Czym jest i na czym polega dieta przy Candida?

Fot: rocketclips / fotolia.com

Dieta przy Candida przynosi bardzo pozytywne efekty terapeutyczne. Nazywana jest dietą przeciwgrzybiczą. Polega zwłaszcza na zmniejszeniu podaży węglowodanów w pożywieniu i produktów zawierających drożdże.

Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych (Infectious Diseases Society of America – IDSA) sposób leczenia kandydozy, czyli choroby wywołanej zakażeniem drożdżakami chorobotwórczymi z rodzaju Candida, zależy od jej formy i lokalizacji, gatunku grzyba ją wywołującego oraz czynników predysponujących do jej wystąpienia. Niemniej jednak podstawę terapii stanowi tzw. Candida dieta czyli specjalny sposób odżywiania.

Na czym polega dieta przy Candida?

Dieta przy Candida to jeden z ważniejszych elementów strategii leczenia zakażeń organizmu spowodowanych przez drożdżaki chorobotwórcze z rodzaju Candida. Stanowi ona uzupełnienie dla pozostałych składowych leczenia (zazwyczaj farmakoterapii opartej na stosowaniu środków przeciwgrzybiczych). Tzw. Candida dieta to dieta przeciwgrzybicza, która obejmuje zalecenia dietetyczne uwzględniające głównie eliminację cukrów prostych, drożdży i antygenów grzybów. Należy pamiętać, że przez pierwsze 2 miesiące leczenia drożdżycy najlepiej nie spożywać wszelkich produktów fermentowanych. Kuracja jest długa, wymaga wiele cierpliwości i konsekwencji. Szczególnie podczas trwania początkowej fazy uznawana jest za restrykcyjną i nakładającą wiele ograniczeń.

Wiele jest doniesień z międzynarodowych badań, które podkreślają, że dieta przy Candida albicans wpływa na ograniczenie przyrostu grzybów, reguluje funkcjonowanie flory jelitowej, poprawia odporność organizmu, łagodzi nieprzyjemne objawy drożdżycy i zapobiega reakcjom alergicznym czy nietolerancjom pokarmowym. Pozytywne efekty leczenia dietą przy zakażeniach Candida można odczuć już po pierwszym miesiącu dietoterapii. Należy ją kontynuować przez pewien czas, nawet po ustąpieniu objawów, ponieważ grzybice mają tendencję do nawrotów.

Na czym polega grzybica? Co to za choroba i jakie są jej objawy? Zobacz na filmie:

Zobacz film: Grzybica - co to za choroba? Źródło: 36,6

Candida – dieta. Produkty zalecane podczas kuracji przeciwgrzybiczej

Podstawę diety przeciwgrzybiczej stanowią warzywa i produkty białkowe. Doskonałym źródłem białka jest mleko i jego przetwory, jak jogurt naturalny, ser biały, śmietana, maślanka, mięso drobiowe (z kurczaka, kaczki, indyka), wołowina, jagnięcina, ryby i jaja (najlepiej od ptaków z wolnego wybiegu). Wśród warzyw zaleca się zwiększenie udziału w diecie pietruszki, ziemniaków, selera, kalarepy, rzodkiewki, szpinaku, ogórków, marchwi, szparagów, botwinki, brokułów, kapusty, brukselki, sałaty, czosnku, kalafiora, fasoli, cukinii, cebuli, bobu, soi, porów czy soczewicy. W jadłospisie chorych na kandydozę powinny się znaleźć produkty, takie jak: brązowy i dziki ryż, amarantus, jukka, sorgo, tapioka, płatki owsiane, kasza jęczmienna, gryczana i jaglana, makaron pełnoziarnisty i ciemne pieczywo na zakwasie. 

Jeśli chodzi o owoce, najlepiej, aby spożywane były m.in. jabłka, żurawina, cytryna, morele, grejpfruty, brzoskwinie, jeżyny, awokado, maliny, jagody, kiwi i wiśnie. Do przygotowywania dań najlepiej wykorzystywać olej lniany, olej sezamowy lub oliwę z oliwek. W doprawianiu doskonale sprawdzą się suszone lub świeże zioła. Warto sięgać, w ramach przekąski, po masło orzechowe, pestki słonecznika, dyni czy sezamu, siemię lniane, migdały oraz rozmaite orzechy (laskowe, brazylijskie, piniowe, pecan, włoskie, makadamia). Z kolei jako słodziki zastosowanie mają korzeń cykorii, stewia, luo han i w niewielkich ilościach ksylitol.

Ponadto należy stosować się do podstawowych zaleceń dietetycznych. Trzeba pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków. Zaleca się, aby ich liczba wynosiła co najmniej 4 dziennie. Posilać się trzeba na siedząco, w spokojnej atmosferze. Należy zwrócić także uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu, któremu dostarczyć trzeba w ciągu doby około 2 l płynów. Najlepiej pić niegazowaną wodę mineralną, herbaty ziołowe, wodę z cytryną czy soki warzywne.

Produkty zabronione przy diecie przeciwgrzybiczej

Wśród produktów spożywczych, których jedzenie jest niewskazane dla osób zmagających się z kandydozą, wymienia się w szczególności:

  • cukry proste i produkty je zawierające, m.in. ciasta, cukierki, syrop klonowy, czekolada, miód, budyń, lody, dżem;
  • produkty z mąki pszennej, m.in. ciasta, makaron, pierogi, pieczywo, naleśniki;
  • biały ryż;
  • owoce zawierające dużą ilość cukru, m.in. winogrona, śliwki, banany, mango, granaty, mandarynki, gruszki czy suszone owoce;
  • majonez, ketchup, sos sojowy;
  • wieprzowina, wędliny i pakowane mięso, parówki;
  • warzywa: bakłażan, papryka, pomidory, kukurydza, groszek;
  • sery pleśniowe, a zwłaszcza ser brie, lazur, camembert;
  • kawa, kolorowe napoje, coca-cola, soki owocowe, napoje energetyzujące;
  • zupy w proszkach, paszteciki, konserwy, tuńczyk w puszce;
  • drożdże i powstałe na ich bazie produkty, jak piwo, wino, pieczywo, pizza i inne ciasta drożdżowe.

Produkty te stanowią doskonałą pożywkę dla rozwoju grzybów. Ponadto trzeba się wystrzegać dań wysoko przetworzonych typu fast-food, mocno doprawionych, pikantnych, bardzo gorących, smażonych czy tłustych.

Przykładowy jadłospis w diecie przeciwgrzybiczej

Poniżej przedstawiony został przykładowy dzienny jadłospis w diecie Candida:

  • śniadanie – chleb żytni posmarowany niskotłuszczową margaryną, sałatka z warzywami i łososiem;
  • drugie śniadanie – serek wiejski;
  • obiad – zupa brokułowa, łosoś pieczony w folii, dziki ryż, sałata z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny;
  • podwieczorek – gotowany kalafior;
  • kolacja – mix sałat z rzodkiewkami, jajkiem i szparagami.

Zobaczcie, jak wygląda zabieg na grzybicę paznokci:

Zobacz film: Zabieg laserowy na grzybice paznokci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Larmas M., Makinen K.K., Scheinin A., Turku sugar studies: an intermediate report on the effect of sucrose, fructose and xylitol diets on the numbers of salivary Lactobacilli, Candida and Streptococci, “Acta Odontologica Scandinavica”, 1974, 32, s. 423–433.

2. Rogalski P., Kandydoza przewodu pokarmowego — fakty i mity, „Gastroenterologia Kliniczna”, 2010, 2(3), s. 87–97.

3. Kurczabińska-Luboń D., Kandydoza problem cywilizacyjny, „Food Forum”, 2016, 4(14), s. 16–20.

4. Chaitow L., Candida Albicans: Natural Remedies for Yeast Infection, Nowy York, Simon and Schuster, 2016.

5. Grzechowiak A., Dieta w walce z kandydozą, „Naturoterapia w praktyce”, 2017, 1(1), s. 69–71.

6. Heller R., Nakayama A., Living Candida-Free: 100 Recipes and a 3-Stage Program to Restore Your Health and Vitality, Cambridge, Massachusetts, Da Capo Press, 2015.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 22.03.2018 r.

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 26.02.2019r.

Jeśli chodzi o zasady dietetyki nie ma jednolitych wytycznych. Informacje zamieszczane w tekście przez autorów opierają się na źródłach, które wykorzystują przy pisaniu tekstów. W tekście nie ma błędów merytorycznych. To, że dana osoba toleruje niektóre z produktów np. paprykę czy pomidor, jest kwestią bardzo indywidualną.

greg 04.01.2019r.

Nabial na grzybice to fatalny pomysl...pomidory oraz papryka jako warzywa sa jak najbardziej wskazane przy walce z ta choroba. Mam 10 letnie doswiadczenie z ta choroba i absolutnie nie polecam powyzszych rad. Wiele z nich po prostu moze tylko pograzyc osobe dotknieta problemem.

Eloelo32zero 20.11.2018r.

Autorowi tego artykułu polecam poczytać więcej o drożdżach candida bo duzo tu jest bzdur co do diety

Redakcja serwisu 30.10.2018r.

Produkty nabiałowe są często doskonałym środkiem wspomagającym odbudowę naturalnej flory przewodu pokarmowego. Cukry proste są eliminowane z diety, a jedynie niektóre można spożywać i tekst jak najbardziej to podkreśla. Nie ma podstaw dla eliminacji glutenu czy orzechów z diety u zdrowych osób. Wiele kwestii w dietetyce obecnie jest kontrowersyjnych, ze względu na różne teorie i opinie, jednak nie zmienia to faktu, iż tekst nie zawiera błędów merytorycznych

Katarzyna.kate 16.10.2018r.

Podczas diety przy kandydozie polecany nabiał? Przecież produkty mleczne sprzyjają rozwojowi grzybów i powodują nadmiar śluzu w organizmie.... W dodatku gluten i skrobia? Słodkie owoce, masła orzechowe i orzechy? Przecież są pełne pleśni! Ludzie skąd wy macie te orzestarzałe informacje? Pewne rzeczy się zgadzają ww, ale sporo niestety nie. Przestańcie wprowadzać ludzi w błąd... Chyba jakaś aktualizacja danych jest potrzebna. Szok.

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej