Czym zastąpić słodycze? Poznaj zdrowsze zamienniki

Fot. happy_lark / Getty Images

Słodycze… Nie ma chyba osoby, która by ich nie lubiła. Drożdżówka do kawy zamiast śniadania, batonik po obiedzie, a wieczorem tabliczka czekolady, brzmią znajomo? Nie ma się co oszukiwać, słodycze bardzo nam smakują, jednak nie mają dobrego wpływu na organizm, szczególnie kiedy są spożywane w nadmiarze.

Czym są słodycze i dlaczego tak bardzo je lubimy?

Słodycze są wysoko przetworzonymi, gotowymi produktami spożywczymi o słodkim smaku i zazwyczaj stałej konsystencji. Słodycze są pełne cukru, tłuszczu, aromatów, stabilizatorów i barwników spożywczych, dlatego w żaden sposób nie wpływają korzystnie na organizm. Wszystkie słodkie przekąski, batoniki, ciasteczka, czekoladki powodują skoki cukru w organizmie, które przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej.

Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cukier dla organizmu jest silnie uzależniający. Cukier może uzależnić tak samo jak alkohol lub narkotyki. To dlatego, że oddziałuje na organizm w analogiczny sposób do narkotyków i każdej innej używki. Cukier wpływa na pracę mózgu i zmianę poziomu hormonów, które odpowiadają za odczuwanie szczęścia i zadowolenia (serotonina i dopamina). Z czasem organizm domaga się więcej i więcej, właśnie stąd się bierze ciągła ochota na słodkie przekąski.

Słodycze – jaki mają wpływ na organizm?

Cukier dodawany jest prawie do wszystkich produktów dostępnych na półkach. Pomijając słodycze można go nawet znaleźć w pieczywie, wędlinach czy konserwach. Dieta bogata w produkty słodkie, niskiej jakości i wysoko przetworzone ma negatywny wpływ na organizm. Utrzymujący się, wysoki poziom cukru we krwi jest dla organizmu szkodliwy. Ma negatywny wpływ na układ krążenia, uszkadza naczynia krwionośne mózgu, łączy się z cząsteczkami białek i osadza się w obrębie neuronów rozpoczynając degenerację mózgu, przyspiesza starzenie się skóry, powoduje niedobory magnezu. To jednak nie wszystko, gdyż nadmiar cukru w diecie może prowadzić również do:

  • próchnicy i dziur w zębach,
  • zwiększonego zapotrzebowania na witaminy z grupy B,
  • cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i chorób serca,
  • zaburzenia odczuwania głodu i sytości.

Czym zastąpić słodycze?

Ograniczenie cukru w diecie wcale nie musi być „bolesne”. Istnieje wiele świetnych sposobów na zastąpienie słodkich przekąsek, batoników, czy ciasteczek na ich zdrowszą wersję. Z czasem przestaniesz mieć ochotę na wysoko przetworzone produkty i odczujesz korzyści z ich ograniczenia.

Świeże i suszone owoce

Są słodkie, pyszne oraz pełne witamin i minerałów, które korzystnie wpływają szereg procesów zachodzących w organizmie. Owoce są również źródłem błonnika, który usprawnia pracę jelit oraz pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Na suszone owoce muszą jednak uważać osoby cierpiące na cukrzycę, gdyż mają wysoki indeks glikemiczny.

Owoce będą świetnym dodatkiem do jogurtu z płatkami owsianymi, do naleśników, koktajlu, sałatek, lub jako 2 śniadanie, czy podwieczorek.

Orzechy, sezam, pestki słonecznika i dyni

Te produkty świetnie nadają się jako przekąska między posiłkami, dodatek do jogurtu i sałatek. Są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, wspierają pracę mózgu, są źródłem magnezu, potasu i wapnia. Po orzechy można śmiało sięgać w postaci masła.

Warzywa

Bataty, marchewka, dynia, fasola mają słodkawy smak i można je przyrządzić w smaczny sposób. Frytki z batatów z dodatkiem sosu na bazie jogurtu, brownie z fasoli, marchewka świeża lub ciasto marchewkowe.

Jak nadmiar słodyczy wpływa na zdrowie? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Dlaczego słodycze nam szkodzą? Źródło: 36,6

Niesłodzone musli

Wybieraj musli bez dodatku cukru lub syropów glukozowo-fruktozowych. Takie musli można przyrządzić również samemu, np. z płatków górskich/błyskawicznych, nasion słonecznika, pestek dyni, orzechy, suszone owoce.

Biały cukier zamień na:

  • Syrop klonowy,
  • Syrop z agawy,
  • Stewia, ksylitol, erytrol (słodziki),
  • Dojrzały banan – do ciasteczek, batoników

Domowe słodycze:

  • Nutella – awokado + kakao + miód
  • Lody bananowe – banan + jogurt naturalny/mleko
  • Brownie z fasoli
  • Jabłko + masło orzechowe
  • Ciasteczka/batoniki – banan + miód + płatki owsiane + wybrane dodatki (żurawina, rodzinki, pestki dyni, itp.) + piekarnik 180°C, 20 minut

Nutella z awokado

  • 1 dojrzałe awokado
  • 1 duży lub 2 małe dojrzałe banany*
  • 4 czubate łyżki mielonych orzechów, np. laskowych
  • Opcjonalnie: syrop z agawy, miód

* Im dojrzalszy (nawet z brązowymi plamkami) banan tym słodszy, dlatego użycie syropu z agawy lub miodu nie jest obowiązkowe.

1. Umyte owoce pokroić na kawałki, następnie zmiksować.

2. Do masy dodać kakao i mielone orzechy, ponownie zmiksować.

3. Sprawdzić smak. Jeśli krem nie jest wystarczająco słodki, dodać miód lub syrop z agawy według uznania.

Czy słodycze mogą uzależniać? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Dlaczego tak łatwo uzależniamy się od cukru? Źródłó: Dzień Dobry TVN

Ciasto czekoladowe z fasoli

Ciasto

  • Puszka czerwonej fasoli (240 g po odsączeniu)
  • 1 duży dojrzały banan
  • 1,5 łyżki oleju kokosowego
  • 1,5 łyżki naturalnego kakao
  • 2 łyżki ksylitolu lub innego słodzika
  • Łyżeczka proszku do pieczenia

Polewa

  • 1,5 łyżki wody
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżka miodu

Bardzo ważne: Fasole należy bardzo dobrze i dokładnie wypłukać bieżącą wodą przez sitko. Pominięcie tego kroku może być przyczyną nieudanego ciasta.

1. Po wypłukaniu fasoli dodać do niej wszystkie składniki na ciasto. Blendować/miksować na gładką masę. To bardzo ważne, gdyż to zapobiegnie łamaniu się ciasta. Dlatego należy blendować około 5-7 minut.

2. Piec w temperaturze 180°C, przez około 45-50 minut.

3. Polewa – wymieszać ze sobą wszystkie składniki. Jeżeli miód i olej kokosowy są w postaci stałej, należy je wcześniej rozpuścić.

4. Po wyjęciu ciasta z piekarnika, lekko ostudzić, a następnie oblać polewą. Włożyć do lodówki na 2-3 godziny.

5. Przed podaniem można posypać cukrem pudrem.

Data aktualizacji: 02.04.2019,
Opublikowano: 02.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej