Polub nas na Facebooku
Czytasz: Termoaktywne skarpetki, czyli bielizna nie tylko dla sportowców – gdzie tkwi sekret ich działania i czym kierować się przy wyborze?
menu
Polub nas na Facebooku

Termoaktywne skarpetki, czyli bielizna nie tylko dla sportowców – gdzie tkwi sekret ich działania i czym kierować się przy wyborze?

Skarpety termoaktywne - kobieta nosi bieliznę termoaktywną.

Fot. Voyagerix / Getty Images

Termoaktywne skarpety są równie ważne, jak odzież wierzchnia chroniąca ciało przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Tzw. sporty outdoorowe, czyli uprawiane na świeżym powietrzu, wymagają szczególnej troski o stopy, od których kondycji często zależą wyniki sportowca i możliwość czerpania przyjemności z aktywności.

Skarpetki termoaktywne to specyficzny rodzaj odzieży funkcyjnej, produkowanej ze specjalnie dobranych mieszanek materiałów, zapewniających optymalną temperaturę ciała oraz ochronę przed wilgocią, poprzez odprowadzanie pary wodnej. Skarpety termoaktywne damskie i męskie nie różnią się między sobą właściwościami fizycznymi i polecane są na każdą porę roku.

Skarpety termoaktywne

Skarpety termoaktywne to typ bielizny funkcjonalnej, którego celem jest zachowanie optymalnej i stałej temperatury ciała oraz ochrona przed wilgocią poprzez odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz. Skarpety termoaktywne zimowe i letnie stanowią swoistą izolację cieplną, pełniąc funkcję odzieży termicznej i jednocześnie zapewniając wentylację i pozostawiając suchą powierzchnię skóry nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym. Tym samym wyróżniają się na tle pozostałych typów odzieży funkcjonalnej. Produkowane ze specjalistycznie dobranych mieszanek materiałów syntetycznych i naturalnych, skarpety termoaktywne chronią skórę przed warunkami zewnętrznymi, zapobiegając przegrzaniu, przemoczeniu i zmęczeniu stóp oraz powstawaniu powikłań dermatologicznych wynikających z ekstremalnych warunków panujących wewnątrz obuwia podczas aktywności fizycznej. Skarpety termoaktywne, w zależności od pory roku i uprawianej dyscypliny sportowej czy rekreacyjnej, różnią się sposobem wykonania i wykorzystanym tworzywem. Termoaktywne skarpetki największą popularność zyskały wśród miłośników sportów zimowych i ekstremalnych.

Zobaczcie, jak ćwiczyć stopy, żeby były zdrowe:

Zobacz film: Jak ćwiczyć, żeby stopy były zdrowe i nie bolały? Źródło: 36,6

Jakie skarpety termoaktywne na zimę, a jakie na lato?

Odpowiednio dobrany skład skarpet termoaktywnych to sekret ich skuteczności. Najpowszechniejszymi materiałami stosowanymi do produkcji bielizny tego typu są m.in.:

  • wełna zapewnia dobre odprowadzenie wilgoci, izolację termiczną oraz pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, a łuskowaty kształt wełny umożliwia samooczyszczanie się włókien;
  • wełna merino, lekki i miły w dotyku materiał o właściwościach antybakteryjnych ograniczający nieprzyjemne zapachy, izolujący od ekstremalnie niskich temperatur, skutecznie pochłania i odprowadza wilgoć; jest szczególnie lubiana przez wspinaczy i trekkingowców;
  • włókna syntetyczne, np. poliestrowo-nylonowe, chronią przed przegrzaniem, utrzymują suchość skóry, są wytrzymałe, elastyczne i szybkoschnące;
  • wiskoza bambusowa, uważana za alternatywę dla wełny o tożsamych właściwościach.

Skarpetki termoaktywne z bawełny są szczególnie odradzane sportowcom outdoorowym ze względu na wysoką chłonność wilgoci, długi czas wysychania i brak właściwości odprowadzających parę wodną, a także brak ochrony przed zimnem.

Polecamy: Czym są skarpety bezuciskowe? Jakie wybrać?

Jak działają termoaktywne skarpety?

Skarpety termoaktywne, dzięki konstrukcji o odpowiednich splotach włókien, mają budowę tzw. ażurową, która zapewnia cyrkulację powietrza na właściwym poziomie, ścisłe przyleganie materiału do skóry oraz wchłanianie i odprowadzanie wilgoci w odpowiednim tempie. Dzięki temu mechanizmowi damskie i męskie skarpety termoaktywne pozostają suche, a przy powierzchni skóry zostaje warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, co jednocześnie przekłada się na komfort cieplny. Skarpety termoaktywne stosowane są szczególnie w sportach ekstremalnych i zimowych, turystyce i aktywnej rekreacji, a także w służbach mundurowych, m.in. w wojsku, policji czy straży pożarnej.

Cechy skarpet do zadań specjalnych

Decydując się na termoaktywne skarpetki, warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, ale również:

  • rodzaj ściągaczy – najlepiej szeroki i elastyczny o umiarkowanej sile ściągania na końcu cholewki oraz na zgięciu stawu skokowego na przedniej powierzchni, co umożliwi stabilność skarpety i zwijanie się w zgięciu niewywołujące dyskomfortu z poczucia naprężenia skarpety;
  • wzmocnienia na piętach i palcach, czyli w miejscach stanowiących punkty podparcia stopy o największej podatności na przeciążenia, wycieranie i otarcia;
  • szwy wpływające na komfort noszenia i występowanie podrażnień;
  • długość – zaleca się, aby wymiary mankietu termoaktywnej skarpety wychodziły ponad cholewkę buta, chroniąc dodatkowo podudzie.

Skarpety termoaktywne narciarskie, trekkingowe, do biegania

Wybierając termoaktywne skarpety, należy je dostosować do warunków atmosferycznych i rodzaju wysiłku fizycznego. Narciarskie skarpety termoaktywne powinny być odpowiednio wysokie, wzmocnione w okolicach kostek i sklepień podeszwy oraz zapewniające możliwie dużo funkcji termoaktywności. Warto, aby trekkingowe skarpety termoaktywne były bezszwowe lub ze szwami płaskimi oraz z podziałem na prawą i lewą skarpetkę, co wzmocni efekt komfortu w czasie wspinaczek. Z kolei w skarpetach termoaktywnych do biegania należy wybrać materiał, który nie dopuści do przegrzania i zwilgotnienia stopy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
73
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?