Chcesz mieć piękne białe zęby? Unikaj tych produktów

Fot.: Alistair Berg / Getty Images

Piękny, śnieżnobiały uśmiech marzy się niemal każdemu. Na kolor uzębienia wpływa kilka czynników, jednym z nich są produkty spożywcze, które są spożywane w ciągu dnia. Jedzenie w znacznym stopniu może przyczynić się do żółknięcia zębów oraz do powstania przebarwień. Sprawdź czego należy unikać, aby zachować piękny, biały kolor zębów.

Skąd się biorą przebarwienia?

Strukturę zęba można porównać do gąbki lub sera z dziurami. Zęby mają porowatą strukturę, co sprawia, że barwiące cząsteczki jedzenia przedostają się do mikroszczelin w zębach, podnosząc ryzyko powstawania plam i przebarwień. Na strukturę szkliwa również wpływ mają nawyki higieniczne oraz wiek. Z czasem szkliwo staje się coraz bardziej porowate oraz mniej gładkie, co dodatkowo sprzyja przenikaniu substancji do mikroskopijnych szczelin.

Piękne białe zęby – co powoduje przebarwienia na zębach?

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia przebarwień na zębach należy unikać produktów, które zawierają chromogeny, taniny oraz niektóre kwasy. Po zabiegu wybielania zębów w szczególności należy uważać na to, co się spożywa.

  • Taniny – inaczej zwane garbnikami. Są to związki pochodzenia roślinnego o kolorze żółtym lub brązowym. Związki te intensywnie barwią zęby, znajdują się, m.in. w czerwonym winie i czarnej herbacie.
  • Chromogeny – są to związki, które po zajściu określonych reakcji chemicznych, produkują koloryzujące pigmenty. Te związki znajdują się w produktach o ciemnej barwie.
  • Kwasy – są to związki chemiczne, które sprawiają, że szkliwo zębów staje się miękkie i szorstkie. Tak naruszone szkliwo staje się bardziej podatne na wchłanianie substancji barwiących w głąb zębów.

Zachowaj zdrowy uśmiech – jakich produktów należy unikać?

Produkty, które przyczyniają się do powstania przebarwień:

  • ciemne i kolorowe napoje gazowane;
  • herbata ( czarna, czerwona, zielona, herbaty owocowe),
  • owoce leśne ( maliny, jeżyny, czarne porzeczki, borówki);
  • czerwone i białe wino, kolorowe drinki;
  • przyprawa curry, kurkuma, cynamon, gałka muszkatołowa, czerwona papryka;
  • jedzenie i picie z dużą ilością barwników ( żelki, cukierki, napoje izotoniczne);
  • tytoń.

Napoje gazowane mają kwaśny odczyn, do tego zazwyczaj mnóstwo barwników, które są wchłaniane przez zęby. Ciemne napoje zawierają chromogeny.

Kawa – podobnie jak napoje gazowane, kawa zawiera chromogeny, o czym świadczy jej ciemny kolor. Kawa również ma kwaśny odczyn, co osłabia szkliwo nazębne.

Herbata – to może być zaskakujące, ale herbata powoduje większe przebarwienia niż kawa. Herbata zawiera garbniki, które barwią zęby oraz znacznie zwiększa pH w jamie ustnej. Herbaty o jasnej barwie (zielona i ciała) również mogą powodować przebarwienia.

Czerwone wino – zawiera wszystkie substancje, które przyczyniają się do przebarwień, czyli garbniki oraz chromogeny. Co więcej, ma kwaśny odczyn, co dodatkowo wpływa niekorzystnie na szkliwo zębów.

Białe wino – pomimo swojej jasnej barwy zawiera garbniki. Ma większy odczyn kwaśny, niż wino o barwie czerwonej, co powoduje że szkliwo jest bardziej podatne na powstawanie plam.

Ciemne owoce i warzywa – wszystkie owoce i warzywa, które pozostawiają kolorowe plamy na materiale, barwią również zęby. Owoce leśne, m.in. jagody, maliny czy jeżyny zawierają chromogeny. Natomiast winogrona, wiśnie czy granaty posiadają taniny.

Barwniki w produktach spożywczych – barwniki spożywcze są dość agresywne dla zębów, w szczególności kiedy szyjki zębów są odsłonięte, zęby są jeszcze bardziej narażone na powstanie plam. Zatem należy unikać jaskrawych i kolorowych cukierków, żelków, innych słodyczy czy słodzonych napojów. Co więcej słodycze, które przylegają do zębów przyczyniają się do rozwoju próchnicy

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Jak zachować biały uśmiech?

To w jakim stopniu zęby są przebarwione zależy również od codziennej higieny jamy ustnej. Liczy się częstotliwość mycia zębów, rodzaj pasty, stosowanie nici dentystycznej, która usuwa resztki pokarmów z przestrzeni między zębowych. Istnieje kilka sposobów, które ograniczą ryzyko powstania przebarwień:

  • w miarę możliwości, myć zęby po każdym posiłku, w którym występują barwiące produkty. Po zjedzeniu należy odczekać około 15 minut, gdyż takie produkty często mają kwaśne pH, co czasowo rozmiękcza szkliwo. Nitkowanie jest równie ważnie, ponieważ usuwa płytkę nazębną, która gromadzi się między zębami i zwiększa ryzyko pojawienia się przebarwień.
  • płukanie ust - jeżeli umycie zębów nie jest możliwe, to dobrym wyjściem będzie przepłukanie ust wodą. W ten sposób ogranicza ilość substancji niekorzystnych dla szkliwa.
  • do picia kolorowych napojów używaj słomki. To ograniczy kontakt substancji barwiących i kwasów z zębami.
  • spożywaj produkty, które ograniczają powstawanie przebarwień – jabłka, marchewka, seler naciowy, kalafior, truskawki, mleko i produkty mleczne, żółty ser.

Data aktualizacji: 26.02.2019,
Opublikowano: 26.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej