organizm mógł ją przyswoić niezbędny jest magnez, a tego bardzo dużo ma kasza gryczana.

  • Banan i produkty mleczne

Banany zawierają przede wszystkim witaminy z grupy B, które mają korzystny wpływ na układ nerwowy. W połączeniu z produktami mlecznymi i zawartym w nim magnezie organizm lepiej przyswaja witaminy z grupy B. Ale to nie koniec.

Takie połączenie pozwala się uspokoić i wyciszyć – mówi dietetyczka.

Taki mleczny koktajl dobrze jest wypić na słońcu. Dlaczego?

Dzięki witaminie D, którą organizm wytwarza dzięki promieniom słonecznym, lepiej przyswajany jest wapń obecny w mleku czy kefirze – dodaje.

Data aktualizacji: 01.05.2020,
Opublikowano: 01.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej