Polub nas na Facebooku
Czytasz: Test NIFTY - nieinwazyjne badanie prenatalne umożliwia wykrycie najczęstszych wad genetycznych płodu
menu
Polub nas na Facebooku

Test NIFTY - nieinwazyjne badanie prenatalne umożliwia wykrycie najczęstszych wad genetycznych płodu

Test NIFTY jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, pozwalającym na wykrycie genetycznych wad płodu. Wykonuje się go poprzez pobranie krwi od kobiety ciężarnej. Od innych badań prenatalnych test NIFTY wyróżnia bezpieczeństwo oraz wysoki poziom wykrywalności najczęstszych wad genetycznych płodu.

Nazwa testu NIFTY jest akronimem od angielskiej nazwy nieinwazyjnego testu prenatalnego w kierunku trisomii płodu (ang. Noninvasive Fetal Trisomy Test). Badanie to polega na pobraniu od kobiety ciężarnej osocza i surowicy, w których zakodowane jest DNA. Jego analiza pozwala na wykrycie u płodu najpowszechniejszych aberracji liczbowych (trisomii). Testy NIFTY został stworzony z myślą o wykrywaniu zespołu Downa, jednakże obecnie wykorzystywany jest również do diagnozowania innych wad genetycznych płodu.

Badanie prenatalne: Test NIFTY - na czym polega?

Test NIFTY to nieinwazyjne badanie prenatalne, które jest całkowicie bezpieczne dla życia zarówno matki, jak i dziecka. Wykonuje się je poprzez pobranie od kobiety ciężarnej płodowego DNA, które znajduje się w osoczu, surowicy oraz moczu. Przy analizie DNA w kierunku zespołu Downa oraz innych genetycznych wad płodu, związanych z aberracją liczbową, wykorzystuje się metody molekularne: ilościową lub opartą na analizie polimorfizmu jednego nukleotydu (SNP). W pierwszym z wymienionych sposobów badania DNA wykorzystuje się programy, służące do analizy statystycznej. Pozwalają one na dokładne określenie ilości chromosomów płodu. Natomiast metoda, opierająca się na analizie SNP polega na badaniu sekwencji DNA płodu.

Test NIFTY - kiedy wykonać?

Test NIFTY jest jednym z typów badań przesiewowych, wykonywanych w trakcie życia płodowego dziecka. Na tyle innych metod wykrywania wad rozwojowych płodu cechuje się on wysokim poziomem skuteczności. Zaletą tego badania prenatalnego jest to, że można je wykonywać już od 10. tygodnia ciąży. Przeprowadzenie testu NIFTY w szczególności zaleca się ciężarnym kobietom, które:

  • przekroczyły 35. rok życia,
  • zaszły w ciążę w wyniku zapłodnienia in vitro,
  • mają nieprawidłowe wyniki badania USG lub testów biochemicznych,
  • urodziły wcześniej dziecko z wadą genetyczną, związaną z aberracją liczbową.

Przeciwwskazaniem do wykonania testu NIFTY może być: przebyta transplantacja organów, transfuzja krwi w ciągu minionego roku oraz terapia komórkami macierzystymi. Istotne przy tym jest to, że test NIFTY można wykonywać w przypadku ciąży bliźniaczej oraz wówczas, gdy do zapłodnienia doszło w wyniku metody in vitro lub u biorczyni komórki jajowej.

Przed wykonaniem testu NIFTY należy skonsultować się z ginekologiem lub specjalistą genetyki. Podczas wizyty, poprzedzającej wykonanie badania, lekarz powinien przeprowadzić z kobietą ciężarną wywiad na temat jej życia seksualnego, ewentualnych wad genetycznych w rodzinie oraz dotychczasowego przebiegu ciąży. Przed wykonaniem testu NIFTY pacjentka musi podpisać zgodę na jego wykonanie.

Wady genetyczne a test NIFTY

Test NIFTY wykrywa najczęstsze wady genetyczne płodu już od 10. tygodnia ciąży. Można do nich zaliczyć:

  • zespół Klinefeltera, czyli zaburzenia liczby chromosomów płci, objawiające się ginekomastią (powiększeniem piersi u mężczyzn) oraz azoospermią (brakiem plemników w spermie),
  • zespół Downa (trisomia 21), polegający na obecności dodatkowego chromosomu, objawiający się: migdałowym kształtem oczu, krótszymi kończynami oraz osłabionym napięciem mięśniowym,
  • zespół Jacobs (XYY), nazywany również zespołem nadmężczyzny, objawia się on: obniżonym ilorazem inteligencji, trudnościami w nauce oraz wyższym wzrostem niż przewidywany,
  • zespół XXX, określany również mianem zespołu nadkobiety, przejawiający się: wysokim wzrostem, lekkim obniżeniem predyspozycji intelektualnych,
  • zespół Turnera, polegający na braku jednego z chromosomów X. Człowiek dotknięty tą wadą genetyczną charakteryzuje się: niskim wzrostem, nieuwydatnionymi cechami żeńskimi oraz, w wielu przypadkach również, bezpłodnością. 

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Skuteczność testu NIFTY

Test NIFTY można wykonać w ponad 200 placówkach na terenie Polski. Jak już wspomniano spośród innych badań prenatalnych, wyróżnia się on wysokim poziomem wykrywalności. Według danych z 2015 r. w Polsce przeprowadzono niemalże 600 000 tego typu testów.  O dużej skuteczności testu NIFTY świadczy bardzo niski odsetek testów fałszywie pozytywnych (0,14%) oraz fałszywie negatywnych (poniżej 0.01%).

Zobacz także: Badania w ciąży – kiedy należy wykonać badanie glukozy, badania genetyczne i podstawowe badania profilaktyczne?

Cena testu NIFTY

Wadą testu NIFTY jest jego cena, bowiem nie jest on refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W zależności od wyboru placówki, jej prestiżu i lokalizacji cena tego badania prenatalnego waha się od 2000 do 2400 zł. Zazwyczaj cena testu NIFTY obejmuje dodatkowo konsultację z lekarzem specjalistą, który pomaga poprawnie zinterpretować wyniki badania.

Wynik Testu NIFTY może być: prawidłowy lub nieprawidłowy z wysokim ryzykiem konkretnej mutacji genu. Jeśli wynik badania jest pozytywny, należy udać się do poradni genetycznej i wykonać dodatkowe testy w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy. Przy teście NIFTY zachodzi ryzyko wyniku fałszywie negatywnego (wówczas, gdy dziecko urodzi się z wadą genetyczną mimo prawidłowego wyniku) oraz fałszywie pozytywnego (wówczas, gdy test wykazał wysokie ryzyko trisomi, a dodatkowe badania wykluczyły możliwość wystąpienia wady genetycznej).

Bibliografia:

  1. http://nifty.pl/images/pdfs/Lekarz_Nifty_09-2015.pdf.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
6
Polecamy
Badania prenatalne wykrywają wady rozwojowe i choroby płodu
Badania prenatalne wykrywają wady rozwojowe i choroby płodu TVN zdrowie
Test potrójny jako jedna z metod badania przesiewowego w ciąży
Test potrójny jako jedna z metod badania przesiewowego w ciąży TVN zdrowie
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka?
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka? Dzień Dobry TVN
Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić?
Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?